Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Klasik humoristického románu. Vydejte se s P. G. Wodehousem do staré Anglie

Hana Mazancová

Hana Mazancová

8. 4. 2015

V českém překladu se poprvé objevil klasik humoristického románu P. G. Wodehouse, který inspiroval například Zdeňka Jirotku. Češkým čtenářům a čtenářkám se představí románem Henry a jeho hosté.

OBR: Henry a jeho hosté

Klasik humoristického románu. Vydejte se s P. G. Wodehousem do staré Anglie. Zdroj: Nakladatelství Vyšehrad

Nedostižný anglický humorista Pelham Grenville Wodehouse, od jehož smrti uplynulo letos na svátek sv. Valentýna čtyřicet let, se stále těší čtenářské přízni, jakou by mu jeho současníci jistě záviděli, zvláště pak jeho kritici a odpůrci, jimž se uměl tak elegantně pomstít ve svých knihách.

Pro ty, kteří se setkávají s tímto autorem poprvé, alespoň dva jeho charakteristické výroky:
„Při pohledu na  Horní Slezsko se člověk neubrání pomyšlení, jak asi vypadá to Dolní.“
„Přeji si pokoj v  přízemí. Nevím, co bych si povídal s obsluhou výtahu.“

Svět plný slunce a dobré nálady

Klasik typického anglického humoru (1881 až 1975) byl mimořádně plodný autor. Jeho dílo zahrnuje kolem stovky románů, povídek, dramat i filmových scénářů. Jednou z nejoblíbenějších postav z jeho díla je chytrý a pohotový komorník Jeeves (evidentní předobraz Jirotkova Saturnina), který u českých čtenářů získal oblibu už v prvních meziválečných překladech.

Wodehouse vytvořil ideální, neexistující svět plný slunce a dobré nálady a zabydlel ho originálními postavami, které se sobě sice podobají, ale každá má vždy i něco navíc.

FOTO: P.G. Wodehouse

Nedostižný anglický humorista Pelham Grenville Wodehouse se stále těší čtenářské přízni. Zdroj: Nakladatelství Vyšehrad

Stejně tak je tomu i v románu Henry a jeho  hosté. Zde si každý přeje něčeho se zbavit, případně to hodit na krk nějakému nešťastníkovi. Příkladně zámecký pán Henry Paradene by rád vnutil své strašlivé venkovské sídlo americkému bratranci Wendellovi, sběrateli těžítek.

Wendell, obdařený, nebo spíše obtížený, tetou Kelly, jež ho neustále uvádí do  trapných situací, by byl nejraději, kdyby jeho a tetičku rozděloval nedozírný oceán.

A pak tu máme Henryho neteř Jane, jež by nutně potřebovala setřást snoubence, z něhož se vyklubal nafrněný suchar, zatímco Bill by se ochotně, poté, co poznal Jane, zbavil staromládenectví.

A její bratr… ale o tom už je celý příběh, který po mnohých zvratech dospěje k očekávanému šťastnému konci.

Rány osudu P. G. Wodehouse

Pelham Grenville Wodehouse (1881 až 1975) po studiích na londýnské Dulwich College pracoval dva roky v bance. Svým založením a nadáním nebyl ovšem bankovní úředník, a tak si záhy začal vydělávat na živobytí jako novinář, povídkář a v časopisu Globe měl pravidelný sloupek Na okraj.

Před druhou světovou válkou odešel do Spojených států, kde prodal časopisu Saturday Evening Post román na pokračování. Po dalších pětadvacet let zůstal pak tomuto časopisu věrný a téměř všechny romány se nejdříve objevily právě tam.

Ani P. G. Wodehousovi se ovšem rány osudu nevyhnuly, zažil těžké poválečné období, kdy jej obviňovali z kolaborace, dokonce zrady. Přestože se ho kromě jiných zastávali takoví spisovatelé, jako byl Evelyn Waugh nebo George Orwell, vedla právě štvavá kampaň proti němu k rozhodnutí z Británie nadobro odejít. Přesto bude navždy rytířem anglické literatury a jeho dílo symbolem staré dobré Anglie
a zašlých časů, které není na škodu si někdy připomenout.

S humorem sobě vlastním podotkl, že mu už netřeba o nic usilovat, neboť se stal rytířem a v muzeu Madame Tussaudové je jeho vosková figurína.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klasik humoristického románu. Vydejte se s P. G. Wodehousem do staré Anglie