Kosheen vytvořili hudbu, ve které zvuk vystihuje příběh stejně tak dobře jako text a ve které neexistují hranice mezi jednotlivými žánry. Při troše fantazie může oslovit příznivce rocku, hip hopu, jazzu, drum and bass či folku. Hudba, která jiskří vokály zpěvačky Sian Evans a temně důvěrnou elektronikou Decodera & Substance, má podle členů kapely své srdce.
Kosheen, Zdroj: kosheen.com
Hudba je důležitou součástí životů všech členů skupiny. Naprosto je pohltila a ovlivnila. Darren „Decoder“ nejdříve vystřídal spoustu punkových skupin, než přišel na to, že elektrické kytaře prostě něco chybí: „Vyzkoušel jsem tolik efektů, že už to stejně ani jako kytara neznělo.“ Změna přišla v podobě jeho spolužáka Geoffa Barrowa, budoucího zakladatele Portishead, který mu představil elektronickou stránku hudby. Když pak Darren potkal Markeeho „Substance„, vytvořili spolu dokonalou dvojku. Postupně se vypracovali tak, že se jejich hudba mohla posluchačům zdát z elektronického hlediska téměř perfektní. Ale jim stále něco chybělo.
Byl to charismatický hlas a texty Sian Evans. Pochází z hudební rodiny, ale na svůj domov se už v šestnácti vykašlala. Samozřejmě kvůli hudbě. Cestovala po festivalech, potloukala se po squatech nebo bydlela u svých přátel, a v roce 1991 porodila syna Yvese, se kterým nějakou dobu žila v teepee. „Jen jsem myslela, že to vypadá jako pěkný způsob života,“ tvrdí zpěvačka, „a chtěla jsem mu dát svobodu pobíhat okolo a mít nějaké pěkné vzpomínky.“ Mezitím, co její syn vyrůstal v přírodě, Sian po nocích psala písničky. Ovlivnila ji welšská folková hudba a Joni Mitchell. Většina z této tvorby se stala podkladem pro album Resist.
Když po návratu do civilizace Sian potkala Darrena a Markeeho, vytušili všichni tři, že tohle je ono. Tak v roce 1998 v anglickém Bristolu vznikla skupina Kosheen. Jako trio se naučili, že mohou kombinovat vlastní lásku k rocku, hip-hopu, jazzu, drum and bass či folku a stále tak vytvářet písničky se srdcem.
A světu se to zalíbilo. V roce 2001 převálcovali hitparády se songy Hide U, Catch a Hungry z alba Resist. Hide U vyhrála nejlepší Remix na Muzik Dance Awards a nahrávku roku v Dancestar USA Awards v Miami.
The YouTube ID of uloNaUWGP3c& is invalid.
„Nebyla to věc, co by se stala přes noc,“ vysvětluje Markee. „Slova v hudbě hrají velkou roli a tuším, že lidi doopravdy oceňují, když jsou kvalitní. Pokud dáš do hudby své srdce, to co cítíš, je šance, že to někdo jiný ucítí taky.“
Kosheen ignorovali zavedený fakt, že se taneční hudba nehraje naživo a rozjeli se na turné čítající 141 představení ve 33 zemích, které navštívilo více jak milion lidí. Neuvěřitelné přijetí fanoušků je jenom povzbudilo a už během představování debutového alba začali pracovat na druhém. Výsledkem je album Kokopelli pojmenované po severoamerickém indiánském symbolu plodnosti, osobitosti a hudby, které se datuje do roku 2003. Je to sbírka přímo z jejich duše. Stalo se zatím nejvýše umístěným albem Kosheen v britských hitparádách a vyneslo jim také nominaci na Brit Award.
Darren: „Myslím, že je těžší a temnější než minulé album, ale také víc osobní. Je zde víc kytary, ale není to standardní rockové album. Vzali jsme prvky rocku a jiných hudebních stylů a užívali si, jak se spojují a vzniká něco úplně jiného. Nechci, aby od nás lidé něco očekávali.”
Zatím poslední album Damage vydali v roce 2007. Zvukově připomíná obě jejich předchozí alba – elektronikou album Resist, kreativitou a temnem zase Kokopelli.
Zdroj: kosheen.com
Mimo psaní a nahrávání nových písní cestují Kosheen po celém světě. Navštívili Čínu, Taiwanu i Blízký východ, vrací se do Ruska a Austrálie a nejčastěji se samozřejmě věnují Evropě.
Kosheen navíc zavedli novinku. Na stagi vyměnili studiový zvuk za živý a ke skupině připojili další dva členy, bubeníka Mitche Glovera a Garyho Ecclese, který ovládá klávesy. Pětičlená kapela teď dotváří příznivé prostředí při jejich Damage show.