Kam v květnu za literaturou? Třeba na Výstaviště v Praze-Holešovicích, kde se koná tradiční Svět knihy, či do Městské knihovny v Praze. Nebo úplně jinam?
I letos se uskuteční veletrh Svět knihy, Zdroj: svetknihy.cz
Květen už navždy zůstane v české literatuře měsícem Karla Hynka Máchy. Vzhledem k tomu, že na jeho autorské čtení si už dnes čtenář nezajde, musí se spokojit s jinými borci. Co se v literárním světě děje v máji?
Noc literatury (16. května – Praha a další města světa)
Letos už pošesté proběhne na řadě míst po celém světě večerní čtení české i překladové literatury. V Praze, Kutné Hoře, ale třeba i Vídni či Varšavě zazní úryvky z děl řady významných literátů, v českých „stanicích“ se tradičně představí také nově vydané tituly.
V Praze se akce odehraje na nejrůznějších místech na Smíchově. Známí herci a herečky budou interpretovat literární texty třeba v místní pobočce Městské knihovny, v návštěvnickém centru pivovaru Staropramen či v přistaveném vlakovém voze na zastávce Na Knížecí. Jednotlivá místa najdete na stránkách akce.
Svět knihy (17. – 20. května – Praha)
Svět knihy je knižním veletrhem a literárním festivalem v jednom, letos se uskuteční už po osmnácté. Tradičním místem konání je holešovické výstaviště, kam se sjedou autoři, nakladatelé, zástupci kulturních institucí i čtenáři z celé republiky. Čestným hostem veletrhu je letos Rumunsko, které přijedou reprezentovat kupříkladu Petru Cimpoeşu (Simion Výtažník) či Răzvan Rădulescu (oceněn Evropskou cenou za literaturu).
Kromě toho v rámci Světa knihy proběhne i celá řada prezentací, diskusí a autorských čtení. Německy píšící autoři tradičně vystoupí v rámci literárního programu Das Buch, ke kterému byl letos přizván třeba rakouský spisovatel Josef Haslinger (Jáchymov) či Němec Michael Kumpfmüller (Nádhera života).
Jedním z témat bude letos i komiks, o němž dorazí hovořit čeští i zahraniční kreslíři a scenáristé.
Michael Kumpfmüller: Nádhera života (17. května – Brno)
Německý spisovatel Michael Kumpfmüller se v Praze představí v pátek, den předtím se s ním však čtenáři mohou setkat v brněnské Literární kavárně knihkupectví Akademia. Besedu nad knihou Nádhera života, v níž spisovatel zachytil poslední rok života Franze Kafky, moderuje Arnošt Goldflam.
Ostrava začátkem 20. století (17. května – Ostrava)
Bydlíte-li na druhém konci republiky a do Prahy to máte daleko, můžete v květnu vyrazit na přednášku o ostravské historii. O tom, jak to ve městě na hranicích Moravy a Slezska vypadalo začátkem 20. století, se v pobočce na Daliborově ulici rozhovoří Ing. Jiří Jezerský.
Anna Enquistová: Kontrapunkt (18. května – Praha)
V Ústřední knihovně v Praze v pátek 18. 5. představí svou nejnovější knihu Kontrapunkt významná nizozemská autorka Anna Enquistová, které v češtině vyšel román Návrat.
V rámci prezentace zazní i hudba. Goldbergovy variace Johanna Sebastiana Bacha zahraje nizozemský pianista Ivo Janssen.
Strindbergův týden (21. – 24. května – Praha)
Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze připravil minifestival Strindbergův týden, který připomene významného švédského prozaika a dramatika při příležitosti stého výročí od jeho úmrtí. V rámci festivalu proběhne diskuse s překladateli klasikova díla, přednáška o autorově díle či promítání dvou adaptací Strindbergových her v Komorním kině Evald. Program celého týdne je k nalezení na stránkách Skandinávského domu.