Drsný svět, struhující příběh a zajímavé charaktery. Fenomén Hra o trůny patří mezi nejúspěšnější seriály současnosti a jejho knižní předloha, Píseň ledu a ohně, je světovým bestsellerem. Liší se seriál od knihy? A pokud ano, čím a jak zásadně? TOPZINE.cz přináší odpovědi.
Píseň ledu a ohně od amerického autora George R. R. Martina je sedmidílná sága, která se stala světovým fenoménem. Čtenáři a čtenářky nyní netrpělivě očekávají šestý díl, který by měl v blízké době spatřit světlo světa. Seriálová adaptace z roku 2011 z dílny HBO si získala miliony fanoušků. Přinášíme vám sedm rozdílů mezi knihou a seriálem, které nadchly i pobouřily fanoušky po celém světě.
Proč jsou všichni tak staří?
Někteří čtenáři a čtenářky Martinovi vyčítají, že své postavy stvořil nerealisticky mladé a že se děti chovají příliš dospěle. Například Arya Stark má na začátku ságy devět let a její sestra Sansa jedenáct.
V seriálu musel být věk postav změněn, aby celý příběh působil realističtěji a tvůrci neměli problém s obsazováním herců a hereček. Velký problém by tvořily i erotické scény, obzvlášť v dějové lince Daenerys, která by je musela podstoupit v patnácti letech.
Kde se vzala Ros?
Velké zmatení způsobila u čtenářů a čtenářek sledujících seriál postava Ros, která se v knihách vůbec nevyskytuje a je výplodem fantazie tvůrců seriálu. Ros nahrazuje většinu kurtizán, které mají v příběhu nějakou roli. Tato nová postava však zabírala spoustu času na obrazovce, který se mohl věnovat důležitějším a lépe napsaným a propracovaným postavám.
Scénami z nevěstinců v seriálu nešetří.
Kdo je Yara a kdo Asha?
Z Greyjoyových dětí jsou naživu již jenom Theon a jeho sestra Asha. Proto spoustu překvapení přineslo představení další z Greyjoyových potomků, a to dcery Yary.
Ukázalo se však, že tvůrci seriálu pouze změnili jméno této postavy z Asha na Yara, protože se domnívali, že by se Asha pletla s divokou Branovou společnicí Oshou. Nezní však Yara trochu jako Arya?
Stannis a Melisandra spolu spí?
To, co bylo v seriálu předhozeno divákům jako samozřejmost, je v knize pouze spekulací. Stannis vždy platil za navýsost čestného, spravedlivého a chladného muže, proto mnoha fanouškům a fanynkám jeho poměr s Melisandrou neseděl.
Stejný problém měli někteří fanoušci se zobrazením vztahu Renlyho s Lorasem, jejichž erotické scény se v knize na rozdíl od seriálu nikdy nedočkáme.
Proč si Robb bere samaritánku?
Talisa Maegyr z Volantisu a královna Severu? Zatímco v seriálu se mladý král Robb Stark zamiluje do krásné a neurozené Talisy, kterou si později vezme za ženu (což je obecně hodnoceno jako velmi nešťastný tah), v knize páchá stejnou chybu, avšak s dívkou urozenou a relativně bohatou – Jeyne Westerling.
Románek Talisy a Robba tedy není víc než tragicky končící love-story, kdežto v knize můžeme sledovat daleko hlubší a promyšlenější zápletku.
V dějové linii Daenerys Targaryen bylo již provedeno mnoho zásadních změn.
Matka draků ztratila draky?
Ukradení draci v Qarthu v dějové linii Daenerys byli jedním z momentů, které neměly nic společného s dějem v knize. Celá zápletka s hledáním draků se odehrála pouze v seriálu. Jednalo se o jednu z nejvíce nepochopitelných změn a z výkřiku Where are my dragons?! si dělal legraci celý internet.
V knize stejně jako v seriálu Daenerys navštěvuje Dům Neumírajících a má fascinující vizi, ve které vidíme budoucnost Západozemí a mnoha postav.
Bronn anebo Ilyn Payne?
Poté, co Jaime přijde o ruku a nahradí si ji krásnou, ale nefunkční zlatou atrapou, rozhodne se naučit bojovat levou rukou. Hledá diskrétního a spolehlivého šermíře – v seriálu je jím Bronn, oblíbený a vtipný žoldnéř. V knize si Jaime zvolí němého Ilyna Paynea, protože u něj jediného má jistotu, že nic nevyzradí.