Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kdo nás donutí vzdát se přezdívek na sociálních sítích?

Redakce

Redakce

11. 8. 2011

FOTO: Počítačová učebnaUživatelům Google+ byly smazány účty, protože se představovali pod pseudonymem. Danah Boydová, odbornice na sociální sítě, vysvětluje, proč je právo neuvést skutečné jméno tak důležité.

FOTO: Počítačová učebna

Kolik tvých přátel se představuje na Facebooku pod pseudonymem? Foto: Tomáš Polák, Topzine.cz

Danah Boydová a další experti vystupují proti omezení, které prosazují někteří podnikatelé a politici. „Problém se dotýká všech: obětí šikany, aktivistů, homosexuálů, žen i mladých,“ upozorňuje Boydová. Řada lidí podle ní používá přezdívku, aby chránila svou skutečnou identitu. Obávají se, aby je ostatní nemohli hodnotit podle toho, co zjistí na internetu.

Google+ chce poznat své uživatele. Facebook věří, že je zná

„Na Facebooku není pravidlem, že by uživatelé vystupovali pod svými jmény. Přestože se jeho provozovatelé na tento mýtus rádi odvolávají,“ odhaluje Boydová. „První uživatelé byli studenti, kteří uváděli jména, pod kterými je znali ostatní. Nebyla stejná jako v rodném listě, ale šlo hlavně o to, že se z Williama stal Bill. Pak se síť rozrostla a členové chtěli skrýt svou identitu,“ vysvětluje.

Po spuštění Google+ se zdálo, že dokáže zajistit, aby lidé uvedli v profilu skutečné jméno. Zpočátku byl smazán účet každému, kdo se pravidlu nepodřídil. Krok však vzbudil vlnu rozhořčení mezi uživateli a provozovatelé od něj upustili.

„Skupina mohla vytvořit první společenské normy pro sociální sítě,“ komentuje krok sítě Boydová a dodává: „Je dobré, že se na protest ozvalo tolik lidí. Každý má právo sám sebe chránit, jak uzná za vhodné. Pokud provozovatelům Google+ a Facebooku záleží na uživatelích, musí brát tyto výtky vážně.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo nás donutí vzdát se přezdívek na sociálních sítích?