Mnoho lidí by uvítalo, kdyby myši zcela vymizely z povrchu země. Existuje také mnoho jedinců, co si nedokážou představit život bez čokolády. Co však vznikne z toho, když spojíte oba klíčové pojmy dohromady? Zní to možná divně, ale skvělá karetní hra.
Obal hry Myši v čokoládě, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz
Myši v čokoládě jsou žhavou novinkou společnosti Albi. Díky ní se tato hra vymyšlená Christianem Fiorem a Knutem Happelem dostala za hranice Německa až k nám. Vyšla teprve letos v červenci a dá se říci, že je zatím jediná svého druhu. Tedy nejen nová, ale i zcela originální.
Rozbalená hra Myši v čokoládě, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz
Trochu paradoxně budete myši jako takové v samotné hře hledat marně. Jediný obrázek tohoto hlodavce se vyskytuje pouze na obalu krabice a rubu karet pomocníků. Snadno si však můžete představit v této pozici sami sebe a pomáhat tak titulní myšce Pralince ve výrobě té nejlepší čokolády. Surovin je k tomu dostatek, na výběr jsou k dispozici oříšky, různé ovoce, (třešně, maliny, jahody, banány a další), cukr, vajíčka a samozřejmě kakaová hmota.
Kromě toho zde najdete další živé tvory, kteří ve hře figurují jakožto již zmíněný pomocníci. Jedná se o vesměs pozitivní karty, které někdy využijete a jindy ne, s obrázky veverky, křečka, čokovála (smyšleného druhu brouka), krtka, včelky, mravence a švába. Ani u těch se nezapomnělo na křestní jména, která se pro lepší zapamatování shodují s názvem tvora, avšak tato skutečnost není pro průběh hry příliš důležitá a ocení ji spíše mladší hráči.
Karty pomocníků ve hře, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz
Karty jsou rozděleny na tři druhy: na karty surovin, pomocníků a jednu přehledovou, díky které nemusíte po každém vyložení nakukovat do pravidel a lovit v nich zhodnocení. Nyní jsme už trochu naťukli systém hry, který někomu může asociovat napůl klasické Žolíky, napůl možná i Kenta. Když se zmíním o pojmech postupky a tercky, protřelý karbaník bude hned vědět, o čem je řeč. Ale i pro neznalé je tato věc snadná k pochopení; stačí sbírat karty s čísly, která následují za sebou (např. 3, 4, 5), nebo se shánět po trojici stejných čísel. V tom se Myši v čokoládě shodují s již zmíněnými hrami, ale jinak mají poněkud odlišná a svá vlastní pravidla, která snadno pochopíte již po první hře.
Díky pomocníkovi čistá postupka, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz
Průběh hry spočívá v tom, že si z nabízených a postupně braných karet tvoříte různé varianty čokolád, za které si pak můžete přičítat body. Vyhrává ten, který jako první přesáhne počet 30 bodů. Pokud jste na tom na konci hry s některým ze spoluhráčů stejně, přihlíží se k výkonnostní hodnotě vašeho momentálního pomocníka. Každé kolo se vám pomocníci mění, proto během hry můžete využít jejich různých a výhodných dovedností. Díky jednomu lze místo tří karet vyložit hned čtyři, druhý zase umožňuje jednu kartu vyměnit.
Rozehraná hra Myši v čokoládě, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz
Myši v čokoládě se dají hrát již ve dvou lidech, maximální počet hráčů se rovná šesti. Jsou proto skvělou volbou pro zpříjemnění času s jedním kamarádem, ale i ve větší sešlosti. Jejich grafické zpracování působí velmi hezky, pestře a poměrně precizně, a karty díky vhodnému typu povrchu nekloužou mezi prsty. Smysl pro detail lze vypozorovat např. z toho, že na kartách surovin se pokaždé shoduje pochoutková hodnota s počtem vyobrazených přísad. Opravdu máloco se dá této hře vytknout. Je záživná, snadná, ale přitom ne hloupá, má atraktivní styl a originální nápad; a zvláště tím posledním se dnes může pochlubit jen málokterá hra.
Název hry: Myši v čokoládě
Typ hry: Karetní
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 299 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: cca. 30 min
Doporučený věk: 10 +
Hodnocení: ***** (100 %)
Klady:
Originalita, nápaditost
Atraktivní styl i vzhled
Záživnost
Lehce pochopitelný systém hry
Optimální rozmezí počtu hráčů
Vydařené zpracování