Česká republika bohužel nepatří mezi země proslulé panenskou přírodou. Přesto zde najdeme mnoho nádherných a mnohdy i lidským vlivem nedotčených míst. Česká jezera, i když jich není mnoho, určitě patří mezi ně. Pojďme si ta nejznámnější představit.
Černé jezero, Zdroj: quido.cz
Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi máme přirozených vodních ploch opravdu extrémně málo. Nedá se nic dělat, jsme přece jen spíše země rybníků než průzračných jezer. Za většinu těch, co máme, poděkujme čtvrtohornímu ledovci. Mezi tato jezera (tzv. karová) patří například notoricky známé Černé a neméně oblíbené Čertovo. Obě najdeme na Šumavě.
Nejčernější a nejzáhadnější
Černé jezero se pyšní titulem Největší ledovcové jezero v ČR. Za své jméno vděčí okolním jehličnatým lesům, jejichž pyl se ukládá na dně jezera už tisíce let. Okolní hvozdy, které propouštějí na hladinu minimum světla, pak spolu s nánosy kalu vyvolávají dojem, že voda v jezeře je černočerná. Tato vodní plocha ve tvaru trojúhelníku je navíc nejen rozlehlá, ale také mimořádně hluboká. Maximální hloubka jezera dosahuje až úctyhodných 40 metrů.
Blízké Čertovo jezero, neméně krásné, je pro milovníky pověstí a tajemna povinnou zastávkou. Podle legendy vzniklo toto jezero při souboji čerta s půvabným děvčetem. Pekelník chtěl krasavici unést do pekla, ale důvtipná dívka mu přivázala ocas k těžkému balvanu, kterým čert při následné půtce vyryl koryto. Když se později prohlubeň zaplnila dešťovou vodou, vzniklo jezero zvané Čertovo. Dodnes prý můžete vidět kolem jezera všemožné nadpřirozené bytosti… Zkuste se přesvědčit na vlastní kůži. Výstup k jezeru je sice poněkud náročnější (na auto zapomeňte, silnice sem nevede), ale určitě stojí za námahu.
Obě nejznámější šumavská jezera byla roku 1911 prohlášena za Přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero. Kromě proslulých vodních ploch tu najdete i příkré skalní stěny, které jsou jediným místem na Šumavě, kde v zimě padají laviny.
Bílé místo na mapě
Jezírko na dně Hranické propasti, Zdroj: propast.czweb.org
Na území České republiky ale najdeme i jezera jiného původu než ledovcového. Například krasové jezírko na dně Hranické propasti. Je malé a dost možná jste o něm nikdy neslyšeli. Patří však k nejzajímavějším místům naší země, neboť jde svým způsobem o poslední neprozkoumané místo na mapě naší republiky.
Hranická propast je nejhlubší zatopenou propastí ve střední Evropě. Na jejím dně, pod hladinou nenápadného jezírka zaneseného nečistototami, najedeme svět fascinující mnohé vědce. Jeskynní komplex, který se zde nalézá, se dodnes nepodařilo prozkoumat. Doposud se sondy dostaly do hloubky kolem 220 metrů pod hladinou, pokračovat v průzkumu je nad technické a finanční možnosti českých průzkumníků. A tak si tento přírodní unikát pořád uchovává své tajemství.
Nejmladší a zanikající
Za zmínku určitě stojí též nejmladší jezero, které v ČR najdeme – tzv. Mladotické. Toto jezero vzniklo v roce 1872, když půdní sesuv vytvořil přirozenou hráz na Mladotickém potoku. Jezero zvané též Odlezelské nebo Potvorovské bohužel bez lidského zásahu pomalu zanikne. Mohou za to usazeniny, které jezero pomalu zanáší. Hloubka se pomalu snižuje: V roce 1972 byla 7,7 metrů, zatímco roku 2006 se naměřilo pouhých 6,6 metrů. Dnes je Mladotické jezero přírodní památkou.
Chalupské jezírko, Zdroj: treking.cz
Najdeme u nás i několik tzv. rašelinných jezírek. Za největším z nich se musíme vrátit opět na Šumavu. Nazývá se Chalupské jezírko a jeho vývoj sahá neuvěřitelných 8 až 10 tisíc let do minulosti. Ani úctyhodný věk ale neuchránil slať před zásahem člověka, který zde těžil rašelinu. V současné době je naštěstí celá oblast Chalupské slatě chráněna.
Jak vidíte, ačkoliv zní možná slovní spojení česká jezera poněkud podezřele, není to žádný vtip. Naše krajina nabízí množství zajímavých a unikátních přírodních památek. Nezbývá než vyrazit je objevovat.