Vydavatelství Mladá Fronta vydalo knihu Pohlédnout do slunce britského autora Juliana Barnese, který se letos stal držitelem ceny Man Booker Prize. Vydavatelství plánuje vydat v nejbližší době ještě další dvě jeho knihy.
Spisovatel Julian Barnes středem dění, Zdroj: youtube.com
Julian Barnes svou cenu získal 18. října za knihu The Sense of an Ending (Smysl v konci). Je knihou o přátelství dvou spolužáků, které se jednomu z nich po smrti druhého má stát překvapivou minulostí. Julian Barnes byl na Man Booker Prize nominován již třikrát, uspěl však teprve letos.
Man Booker Prize vznikla tak trochu natruc
Jedná se o prestižní literární ocenění výhradně pro autory Velké Británie a Britského společenství (na rozdíl od ceny The International Man Booker Prize, která uděluje ceny i zahraničním autorům a o jejímž novém držiteli (Philip Roth) jsme vás již informovali letos v červnu).
Historie této ceny sahá až do roku 1968, kdy se udílela poprvé. Tehdy nesla jméno Booker-McConnell Prize podle společnosti Booker-McConnell, která ji sponzorovala. Časem se název zkrátil na Booker Prize nebo jednoduše Booker.
Toto ocenění bývá často srovnáváno s americkou Pulitzerovou cenou a traduje se, že jeho původní a starší verze výhradně pro občany Britského společenství byla založena Američanům natruc. A to proto, že na Pulitzerovu cenu nemohl nikdy žádný Angličan kvůli americkému patriarchismu, kterým si tuto prestižní záležitost podmínkovali, dosáhnout. Dnes má Man Booker Prize pro literární svět srovnatelnou hodnotu a ocenění autoři patří ke světové špičce.
Laureáti Man Booker Prize:
K významným držitelům Man Booker Prize patří například V. S. Naipaul (1971, Ve svobodném státě), J. G. Farrell (1970, Troubles a 1973, The Siege of Krishnapur), William Golding (1980, Rituály přechodu), Thomas Keneally (1982, Schindlerova archa, která se stala předlohou pro film Schindlerův seznam), Kingsley Amis (1986, Staří parťáci), Michael Ondaatje (1992, Anglický pacient), básník perverze Ian McEwan (1998, Amsterdam), Margaret Atwoodová (2000, Slepý vrah) a další.
Porota se letos skládala z předsedkyně, spisovatelky Dame Stelly Rimington, spisovatele a novináře Matthewa d´Ancona, spisovatelky, nakladatelky a kritičky Susan Hillové, spisovatele, novináře a politika Chrise Mullina a spisovatelky a šéfredaktorky Daily Telegraph Gaby Woodové.
Z původních třinácti nominovaných knih se do užšího kola dostalo šest autorů: Carol Birch s Jamrach´s Menagerie (Jamrachův zvěřinec), Patrick DeWitt s The Sisters Brothers (Sestřini bratři), Esi Edugian s Half Blood Blues (Napůl krvavé blues), Stephen Kelman s Pigeon English (Angličtina holuba) a A. D. Miller se Snowdrops (Sněženky).
Nakonec tedy nejvíce zaujal pětašedesátiletý Julian Barnes původem z Leicesteru. Je autorem několika novel, z nichž k významnějším dále řadíme: Flaubert´s Parrot (Flaubertův papoušek, taktéž vyšlo v Mladé Frontě), England, Englad (Anglie, Anglie), Love etc. (Láska atd.), Arthur George.
Díky vítězství v této literární soutěži autor získává nejen světový věhlas, který navýší prodejnost jeho knih, ale také částku padesát tisíc liber.