Nový měsíc červen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.
Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství JOTA
Ed McBain: Zabiják
Detektiv Steve Carella z 87. revíru se společně se svými kolegy vydává do ulic pátrat po vrahovi jednoho ze svých spolupracovníků. Neuspěje a vrah vystřelí znovu. Opět na detektiva z okrsku.
Navzdory myšlence, že zabiják jeho revír zrovna moc v lásce nemá, se Carella chystá pátrat v osobním životě jednotlivých obětí. Než se tak stane, řešení případu mu zásluhou zvídavého novináře spadne do klína. Cena je však příliš vysoká, vrah totiž ohrožuje Carellovu hluchoněmou snoubenku Teddy.
Ed McBain: Zabiják. Přeložil Křišťan Bém. Vydalo nakladatelství BB art, 2014. Počet stran: 192. Doporučená cena 249 korun.
Robert Harris: Index hrůzy
Jeho jméno je před běžným občanem pečlivě střeženo, v tajnůstkářských, uzavřených kruzích nejbohatších lidí světa je však doktor Alex Hoffmann legendou – vizionářským vědcem, jehož počítačový software mění ve zlato vše, s čím přijde do kontaktu.
Společně se svým společníkem vyvinul Alex převratnou formu umělé inteligence, která sleduje lidské emoce, což jí umožňuje předvídat pohyby na finančních trzích se záhadnou přesností.
Jednoho časného rána, zatímco Alex ještě spí, se zlověstnému vetřelci podaří narušit důmyslné zabezpečení jeho domu na břehu jezera. Tak začíná děsivá noční můra paranoie a násilí, během níž se Alex snaží zjistit, kdo se ho pokouší zničit.
Robert Harris: Index hrůzy. Přeložil Pavel Kaas. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2014. Počet stran: 192. Doporučená cena 369 korun.
Alessandro D‘Avenia: Bílá jako sníh, rudá jako krev
Leo je šestnáctiletý kluk jako každý jiný: rád se poflakuje s kamarády, hraje fotbal, prohání se na mopedu a žije v dokonalé symbióze se svým iPodem. Když přijde nový supl na dějepis a filosofii, Leo ho přivítá pořádnou dávkou cynismu a nasliněných kuliček.
Ale zdá se, že tenhle mladý profesor je mezi ostatními vyučujícími nečekanou raritou. Když přednáší, dokáže všechny strhnout, často zabrouzdá mimo osnovy a každým slovem nenápadně pobízí své žáky, aby žili naplno a šli za svými sny. A Leo jeden velký sen má – jmenuje se Beatrice, nejhezčí holka ve škole. Beatrice je ztělesněním vášně, její rudé vlasy září na miliony světelných let a jediný její pohled Leovi otevírá brány ráje.
Ale než Beatrice vůbec zjistí, že ji někdo dokáže milovat tak opravdově a upřímně, onemocní leukémií. Leo si poprvé v životě klade otázky, na které nenajde odpověď na internetu, ale musí se s nimi vypořádat sám, a vydává se bojovat za svůj sen.
Alessandro D‘Avenia: Bílá jako sníh, rudá jako krev. Přeložila Zdeňka Nováková. Vydalo nakladatelství JOTA, 2014. Počet stran: 224. Doporučená cena 298 korun.
Franz-Olivier Giesbert: Himmlerova kuchařka
Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý.
Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera.
Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným.
Franz-Olivier Giesbert: Himmlerova kuchařka. Přeložila Helena Beguivinová. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Doporučená cena 348 korun.
Caitlin Moranová: Morantologie
„V knize Jak být ženou jsem se omezila na jediné téma: ženy. Jejich vlasy, jejich boty a jejich pobláznění Aslanem z filmu Lev, čarodějnice a skříň (o němž vím, že je univerzální).
Ale! Ve své nové knize Morantologie jsem se osvobodila, abych mohla řešit zbytek světa: Krotitele duchů, Twitter, kofein, záchvaty paniky, vzpomínkovou bohoslužbu za Michaela Jacksona, měšťáckou závislost na marihuaně, opíjení, Panství Downton, pandy, svoji vlastní tragickou předčasnou smrt a opakovaná selhání ve snaze kohokoliv přimět, aby používal přezdívku, kterou jsem si sama vymyslela.
Jdu do erotického klubu s Lady Gaga, brečím na kytaře Paula McCartneyho, opíjím se s Kylie, čichám k polštáři Sherlocka Holmese na Baker Street 221b, píšu nekrolog Amy Winehouse, na Downing Street přijdu pozdě ke Gordonu Brownovi, David Cameron mě drze odbyde na zahradní párty — i když to bude asi proto, že jsem ho nazvala robotem C3PO vyrobeným ze šunky. A ve volném čase — mezi kocovinami — řečním o sociálním státu, zavírání knihoven a chudobě jako nějaký béčkový Dickens nebo Orwell, ale s kozama.“ Zkrátka a dobře: nová kniha Caitlin Moranové bude opět určitě stát za to!
Caitlin Moranová: Morantologie. Přeložila Petra Jelínková. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014.