Nový měsíc duben přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na zajímavé čtení.
Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Pragma
Alice Munroová: Láska dobré ženy
Když se sedmatřicetiletá Enid dozví od umírající pacientky, kterou ošetřuje, že někdejší smrt místního optika doktora Willense, obecně považovanou za důsledek tragické nehody, má na svědomí její žárlivý manžel Rupert, netuší ještě, že vyprávění, které právě vyslechla, povede k zásadnímu zlomu v jejím osamělém životě a její touha konat dobro službou druhým se ocitne ve zcela novém světle.
Podobně jako v předchozích úspěšných knihách, i v mistrovské titulní povídce a dalších příbězích své nové sbírky vypráví Alice Munroová o sváru rozumu a citu v lidském nitru a osudných maličkostech, jež dokážou zvrátit běh našeho života.
Alice Munroová: Láska dobré ženy. Přeložily: Zuzana Mayerová, Alena Jindrová-Špilarová. Vydalo nakladatelství Paseka, 2015. Počet stran: 320. Doporučená cena
Daron Acemoglu, James A. Robinson: Proč státy selhávají
Proč jsou některé státy bohaté a jiné chudé, proč je rozděluje bohatství a chudoba, zdraví a nemoci, hojnost jídla a hladovění? Může za to kultura, podnebí, geografické uspořádání? Nebo snad neznalost náležitých opatření a hospodářských strategií?
Acemoglu a Robinson po patnácti letech studií, které se týkaly římské říše, mayských městských států, středověkých Benátek či Sovětského svazu, Latinské Ameriky nebo Afriky, přicházejí s novou politicko-ekonomickou teorií, která umožňuje relevantně posuzovat takové otázky, jako zda Čína poroste i nadále takovým tempem, aby překonala Západ, jestli pomíjí doba, kdy byly na vrcholu Spojené státy, či jak nejlépe pomoci miliardám lidí vymanit se z chudoby.
Daron Acemoglu, James A. Robinson. Přeložil: Eduard Geissler. Vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s Argo, 2015. Počet stran: 400.
Pavlína Pořízková: Léto modelky
Píše se rok 1980 a patnáctiletá dcera českých emigrantů Jiřina přijíždí ze Švédska do hlavního města módy Paříže, aby zkusila štěstí jako modelka. Nikdo tu neumí vyslovit její jméno, nabubřelý svět modelingu se na zakřiknutou a chudou dívku dívá skrz prsty, agentury i fotografové se k ní chovají přezíravě.
Jiřina, která je doma nešťastná, zoufale touží po jiném, lepším životě. Má sice obyčejné sny patnáctiletých dívek: chce se zamilovat a být milovaná, mít kamarádky, peníze na hezké oblečení a desky, ale jejím největším snem je prosadit se jako modelka. Pro svou kariéru je rozhodnutá udělat všechno, co se po ní žádá.
Pavlína Pořízková: Léto modelky. Přeložila: Jana Jašová. Vydalo nakladatelství Eroika, 2015. Počet stran: 376. Doporučená cena: 347 korun.
Joe Hloucha: Pohádky japonských dětí
Tato kniha není pohádkovou knihou v pravém slova smyslu. Kniha vznikla při cestě autora po Japonsku. Je složená ze zážitků, postřehů, legend a pohádek, které autor při svém putování sesbíral a vyslechl.
Seznámíte se se životem tradiční japonské rodiny, s tamní kulturou a zvyky. Kniha je doprovozena 50 obrázky – tradičními japonskými dřevoryty a fotografiemi.
Joe Hloucha: Pohádky japonských dětí. Vydalo nakladatelství Pragma, 2015. Počet stran: 90.
Stanislav Komárek: Tělo, duše a jejich spasení
Spasit duši, jako chtěla středověká církev, nebo spasit tělo, jak doufá současná medicína? Jak je to vlastně s naším vztahem ke smrtelnosti? Jak se historicky vyvíjela koncepce duality duše a těla? Proč má psychosomatické pojetí v medicíně takovou obtíž se prosadit, ač by bylo mnohem levnější než technicistní medicína?
Jak se psychosomatické myšlení ve starověku i novověku vlastně vyvíjelo? Co je patologické a co normální? Je nemoc opravdu to, co nechceme, nebo představuje také sociální kapitál, pro nemocné i pro lékaře? Kam se ubírá medicínské péče? A ještě víc se dozvíte v nové knize Stanislava Komárka.
Stanislav Komárek: Tělo, duše a jejich spasení. Vydalo nakladatelství Academia, 2015. Počet stran: 208. Doporučená cena: 250 korun.
Eva Menasse: Kvazikrystaly
Na začátku knihy je Xaně Molinové čtrnáct let a spolu se svou nejlepší kamarádkou prožívá dramatické léto. Na konci je babičkou, která se pokouší naposled vzít život do svých rukou. To, co se odehrálo mezitím, sledujeme z různých úhlů pohledu.
Eva Menasse dokáže ženy vidět takové, jaké jsou, se všemi jejich lidskými slabostmi i tím, co na nich prostě musíte milovat. Beze strachu a nadbytečné nostalgie popisuje exkurzi do Osvětimi, pracovní den lékařky na reprodukční klinice i zkoušky odvahy, kterými si prochází Xanina nevlastní dospívající dcera. Jde o energickou, poetickou, vtipnou a současně zneklidňující knihu, jejíž název si autorka vypůjčila z oboru přírodních věd.
Eva Menasse: Kvazikrystaly. Přeložila: Helena Smolaková. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2015. Počet stran: 376.
Randy Susan Meyersová: Pohodlné lži
Jedno dítě, tři matky, dva otcové, nespočet lží a psychologický román. Když Tia zjistí, že je těhotná, její ženatý milenec Nathan románek ukončí s tím, že by se měla nechat dítě vzít. To však Tia odmítá. V hrůze, že by jí miminko neustále Nathana připomínalo, dá holčičku k adopci a malá Savannah se dostane do rodiny Petera a Caroline, která sice svou adoptivní dcerku miluje, ale taky jí velmi záleží na její kariéře.
Když pak Nathanova manželka jednoho dne objeví v poště dopis se zpáteční adresou Tii, jež jejich rodinu už jednou téměř zničila, obálku otevře. Čeká všechno možné, ale rozhodně ne to, že z obálky vypadnou fotografie malého děvčátka podobného jejímu synovi.
Randy Susan Meyersová: Pohodlné lži. Přeložila. Vydalo nakladatelství Ikar, 2015. Počet stran: 344.