I děti rády čtou, přesto není jednoduché sehnat pro ně kvalitní a zároveň zábavnou četbu. Éra mladého čaroděje s jizvou tvaru blesku na čele skončila, přesto se knihkupci stále snaží nalákat na nové knihy různými podtitulky typu Nástupce Harryho Pottera je tu! Kdo by však chtěl číst dokola stále to samé? Proč to nezkusit jinak, třeba ve světě zvířat?
Sovy patří mezi zvířata, která jsou často spojována s magií a logicky tedy i s fantasy. Moudří opeřenci provázejí kouzelníky a čarodějnice snad odjakživa, zřídkakdy se jim však dostane výraznější role. Ne, dokonce ani Harryho Hedviku nelze považovat za výjimku. A možná že právě tohle byl hlavní důvod, proč se spisovatelka Kathryn Laskyová rozhodla bojovat za práva sov ve světě fantastiky.
Ve své – v současnosti patnáctidílné – fantasy sérii ze života zvířat nazvané Legenda o sovích strážcích udělila sovám post ústředních hrdinů. Vytvořila pro ně vlastní svět několika ptačích království a také jej opředla dávnými příběhy a pověstmi. Avšak ani sovy nemají lehký život a i ony musejí bojovat o místo na slunci, lépe řečeno na měsíci. A co se teprve stane, když se začnou ztrácet jejich mláďata unášená neznámo kam?
Jak přimět sovu k poslušnosti?
Přesně totéž se přihodilo malému Sorenovi. Přičiněním staršího bratra vypadl z hnízda a stal se tak snadným terčem pro letku z Akademie svaté Aegolie pro osiřelé sovy. Zde se seznámí s mladou sovičkou Gylfií a společně začnou spřádat plán k útěku.
Praktiky vychovatelů v Akademii totiž v žádném případě nepřipomínají dění v běžném útulku pro sirotky. Ve skutečnosti se jedná o výcvikový tábor, v němž se z čerstvě vylíhlých ptáčat snaží udělat elitní vojáky. Pomocí světla měsíce v úplňku malým sovám vymývají mozky a zbavují je jakékoli individuality a nutí je tak nést zodpovědnost za celý oddíl. Sorenovi s Gylfií nezbývá než využít veškeré znalosti, jež jim rodiče vštípili, aby odolali a mohli uniknout.
Laskyová však vše podává tak, aby žádný z dětských čtenářů neutrpěl ani nejmenší psychickou újmu. Scény, v nichž se objevuje násilí, popisuje nepřímo, jakoby skrz mléčné sklo, a čtenář – stejně jako Soren nebo Gylfie – nespatří víc než škrábance a pár kapek krve. Co potěší starostlivé rodiče přemýšlející nad tím, zda bez obav svěřit knihu do rukou vlastních dětí, ale nejspíš neudělá radost starším čtenářům. Představa soví Hitlerjugend je přece jen nevšední a svým způsobem i lákavá.
V románu se skrývá encyklopedie
Fakt, že je román V zajetí určen především nejmladším příznivcům fantastiky, a tedy ne zrovna zajímavý pro mladistvé a dospělé čtenářstvo, do jisté míry vyvažuje naučná hodnota knihy. Autorka totiž do příběhu zakomponovala i nejrůznější informace o životě sov. Člověk si tak kromě toho, že si během nenáročné četby oddychne od každodenních starostí, rozšíří obzory o fakta, o nichž předtím neměl tušení. Pokud ovšem nepatří mezi vášnivé ornitology.
I přesto však Legenda o sovích strážcích zřejmě velkou díru do světa neudělá. Originalita by tu byla a i čtenáři, které příběh osloví, se také najdou, avšak na to, aby se série dostala do širšího povědomí, nemá mnoho sil. Možná jí s dalšími díly dorostou křídla a z neopeřeného písklete se stane bojeschopný dravec, ale román V zajetí nelze označit jinak, než pouze za lehce nadprůměrný. Příznivci neagresivní a pohodové četby budou možná odporovat, ale aby Soví strážci v zápase o nového krále dětské literatury uspěli, musí se v druhém kole ukázat v lepším světle. Potenciál jim nechybí a byla by tedy škoda jej zahodit.
Název originálu: Guardians of Ga’hoole I: The Capture
Český název: Legenda o sovích strážcích I: V zajetí
Autor: Kathryn Laskyová
Překlad: Jana Jašová
Obálka: Tereza Přeučilová
Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2010
Doporučená cena: 249 KčHodnocení: *** (60 %)