Meteora není jen název desky kapely Linkin Park, ale především klášterní komplex ve středním Řecku. Bizarnost skalních útvarů, na nichž jsou kláštery postaveny, i kláštery samotné každoročně přilákají do Řecka tisíce turistů.
Meteora, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Rozhodnete-li se pro dovolenou v Řecku, patrně si vyberete pobyt na jednom z řeckých ostrovů. Pevninská část je nepatrně opomíjena, přestože skrývá mnohem víc pokladů, než kterýkoli z jejích ostrovů. Jedním takovým pokladem je Meteora, kláštery postavené na téměř nepřístupných třísetmetrových skalních výběžcích v údolí Pindos poblíž města Kalambaka.
Meteora je druhý největší a nejdůležitější klášterní komplex v Řecku, po Athosu. Jedná se o šestici ortodoxních klášterů z původních dvou tuctů, budovaných od 14. století. Toto místo si vybrali poustevníci ke klidnému rozjímání, v bezpečí od okolního světa a osmanských okupantů. Své jméno kláštery získaly podle první postavené budovy, která nesla název Megalon Meteoro (Velký, vznášející se nad zemí).
Stavba klášterů znamenala otrockou dřinu
Stavba klášterů byla pro mnichy tvrdým ořechem. Vzhledem k závratné výšce a praktické nepřístupnosti skal museli kámen po kameni, trám po trámu dopravit nahoru v koších na zádech po krkolomných cestičkách nebo provazových žebřících. Jediné zařízení, které usnadňovalo dopravu stavebního materiálu nahoru, byla kladka. Teprve mnohem později byla vystavena schodiště.
Ženský klášter Rousanou, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Koupit zájezd můžete zde
Běžnou denní náplní církevních hodnostářů byly modlitby, které vyplnily většinu dne. Mniši vedli v klášterech asketický život, bez světských radostí, pouhopouhá myšlenka na hřích byla předem zavrhnuta. V komplexu se nacházela i jeskyně, kam se poustevníci na svůj popud ubírali pokaždé, když se dopustili hříchu nebo na něj jen pomysleli. Délka věznění záležela zcela na poustevníkově uvážení.
Kláštery začaly být opouštěny od 18. století, dnes v nich žije pouze několik málo mnichů. Jejich život je stejně prostý jako před stovkami let, přestože jsou denně rušeni stovkami turistů. Mezi povinnosti mnichů patří péče o vzácné historické památky, ikony a mobiliář.
K prohlídce jsou přístupné mužský klášter Varlaam a ženský Rousanou. Vstupné do každého z klášterů stojí 2 eura. Do mužského kláštera Varlaam musí ženy vstupovat se zahalenými koleny, dlouhé sukně neforemného tvaru jsou však zdarma půjčovány u vstupu. Celý komplex skal i chrámu je zapsán na seznamu UNESCO od roku 1988.