Narodil se ve francouzském Lyonu a hudba byla od raného mládí jeho velkou láskou. Dnes je považován za legendárního hudebního skladatele, tvůrce a klávesového mága, jednoho z průkopníků stylu New Age a specialistu na show plné laserových a pyro efektů. Francouzský hudebník a pionýr elektronické hudby, Jean Michel Jarre, opět navštíví ČR.
Laserová show při koncertu Jarreho v Lyonu, Zdroj: oficiální stránky umělce
Jean Michel Jarre zahájil studium hry na klavír již ve svých pěti letech, ale klasického nácviku hry brzy zanechal. Následovala první skupina Mysteré IV. a první experimenty se smyčkami pásek, rádii a další elektronikou. Hra s elektronikou pokračovala do roku 1968, kdy přijal pozvání Pierra Schaeffera, otce konkrétní hudby, a stal se členem francouzské organizace pro výzkum sonologie a elektroakustické hudby. Zde se také seznámil s funkcí syntetizátorů, jejichž poznání se později ukázalo jako klíčové.
Nejdůležitější album elektronické hudby
V roce 1972 vydává mladý Jarre svůj první singl La Cage, hned nato také album Deserted Palace. Zlom v kariéře nadějného hudebníka ale nastává až v roce 1976. Právě toho roku přichází smlouva s britským studiem Polydor Records, kde v minulosti nahrávali legendární The Beatles nebo švédská ABBA. V současné době pod hlavičkou Polydoru prezentuje své projekty například znovuzrozená formace Take That nebo americký rapper 50 Cent.
Lukrativní smlouva se známým studiem však nebyla jediným úspěchem toho roku. Světlo světa totiž spatřil také Jarreho nejvýznamnější umělecký počin, album zvané Oxygene, které je dodnes kritiky i znalci považováno za to nejdůležitější v historii elektronické hudby. A bylo to právě album Oxygene, které vyneslo jeho dosavadní tvorbu na vrchol a co je důležité – do podvědomí posluchačů. Prodalo se ho rekordních dvanáct milionů kousků.
V říjnu roku 1981 byl J. M. Jarre prvním populárním západním umělcem, kterému bylo povoleno uspořádat koncertní turné v Číně. V následujícím roce pak byla pro velký úspěch vydána dvě další alba, z toho jedno shrnovalo nahrávky pořízené za pobytu ve zmíněné komunistické zemi.
O pět let později přichází pozvání od americké společnosti NASA na koncertování k dvacátému pátému výročí jejího vzniku. Koncert tehdy navštívilo přes milion a půl diváků, čímž si zasloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů. V tom stejném roce následoval další velký koncert v rodném Lyonu tentokrát za přítomnosti papeže Jana Pavla II., který samotné vystoupení posvětil.
Vstupenky koupíte od 990 korun online zde
Svůj vlastní rekord v počtu návštěvníků Jarre překonal v roce 1990 při koncertě v pařížské moderní čtvrti La Defense. Tento koncert navštívilo neuvěřitelných dva a půl milionu lidí. V současné době má J. M. Jarre na kontě čtrnáct alb, z nichž poslední bylo vydáno v roce 2007. Za svou kariéru navštívil nespočet míst a měst, koncertoval v Londýně, Paříži, Houstonu, Pekingu, Hongkongu, Moskvě, Okinawě nebo Monte Carlu.
V letošním roce navštíví také Českou republiku, a to druhé největší město Brno, vystoupí 12. listopadu v hale Rondo. A prý se máme na co těšit. Na programu je fascinující zvuková stopáž, mix nejrůznějších moderních elektronických stylů, laserová show nebo impozantní videoprojekce. Vstupenky jsou k dostání od 14. dubna a nejnižší kategorie je již vyprodána.