Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihy roku 2014: legendární Atlasova vzpoura, další Poirot i Opráski

Redakce

Redakce

29. 12. 2014

Rok 2014 přinesl politické zvraty i bulvární skandály. Každého správného knihomola či knihomolku ale stejně nejvíc zajímá, jaké knihy byly v roce 2014 nejočekávanější, nejlepší, nejpikantnější… Zkrátka knihy, které tak či tak stálo za to si v uplynulém roce přečíst. TOPZINE.cz přináší výběr NEJ titulů roku 2014.

OBR: Vraní dívka

Vraní dívka. Pohádka o Krásce a Zvířeti ožívá jen pro silné povahy. Zdroj: Nakladatelství Knižní klub

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

OBR: Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý„Jistěže můj syn chodí za děvkami. Kdyby nechodil, měl bych strach o jeho zdraví,“ prohlásil kdysi Charles Dickens. A není se čemu divit, ve viktoriánském Londýně připadala jedna prostitutka na dvanáct dospělých mužů. Jak se asi takovým ženám žilo, vylíčil Michel Faber v románu Kvítek karmínový a bílý, a to mnohem otevřeněji a upřímněji, než by to mohl udělat zmíněný Dickens.

Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se „napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec“. A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti.

Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit.

Erik Axel Sund: Vraní dívka

OBR: Vraní dívkaJak velkému utrpení dokáže člověk čelit nebo vystavit jiné, než sám přestane být lidskou bytostí a změní se v netvora? Jak může zklamání ovlivnit duši, osud, život?

Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová léčí dva klienty s příznaky mnohočetné poruchy osobnosti, dětského vojáka ze Sierry Leone a ženu s hlubokými traumaty z minulosti. Nikdo jim nenaslouchá. Kromě Sofie…

Komisařka Jeanette Kihlbergová vyšetřuje případ mrtvého chlapce, jehož tělo nese známky mučení. Nikdo ho nepostrádá. Kromě Jeanette…

Temný severský psychothriller Vraní dívka se v České republice dočkal velkého úspěchu, a to cedulka na přebalu knihy varuje, že se jedná o čtení jen pro silné povahy. Později vyšel i druhý díl s názvem Hladový oheň a v roce 2015 je naplánován závěrečný díl této trilogie. Svým čtenářům a čtenářkám nabídl TOPZINE.cz v roce 2014 také rozhovor s autorskou dvojicí Erik Axel Sund.

Ayn Randová: Atlasova vzpoura

OBR: Ayn Randová: Atlasova vzpouraRozsáhlý, vlivný a kontroverzní román Ayn Randové vyšel poprvé v roce 1957 a dodneška je její nejproslulejší a nejprodávanější knihou.

Randová se věnovala především filosofii, vypracovala vlastní směr zvaný objektivismus. K němu patří etický egoismus či racionální sledování vlastního zájmu. Ve svém románu využívá postupů science-fiction, detektivky i milostné romance.

Děj tohoto díla je zasazen do dystopické budoucnosti Spojených států, v které se prosazují socialistické tendence, regulace a daně. Ústřední premisu knihy metaforicky vyjadřuje název: co se stane, když se Atlas, který na svých ramenou nese svět, rozhněvá a svět z ramen shodí? Co se stane, když tvůrčí mozky, tedy vůdčí byznysmeni, vědci, vynálezci, umělci atd., kteří udržují svět v chodu, začnou stávkovat?

Tento motiv demonstruje, že když se zničí lidské usilování o vlastní zisk a prospěch, povede to ke zhroucení celé společnosti.

Sophie Hannah: Poirot: Vraždy s monogramem

OBR: Sophie Hannah: Poirot: Vraždy s monogramemHercule Poirot a Agatha Christie. Nejslavnější postava z pera královny zločinu je zpět.

Potomci Agathy Christie svolili k návratu Poirota na stránky nových napínavých příběhů, nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorka Sophie Hannah.

Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století. Ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však důležitějších detailů může rozřešit jen legendární belgický puntičkář a jeho brilantní „malé šedé buňky“.

jaz: Opráski sčeskí historje

OBR: jaz: Opráski sčeskí historjeKdo by neznal Opráski. Zkrátka: kompendium čezkíhc ďějin pro žkolu, pisárnu i dúm.

Opráski sčeskí historje jsou krátké komiksy postavené na reálném historickém základu, který někdy doplňuje vykonstruovaná pointa. Správná gramatika v nich jde stranou, velký prostor naopak dostává specifický a často nekorektní humor. Z těchto důvodů mají jak mnoho fanoušků, tak i odpůrců.

Po úspěšném prvním a druhém díle se fanoušci a fanynky dočkali i třetího pokračování s ještě lepšími opráski. Dozvíte se například, že velikán vědy a hrdina školních kabinetů Jan Amos Komenský neměl rád děti, ale také to, že knihy Bohumila Hrabala jsou hned po kocovině tím nejlepším, co české pivo dalo světu.

Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové 2

OBR: Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné městoDeset podivných dětí prchá před armádou obludných monster. A pomoci jim může jen jediný člověk. Jenže ten je uvězněn v těle ptáka. Mimořádná pouť, která začala v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, pokračuje.

Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli na cestu do Londýna, podivného hlavního města celého světa. Doufají, že zde naleznou lék pro svou milovanou ředitelku, slečnu Peregrinovou. Jenže ve městě ničeném válkou číhají nečekaná překvapení. A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.

Sirotčinec slečny Peregrinové vtáhne čtenáře do imaginárního světa telepatie a časových smyček, cirkusových triků a vlkodlaků, do světa obydleného „podivnými“ dospělými, vrahounskými stvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat. Stejně jako v prvním díle v sobě i druhá část Podivných dětí spojuje napínavou fikci s dosud nepublikovanými dobovými fotografiemi.

Jan Němec: Dějiny světla

OBR: Jan Němec: Dějiny SvětlaRomán o fotografovi Františku Drtikolovi.

Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě.

Kdo to vlastně byl František Drtikol? Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy.

Jan Němec napsal rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou fresku, uměleckým a duchovním Bildungsromanem, který pokrývá více než půl století: ožívají zde příbramské stříbrné doly, Mnichov v době secese i prvorepubliková bohéma, po řádcích se procházejí nahé modelky a světlo zatím nepozorovaně splývá s vědomím.

Němec za svůj román získal v roce 2014 i Cenu Evropské unie za literaturu, Cenu Česká kniha 2014, nominaci na Magnesii Literu 2014 za prózu a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého 2014.

Ondřej Kundra: Meda Mládková – Můj úžasný život

OBR: Ondřej Kundra: Meda Mládková: Můj úžasný životŽivotní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha.

Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku. Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu Jana Mládka, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií.

Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihy roku 2014: legendární Atlasova vzpoura, další Poirot i Opráski