Původně kabaretní vystoupení, nyní světově proslulý muzikál o životě sester z Hobokenu, se dostal do České republiky! Režijně jej zpracoval Lumír Olšovský, a na prknech Divadla Na Fidlovačce jej od premiéry 11. listopadu 2010 můžete spatřit i vy. Byl by hřích nechat si ujít řádění jeptišek, jejichž muzikálové provedení se stalo druhou nejhranější offbrodwayskou inscenací v historii.
Řádové sestry z Hobokenu Zdroj: Divadlo Na Fidlovačce
Byla to taková poslední večeře Páně
Celý příběh sester z Hobokenu začíná smrtí 52 členek řádu na otravu po požití salámové polévky vytvořené nápaditou sestrou Julií. Čtyřicet osm sester bylo pochováno. Na pochování zbylých čtyř sester už se bohužel nedostalo finančních prostředků a milé sestry skončily v mrazáku klášterní kuchyně. Tak se zrodil nápad uspořádat sbírku na pohřeb, a aby nešlo jen o pouhé vybírání peněz, na oplátku vám sestry připravily kabaretní vystoupení.
Matka představená se sestrou Mary Hubertou (Zora Jandová a Ludmila Molínová)
Představení tak tvoří řada skečů a písní, jejichž pomocí je vám odvyprávěn celý příběh. Vystoupení má působit amatérsky, aby bylo dosaženo dojmu, že vše je opravdu jen v rukách sester. Scénu tak osvětlovala sestra Dioptrie, s ozvučením pomáhala sestra Decibela, do všeho se pletla sestra Amnézie a poklidný průběh vystoupení vyrušováním zpříjemňovala sestra Roberta Anna. Malované dekorace, které v písni Kolonie tvoří nedílnou součást příběhu historie sesterstva, si sestry také vytvářely samy, ale to zajisté poznáte.
Že se jedná o opravdu dobročinnou akci, zjistíte už o přestávce, kdy výřečná sestra Roberta Anna prodává na jevišti skládací Ježíšky do peněženky s heslem: Vaše peníze na naše sestry! Koupit si jich můžete jaká je každého ctěná libost a za každý kus dáte po dvacetikoruně.
Sestra Mary Amnézie v provedení Martiny Randové
Muzikál Jeptišky, originálním názvem Nunsense, vznikl vlastně náhodou. Americký autor, Dan Goggin, nejdříve sepsal pouze pár písní a skečů, které měli povahu vystoupení například pořadu Na stojáka. Nepředpokládal, že se nápad u obecenstva ujme a toto vystoupení bude pro velký ohlas diváků hráno ještě dalších 38 týdnů. Poté se rozhodl Jeptišky přepracovat do celovečerního muzikálu, jehož premiéra se konala již 5. prosince 1985 v malém newyorském divadle Cherry Lane. Loni tomu bylo 25 let, kdy byl muzikál poprvé předveden publiku. Za tu dobu ušel dlouhou cestu. Za čtvrtstoletí své existence, se muzikál hrál nepřetržitě téměř deset let, odehrálo se 3 672 repríz, nazpíván byl 26 různými jazyky a dosáhl osmi tisíc různých nastudování po celém světě.
První české nastudování Jeptišek bylo uvedeno na scéně Slezského divadla v Opavě v roce 1997. Od té doby vznikly desítky různých provedení Jeptišek. Muzikál Jeptišky v provedení Lumíra Olšovského je oproti originální verzi ještě vyšperkován o české předělávky některých písní (Kolonie, Svatá Klára) a o nezapomenutelné gagy. Česká verze je tak obohacena například o krátký film tvořený sestřihem parodií na známé filmy, kde hlavní postavy ztvárňují právě naše jeptišky. Na paškál si tak berou filmy jako Muži v černém, Titanic, Pána prstenů nebo Pretty Women a další. Umíte si asi představit, jak vypadá taková jeptiška v roli okouzlující, leč drzé prostitutky Vivian. Při této scénce už se neudrželi ani nejkonzervativnější z diváků a všem nám div netekly slzy smíchu po tvářích. Premiéra proběhla 11. listopadu roku 2010 v Divadle na Fidlovačce.
.
O důvtipem nabité texty písní se postaral Miroslav Hanuš, kterého znáte asi spíše jako režiséra inscenací například Limonádový Joe, Charleyova teta, Jeptišky (v Divadle A. Dvořáka v Příbrami), nebo Šakalí léta a Pan Kaplan má třídu rád v Divadle ABC. Po pěti týdnech, které mu zabrala tvorba českých písní do Jeptišek, se textařině začal věnovat naplno. O jeho nesporném talentu se můžete na představení sami přesvědčit.
Co jeptiška, to hérečka… a jaká!
Herecké seskupení sester je dokonale vyvážené. Herečky jsou nadány jak herecky, tak pěvecky a všechny sestry dokážou s vtipem reagovat na jakoukoli reakci diváků. I při občas rychlejším tempu písní s bravurou zvládají jak zpěv, tak důmyslné choreografie Hany Číčelové. Jedinečným zážitkem je tak schizofrenní sólo/duet sestry Amnézie s maňáskem historické zakladatelky sesterstva z Hobokenu v provedení Martiny Randové.
Víra i hory přenáší
Překvapivý je i akrobatický prvek, o který se jeho dokonalým předvedením postarala sestra Mary Huberta (Ludmila Molínová). Nemohu nezmínit ani živočišné řádění Sandry Pogodové v hábitu sestry Roberty Anny, která svou živelností strhla většinu pozornosti diváků na sebe. Zuzana Vejvodová zase zazářila v sólovém tanečním vystoupení coby jeptiška posedlá tancem.
Zuzana Vejvodová jako sestra Mary Lea
O samostatný výstup se postarala i Zora Jandová alias Matka představená. Tento výstup byl možná poněkud delší, než bylo nutné. Uličnická, a v této scéně i zlomyslností oplývající sestra Roberta Anna, jí donese ze šatny herců nějakou zapomenutou lahvičku s názvem Zrychlovač a po jejím otevření se začnou s úctyhodnou Matkou představenou dít ale věci. Zhlédnete plejádu druhů smíchu od mírného chichotání, přes hýkání, chrochtání až po výbuchy. Místy se přidávali i diváci, když s neuvěřením pozorovali, co se na jevišti po dobu téměř pěti minut odehrává dál:
„Když nejde Mohamed k Zoře, musí Zora k Mohamedovi,“ špitá si Matka představená s kouzelnou lahvičkou.
Matka představená se sestrou Robertou Annou (Sandra Pogodová)
Pokud jste příznivci dobrého humoru, chytrých glos a poutavých melodií, nenechte si ujít Jeptišky. Možná i u nás v České republice se dočkáme přepracování i dalších dílů této kostelní show. A během čekání se určitě zajděte podívat na umění sester do Divadla na Fidlovačce. Ještě 29. ledna se odehrají dvě představení, na další si musíte počkat na 2. a 19. února, pak se hrají zase až v březnu.
Jeptišky
Divadlo Na Fidlovačce
Autor: Dan Goggin
Režie: Lumír Olšovský
Hrají: Zora Jandová, Ludmila Molínová, Sandra Pogodová, Zuzana Vejvodová, Martina Randová
Hodnocení: 4,5 *****