Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kámen a krev. To nejlepší z Juraje Červenáka na jednom místě

Jan Nohovec

Jan Nohovec

4. 7. 2010

Kámen a krev: Hrdinové Juraje Červenáka – tak se jmenuje nová sbírka povídek slovenského spisovatele, která vyšla na přelomu května a června v nakladatelství Brokilon s tradičně uhrančivou obálkou Michala Ivana. Neobsahuje mnoho novinek, ale o to je soubor Rogana, Bohatýra, Bivoje, Slavoboje a Báthoryho lepší.

Ilustrace na obálce knihy Kámen a krev Autor: Michal Ivan

Nová průřezová sbírka Juraje Červenáka svým způsobem připomíná to, jak autor před sedmi lety začínal s Černokněžníkem Roganem. Paperback s tajemnou, ale zároveň akční a hlavně přitažlivou obálkou, pod níž se skrývá povedená fantasy rubačka ze slovanského prostředí. Změnila se jen tloušťka svazku a hlavička nakladatelství.

Jak naznačuje použité slovo průřezová, sbírka zachycuje všechny hrdiny Juraje Červenáka v textech, které vyšly roztroušeny v různých časopisech či antologiích. Autor většinu z nich přepracoval a přidal jeden nový, vše opatřil krátkými předmluvami a chronologicky seřadil podle historického datování jednotlivých prostředí.

Z počátků středověku

Podle Starých pověstí českých začalo všechno u Praotce Čecha, Kroka a jeho dcer. Juraji Červenákovi se zalíbil Bivoj, mytický pokořitel démonického kance a obdivovatel Libušiny sestry Kazi, kterého autor poprvé představil právě v povídce Vládce stříbrného šípu. Syn kmenového vůdce z povodí řeky Mže, tehdy ještě lemované lesy plnými mlhy a nepřátelské atmosféry, původně stopuje stádo dobytka, které bylo ukradeno jeho vesnici. Z pronásledování nepřátel se ale brzy vyklube úplně jiná zápletka, na jejímž konci stojí čarodějnice a probuzený pravěký běs, který lační po krvi. Jak říká sám autor v předmluvě, původní verze textu se dočkala velkých úprav především ve spádu děje. A to jí jen prospělo. Pravda, možná se vytratila trocha atmosféry, ale na druhou stranu je Vládce stříbrného šípu správně akční, aby udržel čtenářovu pozornost a navnadil na další kousky sbírky.

Kapka krve a Věrozvěstové spadají do cyklu o Černokněžníkovi Roganovi, který se odehrává nedlouho po Bivojovi. Posunuli jsme se ovšem více na východ, někam na dnešní Moravu. Oba texty jsou, co se týče příslušnosti k cyklu, zvláštní – ve středu prvního jmenovaného stojí pouze vedlejší hrdinka Vosa a ten druhý se zase odehrává hezkou řádku let po ději trilogie. Zatímco Kapka krve se autorovi povedla bez debaty na výbornou, nepostrádá nápad a neomrzí ani na opakované přečtení, Věrozvěstové, text stvořený výhradně pro tuto sbírku, se může stát terčem četných polemik.

Obsah sbírky Kámen a krev:

  • Vládce stříbrného šípu (Bivoj)
  • Kapka krve (Černokněžník)
  • Věrozvěstové (Černokněžník)
  • Strážce hvozdu (Bohatýr)
  • Černé srdce (Bohatýr)
  • Doupě řvoucí smrti (Bohatýr)
  • Kámen a krev (Slavoboj)
  • Pekelníci (kapitán Báthory)

Rogan a vlk-démon Goryvlad tu zestárli a jejich doba, stejně jako doba vlády slovanských bohů, pomíjí. Povídka má svou vlastní akční zápletku, vyšperkovanou oblíbenými motivy cestování časem a střetu dvou odlišných náboženství, čímž zaujme hlavně nové čtenáře, obsahuje ovšem i jakousi nostalgii, která dýchne na každého příznivce série. Právě tato nostalgie, na kterou Červenák klade největší důraz, může být zavádějící, protože ne každému musí padnout do oka. Přesto že si Věrozvěstové svou pozornost.

