Začalo to docela nevině. Obdrželi jste kreditní kartu a ačkoliv jste ji původně nechtěli používat, brzy jste se dostali až k limitu. Nebyl to problém, protože vám příjem umožňoval poměrně pohodlné splácení, a tak nebyl důvod, proč nekývnout na nabídku dalších úvěrových společnosti. Z jedné magické kartičky bylo najednou karet několik – a aby to nebylo málo, přibrali jste si k tomu spotřebitelský úvěr. Nakonec je z toho velká finanční šlamastika, protože se vám nahromadily splátky a domácí rozpočet výrazně snížil. Jak z toho ven? Možná vám pomůže konsolidace půjček.
Co je podstatou konsolidace a komu se vyplatí?
Konsolidace neboli sloužení finančních závazků rozhodně nepatří mezi horké novinky. Produkt naopak již poměrně dlouho nabízí téměř všechny bankovní instituce a vybrané nebankovní společnosti.
Konsolidace spočívá v doplacení všech stávajících pohledávek, čímž spotřebiteli odpadá papírování a splácení několika měsíčních splátek. Sloučením se obvykle sníží výše měsíční splátky, což ocení každý, kdo počítá každou korunu.
Kdo může konsolidovat?
Konsolidace půjček je určena pro každého, kdo splní konkrétní podmínky ze strany banky či nebankovní společnosti. Ty se obvykle neliší od podmínek, za kterých lze získat běžný úvěr, protože i konsolidace je v podstatě půjčka jako každá jiná.
Sloučit je možné většinu typů úvěrů – kreditní karty, kontokorenty, spotřebitelské úvěry i specifické nebankovní produkty, jako je například půjčka ihned na účet.
Kdy se konsolidace nevyplatí?
Ke sloučení finančních závazků však není vhodné přistupovat jako k „všeléku“. Nabízí se hned několik situací, kdy je lepší jiné řešení:
- vlastnící nemovitostí mohou stávající závazky doplatit prostředky pomocí americké hypotéky,
- konsolidace není výhodná ani v případě studentské půjčky či úvěru s výrazně nízkým úrokem – ten by se po sloučení razantně zvýšil.
Jednu půjčku je lepší refinancovat
Pokud vás trápí pouze jedna půjčka, kterou budete ještě dlouho splácet, spíše než konsolidaci zvažte refinancování. Podaří-li se vám závazek převést k jinému věřiteli, sníží se nejen výše splátky, ale také úroková sazba. Ve finále tak ušetříte nemalou částku.
Připravte se však na to, že refinancování půjčky je podmíněno odpovídající bonitou a platební morálkou (tzn. žádné záznamy v negativním registru dlužníků).
Závazky lze sloučit také půjčkou od lidí
Další možností, jak se zbavit několika finančních závazků, je jejich doplacení P2P půjčkou neboli půjčkou od lidí. Tu je možné získat přes platformu, jako je například Zonky (provozuje Home Credit) a v posledních letech představuje populární alternativu ke klasickým úvěrům. V případě této formy refinancování mají šanci i spotřebitelé se záznamem v registru.