Kontaktní čočky jsou považovány za jeden z nejznámějších a nejužitečnějších českých vynálezů. Otto Wichterle za svůj přínos lidstvu právem získal celosvětovou slávu.
První čočky se objevily už v 50. letech
Český chemik Otto Wichterle narozený 27. října 1913 v Prostějově se zasloužil o vynález měkkých kontaktních čoček. Založil Ústav makromolekulární chemie ČSAV v Praze a dlouhé roky zastával pozici profesora Vysoké školy chemickotechnologické. Nad výrobou měkkých kontaktních čoček Wichterle uvažoval už v roce 1952, kdy se zabýval syntézou síťovaných hydrofilních gelů, které vodou bobtnají, a hledal vhodný materiál pro oční implantáty. S prvním prototypem však přišel až o 5 let později. Ačkoliv byly jeho první čočky příliš tvrdé a v očích nepohodlné, potvrdily mu, že skutečně zvládnou zkorigovat zrak a pomohly v další práci.
7 mýtů o operaci šedého zákalu. Nepodceňujte tento oční problém
Přístroj na výrobu čoček sestavil z dětské stavebnice
I přesto, že tehdejší Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výzkum kontaktních čoček, Wichterle se nenechal odradit. První měkké kontaktní čočky odlil doma na Štědrý den roku 1961 s pomocí rotujících forem. Přístroj na výrobu čoček sestavil z oblíbené dětské stavebnice Merkur a k pohonu použil dynamo z jízdního kola.
Po připojení dynama na zvonkový transformátor fungoval malý motor s přesnými otáčkami podle frekvence střídavého proudu. Z laboratoře VŠCHT si Wichterle přinesl také monomery, katalyzátory a 2litrovou tlakovou lahev, která původně patřila ke kyslíkovému přístroji. Lahev vypláchl a natlačil argonem, aby vytvořil zásobu neutrálního ochranného plynu. Na vlastnoručně sestaveném přístroji se mu podařilo odlít první čtyři čočky s pravidelnými okraji, které nijak nedráždily oko. Na Boží hod otestoval kontaktní čočky na 2. oční klinice v Praze společně s Dr. Dreifusem.
Vylepšení přístroje urychlilo výrobu čoček
Ministr zdravotnictví byl jeho úspěchem ohromený, a tak ho pověřil dalším vývojem kontaktních čoček. Už koncem roku 1961 byla podána patentová přihláška. Wichterle svou aparaturu vylepšit natolik, že dokázal vyrobit 15 kontaktních čoček do 15 minut. Vynálezce se rovněž účastnil kongresů, prezentací a mnoha zahraničních návštěv, při kterých vzbuzoval o měkké kontaktní čočky větší a větší zájem. Zároveň se snažil o zhotovení tzv. čočkostroje a zlepšování okrajů čoček, materiálu a postupů výroby.
Kontaktní čočky uspěly i v zahraničí
Roku 1963 se Wichterle v Londýně seznámil s Georgem Nisselem, který se tehdy věnoval výrobě tvrdých kontaktních čoček. Společně se pak pustili do mechanického opracovávání hydrogelu. Materiál nejprve vysoustružili, poté obrousili, za sucha vyleštili a nakonec nechali nabobtnat ve vodě. Většina odborníků se dívala na tyto čočky jako na kuriozitu a nedávala jim moc šancí na úspěch. Jednalo se však o obrovský průlom, který vynálezci pomohl k dalšímu úspěchu.V polovině 70. let získala licenci na výrobu kontaktních čoček americká firma Bausch&Lomb. Wichterlovy kontaktní čočky se tak začaly vyrábět i za hranicemi.
Dnes pomáhají široce dostupné a levné měkké hydrofilní čočky více než 100 milionům lidí po celém světě. Průhledné kontaktní čočky slouží ke korekci očních vad, nejčastěji krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu. Jejich nespornou výhodou je snadné používání a pohodlí během nošení.