Pro někoho nechutné, pro jiného vkusné, zajímavé a podtrhující osobnost. Tetování se vám může a nemusí líbit. Ať už jste jeho příznivci nebo ne, tetování zaujalo v dnešní společnosti zcela odlišné postavení, než jak tomu bylo dříve.
Foto: Eva Makovská, Topzine.cz
Kresbě, která se provádí nanášením barvy pod kůži člověka pomocí tetovací jehly, se odborně říká mikro-pigmentová implantace. Musíte uznat, že tetování zní líp. Má velmi dlouhou tradici, jež se podstatně liší podle různých částí světa. Bylo rozšířené převážně na Filipínách, Borneu a Samoi.
Také v Číně, Japonsku, Střední Americe a v Africe. Bylo běžné jak u některých náboženských skupin, tak u domorodých kultur, které jím vyjadřovaly úctu ke svým kořenům a ke kulturnímu dědictví. Určitě si vzpomenete, že tetování bylo dlouhou dobu spojováno s námořníky. Právě díky nim se tetování dostalo do ostatních částí světa.
Mořeplavce tedy můžeme považovat za průkopníky malby na tělo. Na nějaký čas se také dostalo do spojení s vězni, a tak nebylo příjmáno příliš pozitivně. I když už tomu tak dávno není a tetování má dnes v podstatě každý druhý, můžeme se kvůli němu setkat s diskriminací v zaměstnaní nebo ve škole.
Záleží samozřejmě na tom, kde máte obrázek umístěn a co přesně představuje. Proto je velmi důležité dobře si rozmyslet, co si necháme vytetovat a kam. Naštěstí už neplatí, že vám tetování musí nutně zůstat navždy. Existují způsoby, které vám jej odstraní. Je to ovšem finančně i časově náročná procedura.
Tetování, henna nebo bodypaiting
Pokud po tetování toužíte, ale máte strach, že motiv, který si vyberete, se vám za nějaký čas už líbit nebude, máte i další možnosti. Například dočasné tetování, zvané bodypaiting, nebo tetování hennou. Je zcela bezbolestné a vydrží až několik dnů nebo týdnů. Ženy by mohl zajímat pernamentní make-up, což je tetování, které zvýrazňuje rty, oči nebo obočí. Vydrží 3 až 5 let a vy se tak nemusíte každý den líčit.
Foto: Eva Makovská, Topzine.cz
Vhodný tatér
Výběr dobrého tatéra je stejně důležitý jako výběr toho, co si chcete nechat vytetovat. Dá se tetovat téměř všude. Kromě zad, rukou a nohou bývá častým místem krk. Není ale vyjímkou ani potetovaná lebka, brada nebo dokonce oční víčka. Ženy upřednostňují tetování na lopatkách, bedrech, pupíku a kotníku. Muži zase na ramenou, krku, zádech a lýtkách.
Potetovat se však můžete i na intimních částech těla. Co se však týče osoby, která vás bude tetovat, měli byste si předem ověřit některé důležité věci. V první řadě jestli je vámi vybraný salon opravdu čistým a sterilním prostředím. Pak také zda tatér používá při práci rukavice a dodržuje hygienické návyky.
Rizika špatného výběru
Podcenit tyto faktory by se vám totiž nemuselo vyplatit. Právě v tetovacích salonech totiž hrozí nebezpečí nákazy infekčními chorobami, jako je žloutenka, nebo dokonce AIDS. Troufám si ale říci, že v dnešní době není problém najít spoustu zodpovědných tatéru, kteří dodržují všechna základní pravidla pro tetování. Každého zákazníka tetují zvlášť jednorázovou jehlou a nástroje pečlivě sterilizují.
Tetování je každopádně zásahem do těla, takže je důležité o něj po zákroku řádně dbát. Ihned po dokončení je potřeba obrázek zakrýt potravinovou folií, aby z něj nevytékaly tělní tekutiny a aby se do rány nedostala infekce. Spolu s rozšířením tetování naštěstí vzniklo také velké množství přípravků, které jsou vhodné na jejich ošetření. Váš tatér by vám měl najaké doporučit, popřípadě rovnou prodat, jestliže je má v saloně. Pokud budete dodržovat všechna doporučení, úspěšně se infekci vyhnete.
Zajímavosti týkající se tetování:
- Zřídka se objevují alergické reakce na barviva, obzvláště na červené a zelené. Jestliže máte alergii na zelené mýdlo, informujte o tom tatéra.
- Nedoporučuje se nechat tetovat v létě. Tetované místo se v tuto dobu hůře hojí.
- Existují lidé, kteří tetování považují za drogu. Na rozdíl od těch, kteří mají strach z bolesti a jehel, se nemohou dočkat, až ucítí vůni dezinfekce a nechají se opět tetovat. Takoví lidé mají většinou na svém těle větší množství tetování.
- Tetovat se můžete nechat od svých 18 let. Pokud byste tetování chtěli a nejste plnoletí, musíte mít svolení rodičů