Statečný Muromec boduje na pláních i hvozdech Rusi

S následujícími třemi příběhy se stěhujeme ještě dále na východ a zase o kousek blíže současnosti. Věnují se dosud nejlépe hodnocenému cyklu Juraje Červenáka o kyjevském bohatýru Iljovi Muromcovi a svým zasazením výborně charakterizují prostředí série. Zatímco Strážce hvozdu pro Iljovu éru pouze připravuje půdu, Černé srdce a Doupě řvoucí smrti se odehrávají až po událostech posledního dílu, a aniž by kazily zážitek trilogií dosud netknutým čtenářům, představují Muromce jako vyzrálého bojovníka.

Tím, že Strážce má samostatného hrdinu, který se neobjevil (a dle autorovy předmluvy zřejmě už ani neobjeví) nikde jinde, mohl si slovenský spisovatel s novelou vyhrát. Klasickou sword&sorcery ála Červenák doplňují humorné prvky souboje dvou aktérů o moc nad lidem. Zbývající dva texty zase Ilju představují z trochu jiného pohledu než románová trilogie, a přitom nabízí dva komplexní příběhy s napínavou zápletkou. Ani tyto novely na opakované počtení neruší, naopak v nich čtenář může odhalit prvky, kterých si předtím nevšiml.

Experimenty mohou dopadnout dobře i špatně

Poslední dva kousky sbírky jsou výjimečné už jen tím, že Červenák v nich opustil dobu raného (či raně vrcholného) středověku a zažité prostředí a přesunul v dějinách a na mapě světa jinam. Titulní novela Kámen a krev představuje českého bojovníka Slavoboje v byzantském Cařihradu kolem roku 1000; Pekelníci jsou krátkým příspěvkem do Červenákova prozatím rozpačitě přijímaného cyklu o Kapitánu Báthorym. První vznikla za účelem publikace v antologii detektivní fantastiky Orbitální šerloci a právě na detektivních prvcích si proto ke svému štěstí zakládá. Opravdová detektivka se vším všudy, fantastiku bere jenom jako prostředek k akceleraci celého případu, a právě proto je tak dobrá.

Závěrečnou krátkou povídku Červenák přepracoval z několik let starého experimentu, který vyšel ve Fantázii a představoval jakýsi prototyp kapitána Báthoryho, z něhož se Kornel vyklubal až později. Pekelníkům nejvíc škodí to, na čem Kámen a krev staví. Autor si v nich chtěl zkusit malý experiment, který se mu před lety jako ještě nezkušenému podařil. Jako vyzrálému a oblíbenému profesionálnímu spisovateli ale spíš škodí a působí, že do sbírky byl zařazen (byť v přepracované verzi) jen proto, že mnohem lepší Turkobijce vyšel teprve před rokem v jiné knize, a nemohl proto být převzat.

Pozor na přesycení

Kámen a krev je kvalitní sbírka „slovanské“ fantasy. Juraj Červenák se v ní čtenářům otevřel z mnoha úhlů a dal na ochutnávku všechny své hrdiny najednou, aby pěkně prosákli mezi dosud neovlivněný dav a aby těm sečtělým ulehčil hledání jeho prací v časopisech a antologiích. Svůj cíl dokázala perfektně splnit jak pro jednu skupina, tak pro tu druhou. Pravda, obsahuje slabší kousky (Pekelníci, Věrozvěstové), ale ty jsou vyváženy množstvím kvalitnějších textů (Strážce hvozdu, Doupě řvoucí smrti, Kámen a krev).

Jedinou vadou na kráse sbírky je fakt, že byste si měli dávat pozor, abyste ji nezhltli celou najednou. Pak vás totiž zasáhne to, proč máme Červenáka všichni rádi, naplno a v tom negativním smyslu – zjistíte, že je to všechno jen prachsprostá fantasy rubačka, která část motivů omílá pořád dokola a část pokaždé inovuje nebo alespoň ozvláštňuje dokonalým historickým prostředím, aby to nějak vypadalo. V pravidelných dávkách je to lék, najednou neředěná smrt.

Název originálu: Kámen a krev – Hrdinové Juraje Červenáka
Autor: Juraj Červenák
Překlad: Robert Pilch
Obálka: Michal Ivan
Počet stran: 488
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydal: Brokilon, Praha 2010
Doporučená cena: 328 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kámen a krev. To nejlepší z Juraje Červenáka na jednom místě