Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Kintera, Kolář a Knížák v Krakově na jednom místě? V MOCAKu

Redakce

Redakce

25. 1. 2013

V Krakově se zrodilo nové muzeum moderního a současného umění světového formátu. Museum of Contemporary Art in Krakow (zkráceně MOCAK), vystavěné v bývalé Schindlerově továrně, představuje nejenom polské autory, ale i známé české umělce.

FOTO: Exteriér muzea moderního umění v Krakově

Původní zdivo bývalé Schindlerovy továrny bylo při přestavbě částečně zachováno. Zdroj: architecturenewsplus.com

Oficiálně byl provoz muzea v Krakově zahájen na jaře roku 2011 a je tedy mezi muzei moderního umění nováčkem. Přesto překvapí kvalitními krátkodobými výstavami a ve stálé expozici nabídne vedle slavných polských umělců například i české autory – Krištofa Kinteru a Milana Knížáka. Do konce ledna je zde k vidění také velká výstava významného českého umělce Jiřího Koláře.

Schindlerova továrna přestavěna na muzeum

Budova muzea, navrhnutá duem italských architektů Claudiem Nardim a Leonardem Prodim, se nachází v postindustriální části města v těsné blízkosti původní Schindlerovy továrny, kde nyní sídlí muzeum války. MOCAK byl vystavěn na místě bývalých továrních pavilonů. Řadí se tak do plejády kulturních institucí, které využívají starých průmyslových a nevyužitých staveb a zasvěcují je modernímu umění.

Vedle polských umělců vystaveni i známí čeští autoři

Ve stálé sbírce jsou k vidění kromě známých polských umělců i dva čeští – Krištof Kinter a Milan Knížák. Dílo Milana Knížáka zde rozhodně není náhodou. Ředitelka a zakladatelka muzea Maria Anna Potocka vedla v 80. a 90. letech krakovskou Galerii Potocka, kde vystavovala polské, ale i zahraniční umělce. Z českých pak performera Jana Mlčocha a právě Milana Knížáka, jehož tvorbu velmi obdivuje.

FOTO:Kintera v MOCAKu

Dílo Krištofa Kintery ve stálé expozici Muzea moderního a současného umění v Krakově. Zdroj: mocak.com.pl

Výstava Jiřího Koláře rozhodně stojí za návštěvu

Do 27. ledna 2013 poběží v MOCAKu výstava Jiřího Koláře. Ten byl nejenom vynálezcem nepřeberného množství technik koláží a velkým experimentátorem, ale i básníkem, překladatelem a sběratelem. V posledních letech byla jeho díla vystavována v Čechách pouze několikrát. Za zmínku stojí výstava v roce 2006 v pražském Museu Kampa, které vlastní rozsáhlou sbírku jeho děl a velkou část zapůjčilo nyní do Polska.

FOTO: Kolážovaný objekt Jiřího Koláře

Muzeum nyní láká návštěvníky na výstavu českého umělce Jiřího Koláře. (Jiří Kolář, Bota, 1965) Zdroj: mocak.com.pl

Na krakovské výstavě, jež je vůbec prvním představením Koláře polskému publiku, jsou vystaveny vedle sebe téměř všechny techniky koláží, které Jiří Kolář vynalezl, tedy různé chiasmáže, proláže a roláže. Ty jako vždy nezklamou a získají si diváka svou hravostí a originalitou.

Krakov se díky velkému množství galerií a památek stává vyhledávaným turistickým městem a jedním z míst, které by návštěvník neměl opomenout, je právě MOCAK.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kintera, Kolář a Knížák v Krakově na jednom místě? V MOCAKu