Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komerční vs. free hry

Redakce

Redakce

10. 11. 2009

freebee-perex01Nejprve si položme otázku. Každý z nás se zamysleme, jaká je vaše nejoblíbenější hra. A teď: Je to freeware nebo komerční hra? V drtivé většině předpokládám, že komerční. Asi bychom nebyli schopni vyjmenovat všechny příčky svého žebříčku a asi po třiceti „nej“ gameskách (ne, nechtějte to po nás…) bychom se dostali k první free.

Ale i ta nás svého času plně pohltila. Byla to úžasná, dech-beroucí, líbezná RPG Battle for Wesnoth (BFW). Absolutní klenot freeware. Kdo ještě nezkusil, nechť to okamžitě napraví!

quake_3_arena

Quake 3 Aréna, Zdroj: archiv Freebee.cz

Ale zpět k tématu. Je jisté, že hry zdarma se v mnoha ohledech těm komerčním nevyrovnají. Pomineme-li ovšem spoustu absolutních propadáků, které si mohli pořídit buď jedinci duševně nemocní, nebo sběratelé šmejdíků (různé hry podle filmů apod.), vyrovnat se není cílem. Cílem je pobavit.  Stalo se vám někdy, že váš počítač už byl prostě příliš starý a nic pořádného nerozchodil? Ano? Jak jste si počínali? My jsme začali hrát hardwarově nenáročné free hry a byli jsme spokojeni! Nudíte se v práci? Hrajete free hry. Těžko budete pařit po síti Quake III Arena. Ale takové šachy? Proč ne. Máte málo volného času? Hrajete free hry. Málokomu se chce utrácet za předražené tituly, když na ně ani nemá čas.

Navíc grafika také není všechno. Komerční hry excelují ve vizuálním provedení, primárním hledisku jejich úspěšnosti. Můžeme namítat, že přeci hratelnost je tím, co by mělo být tahounem, ale masy potřebují pěkné obrázky a hlavně – masy mají peníze. Oproti tomu freeware vývojáři jsou povětšině srdcaři, kteří předem vědí, že za své dílko dostanou v nejlepším případě pár pochvalných majlíků. U většiny z nich jde o to vyzkoušet si hranice svých možností a, v případě talentovaných jedinců, je i posunout dále.

battle_for_wesnoth

Battle For Wesnoth, Zdroj: archiv Freebee.cz

Nejtěžší pro nekomerční gamesku je vrýt se do paměti a stát se legendou. Nicméně i takové existují. Například takoví Bulánci, již zmíněné BFW, Trackmania apod. Přesto jich je poskromnu. Zajímavá je kupříkladu i série Penumbra. Původně vyvíjená jako freeware, ale nakonec prodávaná v obchodech. Naštěstí jen za symbolickou cenu, která za ty hodiny děsu stála. Pokud tento kousek neznáte, pak vězte, že se jedná o aktuálně jednu z nejlepších hororových her (řečeno s nadsázkou, kombinace Silent Hill a Half Life).

Co říci na závěr? Jen tak pro příklad si představme Windows a Linux. Dvě diametrálně odlišné platformy, které sdružují své příznivce a které – každá po svém – hýbou světem. Uživatel Windows je masový jedinec, který penetrován masivním marketingem věří, že to, co dostává, je to pravé ořechové. Nehledě na mnohdy zásadní nedostatky, kteréžto jsou ze strany výrobce označovány za daň komplexnosti systému. Uživatel Linuxu je srdcař, možná trochu podivín, kreativec, který si nenechává implementovat výše uvedené masáže do mozku a jde svou vlastní cestou. A je sakra komunitní typ.

trackmania_nations

Trackmania Nations, Zdroj: archiv Freebee.cz

No a teď si dosaďte za výše uvedený příklad komerční a freeware hry. A jste doma.

Rubrika Flash a ostatní hry vzniká ve spolupráci s Freebee.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komerční vs. free hry