Jaký film se vám vybaví, když uslyšíte jméno Bruce Willis? Je to nějaká akční střílečka? Zcela určitě ano, ne že by tento původem Němec nehrál v jiných než akčních filmech, ale on prostě ty nahláškované borce hrát umí! A moc mu za to děkujeme.
Původním jménem Walter Bruce Willis pochází ze západního Německa, odkud spolu s rodiči odcestoval v pouhých dvou letech do Ameriky. Sice se od dětství chtěl stát profesionálním hráčem na harmoniku, ale po rozvodu rodičů si prošel pěknou řádkou povolání. Čepoval benzín do aut, podobně jako James Cameron (profil zde) řídil kamion, ale také zkusil navštěvovat herecké kurzy, čímž si jej hraní získalo natrvalo.
Díky Měsíčním svitu detektivem
Z pochopitelně jasných důvodů začínal coby úplná nicka ve štěcích v různých reklamních šotech, postupně se ale propracovával výš a výš, až se mu poštěstilo hrát jednu z rolí ve snímku Měsíční svit z roku 1985. V něm ztvárnil detektiva, což pro jeho budoucí kariéru zatím vůbec nic neznamenalo, ale jakási síla v pozadí navždy rozhodla, že Bruce Willis se proslaví jako detektiv a akční hrdina.
Ono akční hrdina je pojem sám o sobě zavádějící, a každý si pod ním představí něco jiného, ale Willis dokázal vytvořit ve spolupráci s dobrými scenáristy a režiséry takovou hlavní postavu, která zrovna moc dobrá není. Jeho detektivové jsou vesměs drsní, neurvalí, nadávají jako žluny a nejedná se o pouhé kletby typu: „Zatraceně, zničili mi auto.“ Ne, Bruce ve filmech nadává tak, jak mu to omezená variabilita sprostých amerických kleteb umožňuje a hází na své okolí jednu hlášku za druhou. V tomto ohledu je třeba zmínit a velice pochválit český dabing, na kterém se překladatelé skutečně vyřádili, takže na prvních verzích se i v rodné mateřštině dočkáme luxusních nadávek, které prostě k tomu filmu patří a činí z Willisových postav ty pravé hrdiny klasického stylu jeden proti všem. Navíc to je většinou i odpadlík, alkoholik, problémista, často rozvedený, nebo v rozvodovém řízení, a Bruce těmto postavám svou vizáží propůjčuje skutečně vhodného, lépe řečeno kompatibilního, ducha, aby ožily v plné své kráse.
Průstřelný odpadlík a alkoholik celý od krve
Neodmyslitelným faktorem je také hrdinova průstřelnost. Ano, je to zajímavé, ale ve většině tehdejších a vlastně i současných filmech je hlavní hrdina sice pošramocen, ale většinou se jedná o kosmetické úpravy obličeje, krev z nosu, škrábance na tvářích, a když chtějí filmaři zdůraznit jeho utrpení, ke konci snímku mu prostřelí rameno (pak s čistým průstřelem dál bojuje, ale to je vedlejší, hlavně, že teče krev). Postava, kterou hrál či hraje Willis, začne krvácet někdy v první půlhodině, a na úplném konci vypadá, jako by skočil do rajčatové omáčky. Zmlácený, zkrvavený, rozježený (pokud se to dá říci o jeho mizící kštici) a se sympatiemi každého diváka v sále končí snímek šťastně.
V takovéto roli poprvé zazářil v kultovním snímku Smrtonosná past z roku 1988. Již tehdy se zrodila postava Johna McClanea, která se díky skutečně masivnímu úspěchu vrátila na scénu ještě třikrát. Podstata smrtonosných pastí vždy spočívá v geniálním plánu zločince, kterému jde vždy o peníze a který se střetává s policejním outsiderem, polovičním alkoholikem, ale jinak sympaťákem poručíkem (tu a tam suspendovaným) Johnem McClanem. Vždy tedy jde o spojení velice dobře vypointovaného příběhu plného napětí i dramatických zvratů s hlavním hrdinou popsaným výše a spoustou střílení, automobilových honiček, drsných, částečně už kultovních hlášek a střílení. Jedna za všechny z filmu Smrtonosná past: „Na světě je půl milionu teroristů, a já musím zabít toho, který má nohy menší jak moje ségra.“ V tomto snímku totiž Willis hraje zásadně bez bot. Další bod pro tento snímek.
