Ve druhém díle životopisného, válečného komiksu Alanova válka se konečně dočkáme příhod, které s válkou souvisí více než v předchozím dílu. Tentokrát se spolu s Alanem Copem budeme vláčet Evropou až do válečného Československa, ztvárněného velmi povedeným způsobem.
Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz
Alanova válka #2 přímo navazuje na první díl, začíná vyloděním ve Francii. Poté Alan líčí své příhody během čekání na automobily, přičemž stíhá kritizovat vojenskou spolehlivost. Avšak hned po vegetu ve Francii musí Alan cestovat v hrozných podmínkách až do Československa.
Tour de Prague
Samotná scénáristická stránka zůstává na stejné úrovni jako u minulého dílu, avšak tohle číslo skýtá mnohem větší možnosti procítěného vyprávění. To především na strastiplné cestě přes Německo, kde čtenář skrze Alanovu postavu cítí také absurditu rozkazů a drsné podmínky, které je povinen dodržovat.
Celkově by se příběh dal konečně označit jako válečný. Oproti jedničce tohle totiž válka je. I když zde nejsou obrovské řeže, tankové bitvy, ani tisíce mrtvých. Alanova cesta skrze zničená města a zachycování příběhů amorality tomu ještě přidává na atmosféře. Stejně jako Alanovo hodnocení jak svých spoluvojáků, tak i vystrašených občanů. Navíc si člověk všímá, že kvůli svému chování Alan občas působí dojmem, že do války nepatří. Je to čistá, poctivá postava, které se příčí rabování a jiné nehezké činy, kterých se i ostatní dopouští. Občas sice člověku přijde, že se Alan svým správným chováním i svými činy trochu vytahuje, ale nikdy to nedožene do extrému, vždy jen hranicích únosnosti.
Willkommen in Prag
Výtvarná stránka je opět skvělá. Byla skvělá již v první knize, ale Emmanuel Guibert se již trochu vykreslil a posouvá svůj rukopis opět o kousek dál. Navíc se většina děje odehrává v noci, takže se dostává více prostoru pro Guibertovu realistickou, obrysovou malbu namísto té jednoduché.
Největší kámen úrazu kresby zřejmě čtenáři tuší v tom, že se téměř polovina knihy odehrává v Čechách, především v Plzni a v Praze, ale i ve vesnicích, které bohužel nejsou v komiksu určeny jménem. V tomhle bodě budete ale jistě mile překvapeni. Města jsou nakreslena perfektně, tak, jak zřejmě opravdu vypadaly a (i když se to odehrává před téměř šedesáti lety) člověk dokonce občas pozná, kudy to ten průvod tanků jede. Může si tak prohlédnout například Chrám sv. Víta či Náměstí Republiky.
Jediné, co čtenáři na kresbě opravdu vadí, jsou postavy. Všechny postavy mají stejné obličeje a celkově vypadají stejně. Tudíž se, i když jste přečetli již druhou knihu, stále nenaučíte na obrázku s více postavami rozpoznat ani Alana, hlavní postavu.
Musíme však pochválit nakladatelství Meander za provedení Alanovy války. Za prvé se musí pochválit příznivá cena a za druhé nádherný font působící dojmem ručního psaní, s jehož výběrem si nakladatelství dalo jistě záležet a který k příběhu skvěle sedí.
Název originálu: La Guerre d’Alan #2
Český název: Alanova válka #2
Scénář a kresba: Emmanuel Guibert
Překlad: Alena Jurion
Počet stran: 96
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 240 mm
Vydal: Meander, Praha 2010
Doporučená cena: 268 Kč
Hodnocení: **** (80 %)