Ve čtvrtek 17. března zavítal do Lucerna Music Baru kmotr funkové baskytary T.M. Stevens se svým dlouholetým koncertním projektem Shocka Zooloo a klub se otřásal funk-metalovou energetickou náloží.
T.M. Stevens opět řádil, vpravo kytarista Blackbyrd McKnight, Foto: Jakub Šindelář
T.M. Stevens už několikrát ukázal pražskému publiku, proč se mu říká kmotr funkové baskytary. Poprvé se T.M. Stevens českým fanouškům ukázal v roce 2005 v rámci projektu s kytaristou Jean-Paulem Bourellym a bubeníkem Johnem Blackwellem, o rok později pak v Lucerně představil samotný projekt Shocka Zooloo.
Stevens je bezpochyby jedním z nejdůležitějších baskytaristů současnosti, navíc vynikající zpěvák, není tedy divu, že se již v mládí objevoval po boku největších hvězd světové hudební scény. Jako mladý jazzman hrál se samotným Milesem Davisem, později se proslavil po boku Jamese Browna, se kterým dokonce nazpíval skladbu Living in America. Za svou dlouhou hudební kariéru pak hrál a nahrával s velkými jmény jako Steve Vai, Cindy Lauper, Tina Turner nebo Joe Cocker.
Funk-metal v afrických barvách
Stevensův projekt Shocka Zooloo, se kterým 17. března přijel do Prahy, je neuvěřitelná energetická smršť, spojení funk/metal/groove vytváří velice originální podmanivou hudbu, která diváka vtáhne do rytmického transu a jen tak nepustí.
Stevensův legendární styl hry na baskytaru a jeho skvělý zpěv společně s velmi příjemnou barvou hlasu nejsou vším, co může nabídnout, obrovský podíl na jeho úspěchu má jeho projev na pódiu. Divák je každou vteřinu součástí strhující show, počínaje výstředním africkým úborem, přes jeho nezaměnitelný pohyb a sršení energie, až po nikdy nemizející úsměv.
Shocka Zooloo předvedli svůj funk-metalový nářez, Foto: Jakub Šindelář
Ani ve čtvrtek Shocka Zooloo nezklamali. Celý koncert odstartoval klasický obrázek před Stevensovým koncertem, modrá tma nad pódiem, jediné, co vystupovalo z mlžné temnoty, byly zářící kontrolky na hlavách gigantické basové sestavy. Po chvíli napětí přišel na pódium T.M. Stevens ve svém nezaměnitelném hábitu. Od prvních momentů rozjel svou show a získal si všechny diváky.
Když poprvé potkáte tohoto mohutného Afroameričana, s dlaněmi velikosti medvědích tlap a úsměvem komiksového hrdiny, trvá zhruba tři vteřiny, než si ho zamilujete. I tentokrát dokonale uhranul celý Lucerna Music Bar.
Funkový uragán, jak má být
Na čtvrtečním koncertě nechybělo nic z toho, co je na koncertech T.M. Stevense a Shocka Zooloo tak přitažlivé. Tancovalo se na pódiu, T.M. dokonce udělil krátkou soukromou lekci ve hraní poněkud vyděšené mladé baskytaristce z publika. Za bicí se tradičně s kamennou tváří posadil dlouhán G-Man Sullivan, kytarista Master Blaster byl vystřídán neméně excelentním Blackbyrdem McKnightem. Zkrátka a jednoduše v Lucerna Music Baru vybuchla funk-metalová energetická bomba.
Stevens se nechal vyfotit s fanoušky, Foto: Jakub Šindelář
Kromě vynikající hudby se ale nezapomnělo ani na tragédii v Japonsku. T.M. Stevens je znám svým dobrým vztahem k této asijské zemi, a tak neopomněl vyjádřit svou podporu obyvatelům Japonska alespoň symbolických provoláváním několika slov o lásce.
T.M. Stevens je pojem a dokázal to i 17. března v Lucerna Music Baru. Nejde jen o to, že podobný styl jen tak neuslyšíte, ani o jeho zázračnou techniku hry na basu, ve které se mu vyrovnají jen největší baskytarová esa jako jsou Victor Wooten, Marcus Miller, nebo Stanely Clark. T.M. Stevens se svým projektem opět prokázal, že dokáže udělat tak strhující show, při které se ani pánové s lehce korpulentnější stavbou těla nebojí zatřást na pódiu svým mocným pozadím, přesně ve stylu Stevensovy oblíbené citace Jamese Browna „Shake your money maker“.