Nekončící série, bude pátý díl?
Po masivním úspěchu jedničky vznikla v roce 1990 Smrtonosná past 2, kde John McClane řádí na Michiganském letišti. (Mělo se sice točit v Minesotě, ale tam tehdy nenapadl sníh, tak se natáčení přesunulo.) O pět let později se filmaři pokusili zopakovat královské tržby Smrtonosnou pastí 3 (1995) a zarytému sólistovi McClanovi přidali do party rasově orientovaného černocha Zeuse (v podání nepřekonatelného Samuela L. Jacksona). „Jmenuju se Zeus, hora Olymp, tak mě neštvi, nebo tě vezmu bleskem po prdeli.“ Kvalitativně sice asi nejslabší díl série, ale vsadil na osvědčenou jistotu a nelitoval.
O dlouhých dvanáct let později po vzoru bůhvíkolikátého pokračování kultovních akčních podívaných (např. otřesný Rambo 4) i čtvrté pokračování pasti. Na Smrtonosné pasti 4.0 (2007) je vidět posun doby a filmových triků. Pryč je Amerika osmdesátých let, na scéně jsou moderní zbraně, technologie, internet, počítačové triky a nestárnoucí, plešatý Bruce, který hláškuje a střílí jako za mlada. Lze-li o tomto filmu říci jediné, tak vsadil na jistotu, kterou částečně recykloval a částečně obměnil (jako každá Smrtonosná past), aby vznikl důstojný konec série.
Kromě role Johna McClanea si Willis utvrdil svoji image drsného průstřelného detektiva i v neméně kultovním snímku Poslední skaut z roku 1991, kde v roli Johna Hallenbecka bojuje proti zkorumpovanosti amerického fotbalu a zachraňuje svoji rodinu. Ve výčtu nesmí chybět role boxera Butche v Tarantinově Pulp Fiction (1994) (více o Tarantinovi zde). S tímto režisérem spolupracoval ještě mnohokrát: Čtyři pokoje (1995), popřípadě Sin City: Město hříchu (2005), kde si opět hrál policistu – zde Hartigana, a když už nic, tak pro tuto roli se skutečně narodil.
Bruce v nejdražším evropském filmu
Drsnou imagí zazářil také v gangsterce Poslední zůstává (1996), kde se neděje prakticky nic jiného než střílení a střílení. S dvojicí Browningů a klopákem na hlavně vypadá Willis skutečně luxusně. Poslední z řady nejvýraznějších rolí tohoto kalibru bude asi Korben Dallas v zatím nejdražším sci-fi snímku, který kdy byl natočený v Evropě. Řeč je o Pátém elementu (1997) v režii Luca Bessona, ve kterém krom Willise excelovali třeba Milla Jovovich nebo Ian Holm. Tento mix komedie, drsné sci-fi, střílečky s trochou filosofování o dobru a zlu stál na Evropu neuvěřitelných osmdesát milionů dolarů a natáčel se ve studiích Gaumont.
Aby si smazal nálepku akčního hrdiny a ukázal, že umí hrát i něco jiného, vzal i hlubší role – třeba Stav obležení (1998), Šestý smysl (1999), několik epizod seriálu Ally McBeallová, popřípadě mafií pronásledovaný Johnny Tulipán v komedii Můj soused zabiják 1 a 2 (2000 a 2004), ale vždycky mu to bude houby platné. Ať se bude Bruce snažit jakkoliv, bude hrát cokoliv, pro diváky bude navždy Johnem McClanem, popřípadě tím ze Smrtonosný pasti.
Jupí-já-jej, šmejde!