Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kantos Hyperionu Dana Simmonse: Strhující román o válce probíhající napříč časem

Redakce

Redakce

3. 4. 2011

Kritiky i čtenáři uznávaná díla Dana Simmonse Hyperion a Pád Hyperionu se vrací v novém souborném vydání. Nároky, které čtenáři budou na tuto knihu jistě klást, jsou vysoké. A Kantos s přehledem obstojí.

Ilustrace na obálce knihy, autor: Gary Ruddell

Spojení těchto dvou děl je zcela logické, Pád Hyperionu dějově navazuje na Hyperion a společně vytvářejí skvěle fungující celek. Neobejde se to však bez problémů. Tím hlavním je celková délka knihy, která dosahuje téměř tisíce stránek. Toto by nemělo být odrazující pro skalní fanoušky, naopak, délka by jim měla imponovat. Nicméně najdou se jistě i tací, kteří přemíře slov příliš neholdují. Přitom v Kantosu autor slovy rozhodně neplýtvá. Užívá si sice popisy, a to jak krajiny, tak akce, ale rozhodně ne proto, že by ho platili za počet znaků. Spíše s jejich pomocí podtrhuje atmosféru, vykresluje krajinu, v níž se příběh odehrává a přibližuje psychologii postav.

Hyperion

První z knih byla očividně zamýšlena jako samostatný příběh, s otevřenými vrátky pro pokračování. Hlavní hrdinové se vydávají na pouť na planetu Hyperion, každý z jiného důvodu, ale všichni s cílem porazit tajemnou nestvůru přezdívanou Štír. Pro zábavu a pochopení příčiny své cesty si vypráví své životní příběhy. Tento Chaucerovský přístup umožňuje autorovi vytvořit hned několik zajímavých lidských osudů. Ty jsou vzájemně propojeny nejen postavou Štíra, ale i tajemnými Hrobkami času, k nimž jejich cesta směřuje.

Dan Simmons využívá nejen možnost tkaní spletitých pavučin jednotlivých vyprávění. Pracuje navíc u různých dílčích částí s různými styly hodícími se k postavám a jejich způsobu života. Básník Silenus používá vzletná přirovnání a množství metafor, voják Kassad zase popisuje nesčetné bitvy a taktické manévry. Téměř jako by každý příběh psal jiný autor. S mistrovstvím, s jakým se spisovatel přizpůsobuje jednotlivým stylům, se v současnosti čtenář téměř nesetká a je to jedna z hlavních věcí, které by měl na knize ocenit.

Škoda, že Simmons napíná a napíná, aby mohl čtenáře v závěru zklamat. Ve chvíli, kdy by každý očekával vyvrcholení, dočká se pouze pohledu na zářící Hrobky času. Nic nechápe, má pocit, že se ještě nic nestalo. Zářící neonové the end z amerických komedií by nemohlo atmosféru zničit více. Příběhy samy o sobě mají myšlenku, nicméně bez druhé části zůstává příběh nepříjemně nedokončený.

Pád Hyperionu

Druhý díl už je psán chronologicky, čímž ztrácí část kouzla dílu prvního. Příběh, s nímž pracuje, však nepostrádá jisté retrospektivní prvky, které udržují pozornost čtenáře. Autor vhodně využívá střídání časů, čímž odděluje jednotlivé scény a místa děje. Přestože původní koncept časem ustupuje rychlé akci, změny plní svou funkci rozdělovačů stále dobře.

Konečně se dostavuje akce, které se čtenáři v první části nedostalo. Bitva mezi lidstvem a neznámým nepřítelem začíná. V tuto chvíli se příběh poutníků stává téměř okrajovým, ustupuje do pozadí a nechává místo událostem, k nimž dochází v civilizované části galaxie. Zde se ale řeší pouze otázky válečné taktiky a to není téma pro každého. Milovníci záhad takové části přeletí rychleji, aby se mohli opět vrátit do tajemného světa časových smyček. Minulost, budoucnost, nic z toho na Hyperionu neexistuje. Nebo spíše, vše existuje najednou. Obyčejného smrtelníka může z takové míchaniny rozbolet hlava. Ale není třeba zoufat, Dan Simmons nikoho nenechá tápat dlouho. Vše vysvětlí, pokud ne rovnou, jistě o pár stránek později.

S překročením strany pět set vyžaduje kniha od čtenáře stále více soustředění. Síť se zamotává, přibývá nových objevů, dochází k dalším a dalším zápletkám. Poklidnému tempu Hyperionu se tento výbuch akce vzdaluje čím dál víc. Na své si přijdou milovníci technologických vymožeností i válečné literatury. Postupně se na scéně stále více prosazují stroje. Simmons poukazuje na to, že lidé se na nich stávají závislými, aniž by měli jistotu, že je mají pod kontrolou. Velký závěr působí až příliš realisticky, takže je dobře, že po něm následuje opravdu uzavírající epilog. Stejně, jako Hyperion zůstal otevřený, po Pádu Hyperionu nezůstane ani jediná otázka nezodpovězena. A čtenář můře knihu odložit s uklidňujícím pocitem, že svět v ní vykreslený stále ještě patří do vzdálené budoucnosti.

Název originálu: Hyperion Cantos
Český název: Kantos Hyperionu
Autor: Dan Simmons
Překlad: Jan Pavlík, David Záleský, Tomáš Zábranský
Obálka: Gary Ruddell
Počet stran: 904
Vazba: vázaná
Rozměry: 153 x 213 mm
Doporučená cena: 579 Kč
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kantos Hyperionu Dana Simmonse: Strhující román o válce probíhající napříč časem