Jsou mezi námi matky, které se trápí, když se jejich novorozenné dítě nechce přisát a kojení jim prostě nejde. Ale jsou mezi námi také matky, které už před porodem striktně oznámí, že ony kojit prostě nebudou. Jaké mají ty či ony důvody a co je vlastně dnes lepší?
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Že je kojení tou nejpřirozenější věcí na světě, skutečně není žádná fráze. To však neznamená, že je to snadná věc. Kolik peripetií kolem toho ze začátku může být, vám poví nejedna maminka. Trápení s přisátím, tvořením mléka, špatnou technikou kojení nebo bolestivým kojením rozplakala spoustu novorodiček už v porodnici. Naštěstí je k dispozici nejen množství materiálu k nastudování, ale také přímo laktační poradkyně, která vás podpoří.
Jestliže patříte mezi ty maminky, které chtějí kojit a na porod teprve čekáte, můžete se na odborníka obrátit už teď. Dozvíte se o správných technikách kojení, polohách ve kterých můžete kojit, ale také o nejčastějších problémech spojených právě s kojením. Zjistíte, jak se jim vyhnout nebo jak využít pomůcky usnadňující kojení.
Doba kojení nastala
Konečně máte v náručí vytoužené děťátko a to, co jste se o kojení dozvěděla, toužíte co nejdříve převést do praxe. Většina porodnic v České republice přikládá dítě k prsu matky, je-li to možné vzhledem k zdravotnímu stavu matky a dítěte, nejpozději do půl hodiny po porodu. Ve výběru porodnice tak přihlédněte k tomu, zda jsou držitely Baby Friendly hospital. Nemocnice s tímto titulem dávají na první místo kojení. Fungují ve spolupráci s UNICEF a mají hlavní společný cíl. Zvýšit počet plně kojených dětí. K tomu jim pomáhá 10 kroků úspěšného kojení.
10 kroků k úspěšnému kojení:
Každé zařízení poskytující péči a služby matkám a novorozencům by mělo:
- Mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu
- Školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie
- Informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení
- Umožnit matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu
- Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí
- Nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů
- Praktikovat rooming-in – umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně
- Podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu)
- Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod.
- Povzbuzovat zakládání dobrovolných matek pro podporu kojení (breast-feeding support groups) a upozorňovat na ně matky při propouštění z porodnice (pozn.: převzato ze stránek Laktační ligy)
Může se stát, že při příchodu domů z porodnice, nejde kojení tak snadno, jak jste předpokládala. Naštěstí nastane-li nějaký problém, s klidem využijte linku laktační poradkyně. Pomůže vám po telefonu nebo vás navštíví u vás doma. Jejich seznam je k nalezení spolu s dalšími skvělými radami na internetových stránkách.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Kojit či nekojit?
Jste teprve nastávající maminka, která ještě není rozhodnutá, zda kojit či nekojit? Tak vězte, že mateřské mléko není pro dítě jen potravou, ale také lékem. Nejen, že podporuje imunitní systém dítěte, ale také snižuje riziko různých onemocnění od alergií, přes různé infekce až po syndrom náhlého umrtí kojence. Podle pediatrů je-li kojené dítě nemocné, je průběh onemocnění mírnější než u dítěte nekojeného. Navíc je kojení prospěšné nejen pro dítě, ale také pro matku. Jednak je to podstatně levnější a praktičtější způsob než příprava sunaru, ale navíc údajně chrání ženu před rakovinou prsu a vaječníků a také se při kojení vrací děloha rychleji do původního stavu.
Jestli si i přesto říkáte, že byste raději chtěla místo kojení co nejdříve zhubnout do plavek, tak věřte, že právě pobíhání kolem dětí, a hlavně kojení, jsou ten nejlepší možný způsob, jak se dostat brzy zpět do formy.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Chci kojit, ale…
Je spousta důvodů proč některé maminky kojit nemohou, ačkoli by moc chtěly. Nezoufejte! Vztah mezi vámi a dítětem to neoslabí. Náhradní výživa je navíc v součastnosti velice podobná mléku od maminky. Složením jako jsou bílkoviny, cukry, tuky, minerály, stopové prvky nebo antioxidanty jsou skvělou náhradou mateřského mléka. Na výběr je z několika druhů značek rozdělujících se podle věku dítěte. Stačí si jen vybrat nebo si nechat poradit od pediatra či lékárnice.
Ať už se rozhodnete tak či onak, řiďte se svým vlastním přesvědčením a zapomeňte na předsudky. Někdo chce, někdo ne, někomu to jde a jinému zase ne. Dítě vás bude milovat stejně a bude mu jedno, zda bude v náručí maminky cumlat matčin prs anebo kojeneckou láhev.