Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kofein. Jak působí na náš mozek a proč jsme po kávě čilí

Redakce

Redakce

24. 7. 2017

Kofein je vzpruha – mnoho lidí si neumí představit začátek dne bez ranní kávy a není málo ani těch, kteří během dne zvládnou třeba až pět šálků tohoto vonného, chutného nápoje. Proč na nás má káva tak příjemné, povzbuzující účinky?

Kofein a adenosin

Kofein, obsažený v kávě, působí na chemické složení v mozku a proměňuje ho.  Blokuje činnost těch látek v mozku, které jsou spojeny se spánkem. To je hlavně adenosin. Adenosin se pojí v mozku s adenosinovými receptory, což způsobuje únavu tím, že se sníží aktivita nervových buněk. Vazba adenosinu také způsobuje rozšíření cév, což slouží zřejmě k tomu, aby se do mozku dostával během spánku dostatek kyslíku.

Jak působí kofein na mozek

Kofein vypadá pro nervovou buňku chemicky jako adenosin, takže se může také napojit na adenosinové receptory. Na rozdíl od adenosinu však nezpůsobí pokles buněčné aktivity, ale právě naopak, výkon buňky zvýší. Adenosin se už na receptory nemůže navázat, protože receptory jsou obsazeny molekulami kofeinu. Nemůže tedy dojít k adenosinem způsobenému zpomalení činnosti mozkových buněk.

Díky kofeinu se také stáhnou cévy, protože se zablokuje schopnost adenosinu je roztáhnout. Kvůli tomuto efektu obsahují kofein i některé léky proti bolesti hlavy – pokud je bolest hlavy způsobena nadměrným roztažením cév v mozku, kofein je stáhne, a bolest hlavy poleví.

Adrenalinová vzpruha

Kofein tedy celkově zvýší aktivitu mozku, což zaznamená hypofýza (podvěsek mozkový). Ta tuto zvýšenou mozkovou činnost interpretuje jako nouzový stav a pošle nadledvinkám příkaz k produkci aktivizačního hormonu adrenalinu. Aktivizace tohoto hormonu má na tělo rozmanitý vliv: rozšíří se zorničky, dýchací trubice se rozevře, srdce bije rychleji, zvýší se přísun krve do svalů a sníží se prokrvování žaludku, krevní tlak stoupne, játra začnou do krve dodávat cukr pro zvýšení dostupné energie a svaly se zatnou, aby byl člověk připravený k akci.

Když tedy člověk vypije hrníček kávy, jsou jeho svaly ve větší tenzi, srdce mu bije rychleji a cítí se celkově nabuzený. My většinou toto nabuzení již nepotřebujeme přímo k pěstnímu boji, ale celková aktivizace organismu nám pomůže také v nefyzické práci. Lépe se soustředíme, nejsme ospalí a unavení, cítíme se motivovanější a výkonnější.

Pozor na odpolední kávu!

Problém spočívá ale samozřejmě v tom, že kofein vydrží v těle jen určitou dobu (cca 12 hodin) a při jeho postupném odbourávání také postupně ztrácí svůj efekt. Pro většinu lidí vydrží nabuzující účinek kofeinu přibližně 4 až 6 hodin. Po té době ale začneme být stejně, nebo i více bez energie než předtím. Proto mnoho lidí vypije několik šálků kávy denně.

Ale pozor: jelikož kofein vydrží v těle několik hodin, neměli bychom ho pít v pozdním odpoledni, protože se nám bude večer špatně usínat. Pokud potřebujeme dodat v té době tělu nebo duchu energii, je lepší než po kofein obsahujících nápojích sáhnout po sklenici čerstvé vody. Ta velmi rychle rozředí krev, čímž umožní její rychlejší cirkulaci v těle. Na základě toho se také budeme cítit čilejší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kofein. Jak působí na náš mozek a proč jsme po kávě čilí