Detektivka s názvem Nemesis, kterou napsal současný norský autor Jo Nesbø, leží na pultech knihkupectví již několik týdnů a po celou tu dobu se stále drží na předních místech žebříčku nejprodávanějších knih, jenž je zaštítěn Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Jak je to možné?
Jo Nesbø si svou poslední knihou Nemesis dobyl srdce českých čtenářů. Tento nadaný norský spisovatel původně vystudoval ekonomii a finanční analýzu, avšak brzy objevil svůj talent, když pracoval jako novinář. Jeho umělecké sklony se neprojevují jen v oblasti literatury, má totiž i hudební ambice. Oblíbenost jeho knih je doložena spoustou literárních cen, které obdržel nejen ve své zemi, ale i ve světě. U nás je rovněž populární, o čemž svědčí například také internetové stránky založené jeho českým fanklubem.
V hlavní roli osvědčený kriminalista
V literární branži není Jo Nesbø žádným nováčkem, a proto mohl své četné zkušenosti zúročit ve své nejnovější knize Nemesis a dovést ji tak k dokonalosti. Hlavním hrdinou detektivního románu je známý kriminalista Harry Hole, jehož postava se objevuje již v dřívějších dílech Jo Nesba. Muž, který má spoustu neřestí, není vůbec dokonalý a dělá množství chyb, pravděpodobně neokouzlí čtenáře hned po prvních řádcích. Svůj půvab však přece jen má.
Sympatická je především jeho touha dotáhnout své případy do konce. Často působí jako buldok, který se zakousne do kosti a dokud ji nerozkouše, nepustí. A stejně je to i u případů, které řeší na stránkách knihy Nemesis. Hlavním bodem je sériový vrah, který přepadává banky, kde také nachází své oběti. K tomu kriminalisté začnou řešit vraždu bývalé přítelkyně Harryho Hola. A aby toho nebylo málo, pátrá ještě hlavní hrdina na vlastní pěst po vrahovi své kolegyně.
S kriminalistou Harry Holem neprožíváme pouze jeho profesní život, ale sledujeme také komplikace, kterými prochází jako obyčejný člověk. Alkoholik, který má po dlouhé době pevný a docela funkční vztah, má hned několik charakterových vad. Avšak jak pracovní, tak soukromá stránka se silně prolínají, a proto máme občas pochyby i o jeho profesionálních kvalitách, o čemž nás přesvědčuje Harry Hole také několika botami, které v práci udělá. Na druhou stranu ho právě to činí lidštějším v očích čtenářů.
Kompozice, která nás donutí přemýšlet
Kromě napínavého děje, který nás nenechá vydechnout, stojí za pozornost také způsob, jakým je dílo napsáno. Jo Nesbø zvolil velice netradiční kompozici. Nejenže často mění dějiště, ale střídá také vypravěče a dokonce formu. A tak chvíli pozorujeme děj z pohledu hlavního hrdiny a o chvíli později se ocitáme v letadle s osobou, která popisuje děj z pohledu svého. Háček je ale v tom, že vlastně nevíme, kdo nám děj nyní popisuje a ani kde právě se nyní nacházíme.
Na změnu v textu nás autor žádným způsobem neupozorňuje ani novou formální jednotkou, vystřídá vypravěče klidně uprostřed jedné kapitoly. To je jeden z důvodů, proč kniha Nemesis vyžaduje nejen čtenářovu pozornost, ale nutí ho také přemýšlet. Musíme neustále dávat pozor na to, kdo k nám ze stránek promlouvá a kde jsme. Musíme také děj vhodně časově zařadit, protože hlavní hrdina a jiné osoby nevyprávějí zároveň o jednom čase. Jo Nesbø předpokládá aktivního čtenáře.
Autor navíc používá překvapivá přirovnání. Neotřelost jeho výrazů však nijak nesnižuje jejich trefnost. Jinak řečeno: přirovnává něco k něčemu tak, že jsme to ještě takto nečetli, avšak to, co popisuje, si dokážeme okamžitě velice živě představit. Například srovnává důchodce a mechanickou loutku. Pokud si vybavíme, jak se důchodci pohybují, slovní spojení mechanická loutka výborně koresponduje právě s pohybem starých lidí. Jen nás nikdy nenapadlo vytvořit zrovna takové přirovnání, i když je velice trefné.
Detektivní žánr je však velice příhodný zejména pro určitý druh humoru. Je to humor především morbidního nebo alespoň černého charakteru. Ani Jo Nesbø se mu nevyhýbá. A tak se na straně 296 v souvislosti se sebevraždou oběšením dočteme: „Tady uvnitř visí mrtvý muž. Buďte tak laskaví a zavolejte policii. Omlouvám se.“ Černého humoru na stránkách Nemesis nenajdeme příliš, avšak jinak by to již nebyla detektivka.
Nemesis jako klíč
Každý čtenář se občas zamyslí nad tím, proč autor nějakého díla nazval svou knihu právě tak, jak ji nazval. V případě detektivního románu Jo Nesba je název knihy klíčem. Bohyně Nemesis se stává nečekaným rozuzlením jedné z vražd. Český čtenář je však ochuzen o možnost najít u tohoto případu vraha sám, protože překlad díla z norštiny to nedovoluje. Naštěstí však každý z nás smí přezkoušet své kriminalistické sklony u ostatních případů, u kterých se nám může pátrání po zločinci úspěšně zdařit.
Největší zločin zůstává nevyřešen
Jo Nesbø spojuje ve své nejnovější knize Nemesis tradiční prvky detektivního žánru s velice neobvyklými elementy. Ačkoliv naplňuje základní požadavky detektivky, narušuje děj častými změnami v kompozici textu. Změny však vedou k myšlenkové aktivaci čtenáře, takže se nemůže stát, že usneme, když zrovna někdo někoho nevraždí. Charakterové vady hlavního hrdiny jej přibližují lidem, protože nikdo není dokonalý. Neobvyklé vyústění spolu s částečně otevřeným koncem dávají čtenářům naději, že skvělá detektivka bude mít pokračování.
Umřu. A nedává to smysl. Tohle nebylo v plánu, alespoň ne v mém plánu. I když – může být, že jsem k tomu směřoval celou dobu, aniž bych to věděl. Ale můj plán nebyl takový. Byl lepší. Můj plán dával smysl.
Zírám do ústí pistole a vím, že to přijde odsud. Posel. Vozka. Čas naposledy se zasmát. Pokud vidíš světlo v tunelu, může to být ohnivý jazyk. Čas naposledy uronit slzu. Mohli jsme ten život proměnit v něco příjemného, ty a já. Kdybychom se drželi plánu. Poslední myšlenka. Všichni se ptají, jaký smysl má život, ale nikdo se neptá, jaký smysl má smrt.
Český název: Nemesis
Název originálu: Sorgenfri
Autor: Jo Nesbø
Překlad: Kateřina Krištůfková
Počet stran: 504
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 135 × 206 mm
Vydal: Kniha Zlín, Zlín 2011,
Doporučená cena: 395 korunHodnocení: ***** (100 %)