!Profil autora!Jeff Smith. Dostává se do středního věku, občas něco nakreslí, ale vcelku působí jako sympaťák. A jen tak mimochodem, jeho komiks Kůstek okouzlil celý svět, stal se legendou a vysloužil svému duchovnímu otci přes dvacet cen za nejlepšího kreslíře nebo osobitý humor.
Jeff Smith na autogramiádě v Hamburku, zdroj: wikipedia commons (autor: Fritz Saalfeld)
Jeff Smith se narodil roku 1960 v americké Pensylvánii. Odmalička patřil k dětem, které utrácejí své kapesné za kreslené komiksy a vysedávají před televizí, kde právě běží nejnovější disneyovky. Právě ty Jeffa Smithe ovlivnily nejvíce. Několik let působil dokonce jako animátor společnosti Disney. Za svou největší dětskou modlu však Smith považuje fascinující příběh Walta Kellyho – Pogo. Nejedná se o příběhy veselých metalistů, nýbrž o komiksovou postavu stvořenou v roce 1941, která už na první pohled připomíná mladšího Smithova Kůstka.
Jeffa Smithe, na rozdíl od většiny dětí, kreslené příběh provázely i nadále. Společně se svým spolužákem ze střední školy Jimem Kamerundem založil animační studio, v němž pracoval až do roku 1992. Během studia na univerzitě v Ohiu začal Jeff Smith tvořit svůj první pravidelný komiks pod názvem Thorn, který vycházel ve studentských novinách. Několik postav z univerzitního Thorna se objevuje také ve Smithově vrcholném díle – Kůstkovi.
Právě komiks Bone (1994-2004, č. Kůstek, Crew 2010) se stal nejznámějším a nejopěvovanějším dílem Jeffa Smithe. I přesto, že všechny díly Kůstka vydával kreslíř v letech 1991-2004 ve vlastním nákladu, dosáhl nakonec neuvěřitelných 1300 stran, byl přeložen do 15 jazyků a často je přirovnáván k Tolkienovu Pánu prstenů. Právě ten totiž Smithe výrazně ovlivnil a možná také díky němu se Kůstek chlubí nálepkou velice kvalitního fantasy příběhu. Jeff Smith za tento komiks získal celkem desetkrát Eisner Award a jedenáctkrát Harvey Award za významné úspěchy na poli komiksové tvorby.
A o čem série Kůstka vlastně je? Trojice kůstků musí opustit své rodné město a vydává se na dobrodružnou cestu, kterou jim komplikují zákeřní a nepříliš bystří Krysáci. Během výpravy se musí trojlístek hrdinů popasovat s množstvím fantastických postav, na nichž si dal autor opravdu záležet. Jeff Smith nezapomněl ani na dospělé čtenáře, a tak je možné v komiksu najít i druhou rovinu, která příběh obohatí o nespočetné narážky a charakterové archetypy.
Když kompletní Kůstek spatřil světlo světa, dovolil si Jeff Smith přestávku v komiksové tvorbě. Všichni mu to samozřejmě s radostí prominuli, jelikož měli nos zabořený do dobrodružství bratranců z Kůstkova. Volno si Smith zpříjemňoval například úpravou nového vydání své modly – Poga, a v hlavě se mu začínal rodit nový projekt. Tím byl napínavý příběh RASL (2008-2011, Cartoon Books) ve kterém Smith opustil pohádkovou fantasy a rovnýma nohama skočil do plnohodnotného dospěláckého sci-fi s motivem cestování mezi dimenzemi. Hlavní hrdina navštěvuje paralelní vesmíry, ne však za účelem turismu, nýbrž krádeží slavných uměleckých děl.
Pro ucelený obraz o tvorbě Jeffa Smithe je třeba uvést ještě komiks Rose (2001-2009, Cartoon Books), na němž spolupracoval s Charlesem Vessem a knihu Stupid, Stupid Rat-tails: The Adventures of Big Johnson BONE, Frontier Hero (2000, Cartoon Books), kterou obohatil svou jedinečnou kresbou.