Svátky jara jsou tu a přinášejí možnost vyrazit na zajímavé akce v metropoli i okolí. Většina hradů, muzeí a dalších institucí si pro návštěvníky připravila doprovodný program s velikonoční tématikou.
Zdroj: youtube.com
Přímo v Praze se slaví především na Staroměstském a Václavském náměstí. Až do patnáctého dubna probíhají oblíbené Velikonoční trhy. Sami pořadatelé nazvali letošní ročník „Návrat ke kořenům“. Staroměstské náměstí rozkvete třešňovými sady a hravými postavičkami. V srdci trhů bude stát velikonoční vrba doplněná velikonočními motivy.
Každý den od tří do osmi hodin se na podiu střídají divadelní představení s tanečními a pěveckými soubory. Návštěvníci si mohou poslechnout hudbu středověkou, keltskou, lidovou, ale také etnickou nebo funk. Na Velikonoční pondělí vystoupí například klaun Albertík, který se proslavil v televizní show. Na trzích samozřejmě najdete i spoustu dobrého jídla a tradiční velikonoční dekorace.
Za lidovými stavbami a řemesly do Kouřimi
Muzeum lidových staveb přináší Velikonoce tak, jak je znali naše předkové. Oslavy vrcholí v neděli 8. dubna na Hod boží velikonoční. To se koná jarmark, který navíc zpestří loutkové divadlo.
Celý týden předtím se ale můžete podívat na pečení velikonočního pečiva, zdobení vajíček, pletení pomlázek nebo předvádění starobylých řemesel.
Knížecí Velikonoce na hradech a zámcích
Bohatý velikonoční program si mimo klasických prohlídkových okruhů nachystaly některé středočeské hrady a zámky.
Například na Křivoklátu nebo zámku Žleby si návštěvníci vyzkouší každodenní život v zámku a podzámčí. Hradem provede pan kníže i služebnictvo. Stejně tak budete moci nahlédnout do tajemství středověké kuchyně.
V Mníšku pod Brdy se budou konat šermířské souboje, které doprovodí dobová hudba a tance. Duchovní potravu zajistí Pašijové hry nebo čtení z Bible.
Karlštejnský poklad je znovu přístupný. Foto: Karmela Beránková, Topzine.cz
Od března je znovu přístupný slavný Karlštějnský poklad. Jsou tu k vidění především exponáty z kaple, monstrance, kalichy, svícny, koruny či zlaté pohárky. Součástí jsou i unikátní zachovalá mešní roucha z 15. a 16. století. Mladší návštěvníky zaujme hlava krokodýla ze 14. století. O té se říká, že patřila drakovi, kterého zabil svatý Jiří.
Vykoledujte si volnou jízdu na Bobovce
Dobrodružnější povahy si mohou zajít na Bobovou dráhu na Proseku. Tam si děti mohou zasoutěžit o volné jízdy. Téměř osmisetmetrová dráha má převýšení 50 metrů a při jízdě lze dosáhnout rychlosti až 60 km za hodinu.