Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Jsou buráky zdravé? Známe 3 důvody, proč je zařadit do jídelníčku

O arašídech koluje na internetu spousta sporných informací. Některé zdroje tvrdí, že jsou nepostradatelnou součástí vyváženého jídelníčku, jiné zase, že arašídy obsahují škodlivé toxiny a v těle nadělají víc škody než užitku. Jak je to tedy doopravdy? Jsou buráky zdravé, a nebo je lepší se jim zdaleka vyhnout?

Arašídy, známé také jako burské oříšky, jsou často označovány jako nebezpečné, méně kvalitní než ostatní druhy ořechů a nebo zbytečně tučné. Když však tyto informace prozkoumáte důkladněji, zjistíte, že při konzumaci arašídů se nemáte čeho bát. Právě naopak – buráky jsou zdravé, a pokud si dopřejete hrst denně, vaše tělo vám poděkuje.

Hlavním důvodem, proč některé zdroje konzumaci arašídů nedoporučují, jsou takzvané aflatoxiny, toxické látky vylučované některými druhy plísní, které mohou mimo jiné napadat právě burské oříšky. Co už však nezmiňují, je fakt, že v EU jsou potraviny, kde by se mohly tyto toxiny vyskytovat, přísně kontrolovány. Proto je velmi nepravděpodobné, že by se vám podařilo koupit arašídy napadené nebezpečnými plísněmi.

Tip: Vsaďte na buráky od ověřených dodavatelů a vyhněte se těm s pochybným původem a podezřele nízkou cenou.

Burské oříšky také nejsou o nic horší než ostatní druhy ořechů. To, že jsou levnější, je dáno způsobem jejich pěstování a také faktem, že arašídy vlastně nejsou ořechy – jde o plody podzemnice olejné, tedy o luštěninu. Pokud jde o obsah tuků, ani v tomto případě nejsou obavy oprávněné. Arašídy jsou sice složeny téměř z poloviny právě tuky, mají však také plno bílkovin a minerálů, které mohou být při zdravém hubnutí nápomocny. V rozumné míře je proto můžete mlsat i v dietě, v ideálním případě samozřejmě nesolené a nepražené.

3 důvody, proč jsou buráky zdravé a vyplatí se je konzumovat

1) Arašídy obsahují spoustu vitamínů

V arašídech najdete plno vitamínů skupiny B, konkrétně například vitamín B1 (thiamin), B3 (niacin), B5, B6 a B9. Zatímco thiamin se doporučuje užívat, protože přispívá k normální činnosti nervové soustavy a k normální psychické činnosti, niacin zase může dopomoci ke snížení míry únavy a vyčerpání. Navíc v burácích nechybí ani vitamín A, D, E a kyselina listová.

2) V arašídech jsou obsaženy antioxidanty

Mezi antioxidanty, které můžete najít v arašídech, patří například koenzym Q10 či resveratrol. Ty mohou dopomoci ke zpomalení stárnutí buněk a zároveň také k ochraně před civilizačními onemocněními. Resveratrol se také velmi často zmiňuje v souvislosti s pozitivním vlivem na zdraví srdce.

3) V burácích najdete také tryptofan

Aminokyselina tryptofan má vliv na tvorbu serotoninu, tedy „hormonu štěstí“, díky čemuž může být skvělým pomocníkem při boji proti špatné náladě. Až budete potřebovat psychickou vzpruhu, zapomeňte na průmyslově zpracované sladkosti a vyzkoušejte misku zdravých dobrot – mimo arašídy můžete tryptofan najít také v mandlích nebo kešu.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jsou buráky zdravé? Známe 3 důvody, proč je zařadit do jídelníčku