Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Jiří Schelinger tragicky zemřel přesně před třiceti lety, jeho smrt je i nadále zahalena tajemstvím

Redakce

Redakce

13. 4. 2011

FOTO: Jiří SchelingerPřesně před třiceti lety zemřel za dosud nevyjasněných okolností Jiří Schelinger, rocková ikona československých sedmdesátých let. Letos by se dožil šedesáti roků.

FOTO: Jiří Schelinger

Jiří Schelinger, Zdroj: photobucket.com

Jiří Schelinger se narodil 6. března 1951 v malé vesničce Bousov nedaleko Čáslavi. Již od mládí rozvíjel svůj hudební talent hraním na klavír a kytaru, svou první kapelu založil už na základní škole. Jeho mládí poznamenalo získání modré knížky, kterou dostal za pokus o demonstrativní sebevraždu ve vyšetřovací vazbě.

Osudem se mu stalo angažování skupiny Faraon, kterou tehdy vedl Karel Šíp. V roce 1972 nahrál Schelinger svůj první velký hit Holubí dům z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Jeho hlas se brzy stal populární, proto ho o rok později přizval ke spolupráci do své kapely František Ringo Čech. Schelingerův specifický zpěv je od té doby spojován na svoji dobu s tvrdou hudbou, nad kterou v tehdejším totalitním Československu visela neustálá hrozba státní cenzury.

V roce 1977 vychází deska Hrr na ně, všeobecně považovaná za první hardrockovou desku v Československu. Písně z této desky jako Kartágo či Lucrezia Borgia patří i dnes k velmi oblíbeným a známým. Schelinger se v té době již stává ikonou české a slovenské rockové hudby, potvrzuje to angažování celé kapely do role předskokanů slavných Smokie na turné po Polsku.

Další album s názvem Nám se líbí… vydává kapela v roce 1979. Následující rok odchází od skupiny F. R. Čech a skupina se přejmenovává na Skupinu Jiřího Schelingera. V novém složení začínají pracovat na další desce s názvem Zemětřesení, kterou však Schelinger nikdy nedokončil.

Nevyjasněná smrt

Třináctého dubna 1981 odjíždí Jiří Schelinger do Bratislavy na natáčení soundtracku k filmu Což takhle dát si špenát pro Československou televizi. Po natáčení se odebírá do vinárny, kde se potkává s mladým párem. Co přesně se toho večera stalo, se asi už nikdy nedozvíme. Jisté je, že Jiří Schelinger ukončil svůj život skokem do Dunaje. Zda šlo o hecování mladých lidí, při kterém sehrál roli alkohol, sebevraždu či promyšlenou akci Státní bezpečnosti jsou pouhé spekulace.

Letošní rok má pro fanoušky Jiřího Schelingera hned dvojí význam – připomínku nedožitých šedesátých narozenin a zároveň třicáté výročí úmrtí. V březnu byla Jiřímu odhalena pamětní deska v Čestmírově ulici v pražských Nuslích, zároveň se konal vzpomínkový koncert pořádaný zpěvákovým bratrem Milanem. Na pódiu na českého rockového krále sedmdesátých let zavzpomínali např. Jaroslav Uhlíř, Aleš Brichta, Kamil Střihavka nebo Petr Kolář.

Jiří Schelinger zemřel ve věku třiceti let. Jeho odkaz je však stále živý a některé jeho písně zlidověly. Vždyť kdo by neznal Jahody mražený, Holubí dům či Šípkovou růženku?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Schelinger tragicky zemřel přesně před třiceti lety, jeho smrt je i nadále zahalena tajemstvím