Ale vždyť to znáte. Ona miluje toho, ale on ji ne. On chce totiž tuhle, ale protože je zadaná, musí se spokojit s touhle. Správně, jde o telenovelu. Milágros, ošklivá Betty, Esmeradla a jiné karikatury. To, co se dalo v devadesátých letech považovat za druh umění je již dnes pod drnem. Možnou otázkou tedy je: Není dobře, že se s nimi setkáváme míň a míň?
Esmeralda Zdroj: archiv
Takže o co vlastně jde, než začneme soudit. Telenovela neboli televizní novela je de facto seriál s počtem dílů větší než sto, které jsou točeny zpravidla v latinskoamerických zemích. Ačkoliv by to asi málokdo čekal ve všech těch dílech, pocitech a zápletkách, dají se rozdělit do pár skupin.
Tak například podle žánru. Telenovely mohou být komediální, dramatické, nebo třeba historické. Dále se mohou dělit podle země původu. V tomhle divák opravdu asi rozdíl nepozná, obzvláště ten český. Nicméně, mezi nejvíce známé země s produkcí telenovel mohu zmínit Argentinu (Manuela, Divoký anděl), Brazílii (Terra Nostra), Kolumbii (Ošklivka Betty), Mexiko (Esmeralda, Rosalinda) nebo Venezuelu (Kassandra) a Peruán (Luz maría). Každá latinskoamerická země má vlastní televizní společnosti, které telenovely natáčejí. Například RCN, Telemundo nebo TV Azteca.
Ošklivka Betty
No jó, kdo by někdy neslyšel o Esmeraldě, Milágros a ošklivce Betty. Takového snad neznám. Vždyť vtipy o Esmeraldě a zelené barvě jsme si říkali už na základní škole. Snili o krásné a prosté holce, které jde fotbal stejně dobře jako Milágros v Divokém andělu. Co se Betty týče, u nás vyšel podobný remake pod názvem Ošklivka Katka. No není divu, vždyť originál vysílali v 15 zemích světa.
Je jasné, že divácky úspěch v zemích zrodu a zbytku světa, zvláště v Evropě, bude maximálně rozdílný. Zatímco v Jižní Americe tento brak opravdu uznávají, u nás máme poněkud jiný smysl pro umění. Dovolím si říct, že ony již kultovní telenovely (vypsány výše) by jen těžko mohly zažít dnes takový úspěch jako tehdy. Jednak nebylo jednoduché si vybírat, ale hlavně, byl to onen rival americkým oldschool seriálům (o kterých jsme už jednou říkali). A je fakt, že sklízely nemalý úspěch, vždyť u nás byly vysílány v hlavním večerním čase. No dokážete si to dnes představit?
Ale i přesto se najdou i u nás televizní kanály, na kterých nic jiného než telenovely neběží. Pravidelný divák to zřejmě ocení. Mluvím tady o našich babičkách a tetkách, které dopoledne navařily oběd a nyní mají celý den jen a jen na televizi. Divák, který na kanál zabrousí nechtěně, již na pochopení nemá šanci. Co z toho, že jste viděli 63 různých dílů, když jste zrovna neviděli 156. díl, kde se zrovna řešilo to, že Chozé nepřijel.
Obyčejně bych vám můj osobní názor necpal, ale tohle je opravdu vyjímka. Ano, éra telenovel do sebe něco měla, ale vocaď pocaď. Ty dnešní už opravdu stojí za starou belu. Asi takhle: Tisíckrát ohřívaná svíčková prostě není cool.
[poll id=“24″]