!Profil herečky!Nedávno důstojně překročila osmdesátku, je pořád stejně elegantní a její mluva je stále jadrná. Bohdalka zkrátka nepřestává sršet energií. Seznamte se s barvitým životopisem královny českého filmu.
Jako čertovská babička v pohádce Láska rohatá, Zdroj: distributor filmu
Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Její otec František byl vyučený truhlář a matka pracovala jako služebná. Herecký talent zdědila Jiřina zřejmě právě po ní, ve volném čase se totiž matka nadšeně věnovala ochotnickému divadlu. V tomhle ohledu měla už odmalička velký vliv na svou dceru, která její zásluhou začala chodit do baletu a už v pouhých šesti letech zazářila ve svém prvním filmu Pižla a Žižla na cestách.
Trnitá cesta k herectví
Protože se Jiřina věnovala herectví už od mládí, vysoká škola jí byla přímo předurčená. Navzdory svému talentu se ale na Divadelní akademii dostala až napotřetí. Mezitím si tedy plnila svůj druhý, menší sen – načas se stala učitelkou na základní škole v Ostravě, kde se seznámila se svým budoucím manželem Břetislavem Stašem. Nakonec se jí ale přece jen podařilo probojovat se na DAMU. Studium herectví však už v druhém ročníku musela nečekaně přerušit – nejenže otěhotněla, ale Státní bezpečnost v roce 1954 zatkla a odsoudila jejího otce z protikomunistické činnosti. Potom StB zadržela ve vazbě a vyslýchala i samotnou herečku.
„Vzali mi dokonce i sponky z vlasů, dostala jsem mundúr. Bylo to hrozný,“ říká Jiřina Bohdalová, která na tuto dobu nerada vzpomíná už jen proto, že o pár let později musela zavítat k soudu kvůli nepravdivým fámám, že s bezpečností naopak často spolupracovala. O všem se podrobně rozhovořila až ve své životopisné knize Měla jsem štěstí na lidi.
Po narození dcery (herečka Simona Stašová, pozn. red.) a konečně i absolvování DAMU ve hře Josefína získala Jiřina své první angažmá v Divadle ABC, které jí nabídl Jan Werich. Její domovskou scénou je ale od roku 1967 Divadlo na Vinohradech. Tady excelovala například jako Klára z Domu na nebesích nebo Erži Orbánová v Kočičí hře.
Osudové filmy a osudoví muži
S divadlem začala Bohdalová souběžně pronikat do povědomí filmového publika – a to v rolích jak komediálních, tak i dramatických. Soudě podle kritiků, její herecké výkony byly pravděpodobně nejlepší ve filmech, kde se komičnost mísí s dramatickým napětím. Takový byl třeba snímek Smích se lepí na paty z roku 1986, jehož hlavním hrdinou je svérázný samotářský všeuměl, který zcela podlehne dámě středních let. Pod režisérskou taktovkou Hynka Bočana tu Jiřina Bohdalová předvádí doslova herecký koncert.
V dramatickém Uchu s Radkem Brzobohatým
Dalším nezapomenutelným výkonem je například její role v trezorovém psychologickém thrilleru Ucho režiséra Karla Kachyni. Tam coby manželka vysokého funkcionáře zjišťuje, jaký strach dokáže nahnat jen pouhá myšlenka na udání komunistickými nohsledy. Film Ucho ale nebyl pro Bohdalovou důležitý jen kvůli herecké slávě. Na natáčení se potkala se svým druhým manželem, Radkem Brzobohatým. S přírodovědcem Stašem se rozešla, když byly její dceři Simoně tři roky kvůli tomu, že měli údajně pramálo společného. Ani druhé manželství však dlouho nevydrželo. Od té doby měla Bohdalová jen pár známostí. Mezi nimi si prý nejvíc cení té, i když jen čistě platonické, se slavným režisérem Martinem Fričem.
Křemílek s kuchařským nadáním
Už jako učitelka byla na základní škole populární, protože dětem četla pohádky a legračně při tom měnila hlasy. „Vlastně jsem byla takovej malej Komenský,“ vzpomíná na své učitelování herečka. „Na začátku vyučování jsem dětem přečetla polovičku pohádky a řekla jsem, že když se budou dobře učit, tak jim přečtu konec. A nedovedete si představit ty výsledky.“
A tak začala Jiřina Bohdalová svůj nezaměnitelný hlas propůjčovat mnoha kresleným, ponejvíce večerníčkovým postavičkám. Každému se současně s jejím jménem určitě vybaví takoví pohádkoví velikáni, jako je třeba Křemílek, Malá čarodějnice nebo skřítek Racochejl.
Kromě toho je Jiřina známá tím, že je vynikající kuchařka. Své mamince prý velmi ráda asistovala u všech domácích činností, nejradši ale u vaření. Asi málokterá herečka umí vařit tak dobře jako Jiřina Bohdalová. Dokonce je autorkou několika knih o vaření, kde se se svými fanoušky dělí i o pár tajných rodinných receptů.
Kdo herečku nezná z filmů nebo divadla, určitě si ji alespoň vybaví v některém televizním pořadu. Během let totiž Bohdalová účinkovala v desítkách televizních skečů, silvestrovských show a zábavných programů. Za zmínku stojí také velké množství rolí v televizních seriálech, od Četnických humoresek až po Takovou normální rodinku.
Zbožňovaná a ověnčená cenami
Všemi milovaná herečka, láskyplně přezdívaná Bohdalka, nasbírala za svou hereckou kariéru víc než slušnou řádku všemožných ocenění. Hned dvakrát se jí například podařilo získat prestižního Českého lva, jednou za hlavní roli ve filmu Fany a podruhé za svou legendární Nesmrtelnou tetu. Celkem desetkrát pak zvítězila v televizní divácké anketě TýTý. Mimo to ji také slavnostně jmenovali zasloužilou umělkyní a loni byla uvedena do Dvorany slávy. Ve stejném roce ještě přijala cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Sbírka nablýskaných cen však Jiřinu Bohdalovou nenechala usnout na vavřínech. Ačkoli se teď hlavně věnuje svým dvěma vnukům, zahradničení a fence Žofce, ani v posledních letech se slavná herečka nechystá do důchodu a její jméno bude dál plnit filmové kinosály. Už na podzim letošního roku se objeví v dlouho očekávané komedii Saxána a Lexikon kouzel.