Masokombinát hraje v novém příběhu o kazateli zvláštní roli. Krev nejenom že teče do řeky, ale i z mnoha otevřených ran a oděrek. Jessie Custer opět dělá, co umí – pije, kouří, pere se a hlavně neustále hledá boha. Ano, masokombinát má hlavní roli, protože i tento komiks je prostě maso!
Ilustrace na obálce, autor: Glenn Fabry
I když to na první pohled tak může vyznít, podtitul sedmého popukulturního komiksu autorské dvojice Gartha Ennise (scénář) a Steva Dillona (kresba) bohudík neznamená poslední díl série. Spása je malé městečko kdesi v Texasu, kde obyvatelé žijí poklidným monotónním životem a teprve s příchodem našeho oblíbeného a milovaného kazatele hledajícího boha se začnou dít věci.
Po přímo bombastickém šestém dílu, ve kterém autorské duo stihlo shodit na území USA atomovou bombu, vypíchnout hlavnímu hrdinovi oko a vyhrotit vztahy mezi ním a jeho dvěma nejbližšími příteli na úplný okraj, působí tento díl jako klidná a uspokojivá terapie. Irský upír ani pohledná Tulip zde vůbec nevystupují a kazatel Jessie putuje sám, aby se duševně po prožitém traumatu vzpamatoval. Kdo od nového dílu čekal obdobu předchozího, bude bohužel zklamán.
Odbočíme trochu stranou
Ennis udělal obrovskou odbočku a kromě několika málo náznaků by tento díl mohl fungovat zcela samostatně. Skutečně působí jako takový klidný ostrůvek v rozbouřeném moři, na kterém se ovšem začnou dít skutečně parádní věci. I když se v něm primárně neřeší ožehavé záležitosti jako hledání boha či zrada nejbližšího přítele, kniha je nabitá akcí a zábavou.
Ve scénáristickém křesle totiž sedí Garth Ennis, který opět vytvořil zajímavý příběh plný těch nejbizardnějších hrdinů a luxusně praštěných sexuálních úchylek. Hlavní záporák Odin Quincannon je parádní ukázkou autorovy zvrácené imaginace a směle se zařazuje mezi přední nepřátele kazatele Jessieho. Je ohyzdný, směšný, praštěný a některé jeho repliky vyrážejí dech.
I zbylé postavy stojí za to. Autor s nich vytváří spletitou mozaiku originálních individuí, které i když neslouží přímo příběhu, pomáhají v ilustraci prostředí, v němž se hlavní postava pohybuje. Ennis s elegancí sobě vlastní napsal syrově drsný příběh, ve kterém se nejde pro sprosté slovo daleko, a jenž bude opět udivovat čtenáře svou neotřelostí.
Děj je postavený na jednoduchém principu a v mnohém se podobá klasické kovbojce Sedm statečných, v němž Jessie zastupuje všech sedm odvážných pistolníků. Dokonce se dostává na post šerifa a nutno dodat, že mu ta hvězda skutečně sluší. Tak vzniká základní konflikt s Odinem, který eskaluje do závratných rozměrů. Zatímco hlavní záporák vymýšlí jeden útok za druhým, Jessie jej odráží jednoduchým a zábavným způsobem, což bude čtenář sledovat se zatajeným dechem.
I na boha dojde
I když ve své podstatě autor zcela odbočil od směřování příběhu, který se táhnul předchozími šesti knihami, i v tomto díle se k němu alespoň částečně vrací a vysvětluje, co se stalo v minulém díle, a proč vlastně Jessie přišel o oko. Zároveň z příběhu postupně vyplyne, proč je tato kniha taková, jaká je. Není to nic jiného, než odpočinek hlavního hrdiny a nabrání sil a elánu do nového putování. Stejně tak to bude cítit i čtenář, protože předchozí díly již unavovaly neustálým odkládáním závěrečného vyvrcholení, tak tenhle už od počátku jasně dává najevo, že se nic takového dít nebude. O to více se pak čtenář soustředí na jednoduše vystavěný příběh a naplno si tak bude moci užít všechny praštěné eskapády, které bude muset kazatel v roli šerifa vyřešit.
Dojde i na zpytování svědomí, Johna Wayna a dokonce i ten ztracený bůh se objeví, takže čtenář nebude ochuzen vůbec o nic. Ve výsledku zde tedy máme další pokračování výborně napsaného komiksu, u kterého se čtenář opět nudit nebude. Naopak, bude potěšený svěžím odérem příběhu, který se nikam nežene a ani to nechce a zároveň v sobě má dynamickou energii, která jej pohání vpřed mílovými kroky.
Jessie Custer neustálé kouří, pije a rozdává pravé i levé háky na všechny směry. Jeho nepřátelé udivují hlavní postavu i diváky svojí bizarností a vzbuzují odpor, sympatie, výsměch i pohoršení. Tento díl se velice povedl a rozhodně stojí za přečtení. I když na první pohled působí jako samostatná část, není tomu tak a je třeba projít všechny ostatní sešity, aby byl zážitek ze čtení úplný. Sedmý sešit je náležitě vypasený, takže od počátku slibuje slušnou porci kvalitně napsaného příběhu a dobré zábavy plné neustálého překvapení.
Název: Preacher – Kazatel 7: Spása
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Steve Dillon
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 256
Rozměry: 170 x 260
Vydalo: BB/art a CREW, Praha 2011
Doporučená cena: 499,- Kč
Hodnocení: **** (80 %)