Autoři apokalyptických scénářů v tom mají jasno. Katastrofické konce světa se ve sci-fi a hororových filmech objevují neustále. Jsou vize jejich tvůrců reálné, nebo jde pouze o trik, jak přilákat lidi do kina?
Znamená konec Mayského kalendáře zánik světa, jak ho známe? Zdroj: sxc.hu
Mayský kalendář končí 21. prosince 2012. Podle některých však k žádnému konci světa nedojde – bude ukončen pouze jeho třináctý cyklus a vše se vrátí k prvopočátku. Přesto tento strašák dokáže mnohé vyděsit a jako na mnoha jiných věcech, tak i na apokalypse se dá dobře vydělat.
Katastrofické filmy, kdoví proč, dokážou připoutat diváky k obrazovkám televizorů i plátnům kin. Vidět Sochu Svobody zničenou na sto způsobů se patrně nikdy neomrzí. Koláče sledovanosti a výdělky kinematografů jsou však jedna věc a mnozí podobné vize berou pouze jako čistě popcornovou zábavu.
Zlo na vystrašené důvěřivce číhá jinde než v obýváku na gauči. Možnost konce světa probouzí u naivních jedinců snahy schovat se v náručí duchovních vůdců. Ať už tyto sekty nesou jakýkoli název (od Andělů z hvězd po Posly světla), zaručují jisté spasení. A protože poté, co lidé dosáhnou naprosté harmonie, nebudou potřebovat hmotný majetek, není nic lepšího, než převést všechny úspory na bankovní účet svého nového guru. On už je nějak využije, patrně na tisknutí dalších letáčků a brožur.
Pět konců světa. Jak to vidí sci-fi a hororoví scenáristé
Nezáleží na tom, zda věříte v zánik naší planety, nebo patříte mezi ty, kteří skepticky kroutí hlavou a tvrdí, že Mayům pouze došlo místo na kamenech. Nežijete-li v bublině, teorie o koncích světa se dostaly i k vám. Přinášíme některé z nich.
Naprostá destrukce světa podle filmu 2012 Zdroj: distributor filmu
Když už katastrofu, tak totální – to si asi řekli tvůrci snímku z roku 2009, jednoduše nazvaného 2012. Posun tektonických desek, s tím související zemětřesení a výbuchy sopek, klimatické změny, vše nakonec spláchnuté potopou biblických rozměrů. I s archou. Tedy hned několika. Palubní lístek si však může dovolit málokdo. Synkové ze zbohatlických rodů, mafiánští kmotrové, krásné a mladé manželky multimiliardářů, vítejte! A vy ostatní, je nám líto.
Plavat bychom se měli naučit i v druhém případě. Anebo si rychle sehnat plachetnici v lepším či záchrannou vestu v horším případě. Pokud totiž roztají ledovce a z pevniny se stane legendární místo, které si nezadá s bájnou Atlantidou, k čemuž došlo ve filmu Vodní svět (1995), budou se hodit. Těžko totiž doufat v žábry a plovací blány, jimiž oplýval hlavní hrdina v podání Kevina Costnera. Nezbude než si zvykat na suši k snídani, na večeři i k obědu a přefiltrovanou ranní moč namísto dopolední kávičky.
Vypukne panika?
Počítat se musí se vším. Strach nastal i před rokem 2000, kdy někteří také předvídali katastrofu. A stejně jako začátkem nového milénia i příští rok patrně vzrostou obraty hypermarketů. Alespoň u trvanlivých potravin určitě. Možná, že konzervy a instantní pokrmy vystřídají na pultech vánoční kolekce a čokoládové Mikuláše, které se v obchodech běžně vyskytují už v polovině září.
Než však vyrazíte do nejbližší samoobsluhy, podívejte se na předpověď počasí. Hlásí-li nulovou viditelnost, zůstaňte raději doma, cesta za nákupy by se nemusela vyplatit. Své o tom vědí postavy z Kingovy novely Mlha, podle níž byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film. Za zdmi obchoďáku by mohly číhat věci mnohem nebezpečnější a zákeřnější než agresivní důchodci peroucí se o poslední nahnědlé banány ve slevě.
Will Smith alias Robert Neville – poslední člověk na Zemi? Zdroj: distributor filmu
Pravděpodobnější verzi než přílet chapadlatých mimozemšťanů (nebo snad bohů? Podle některých rozdíl neexistuje, že pane Dänikene) nabízí snímek Já, legenda. Will Smith alias Robert Neville v něm bojuje s virem, který se vědcům vymkl z rukou a z lidí udělal světlofobní mutanty.
Strach z ozáření či jiného narušení genetického kódu děsí v současné době stejně jako nadpřirozené bytosti v dávné minulosti. Starší generace má v paměti uložen Černobyl a nedávné události v Japonsku. Stále nevyřešený problém s uskladněním jaderného odpadu celé věci také nepřidává. Ideální podhoubí pro bujení katastrofických představ.
Zničíme se sami
Pokud se člověk zrovna nejmenuje Nostradamus nebo Sybila, měl by s věštěním budoucnosti být opatrnější. Nikdo přece nechce dopadnout jako skupina Katapult. Rok 2006 dávno minul a děti si stále mají kde hrát. Přestože se fotbalová hřiště a pískoviště stále častěji mění ve virtuální světy. Když ony nabízejí takové množství zábavy!
[poll id=“98″]
Na vytvoření prognózy tedy stačí vzít v potaz holá fakta. Pokud hodlá lidstvo s Modrou planetou zacházet jako dosud, bude muset co nejdříve najít novou. Snahy zastavit devastování se na nás valí ze všech stran, důsledně je však bere jen málokdo. Až Zemi zahltí odpadky, k čemuž došlo i v animáku VALL-I (2007), bude pozdě na sypání popela na hlavu. Vynálezce podobného uklízecího robota nepochybně získá za svůj patent neskutečné bohatství. A proč se také divit – osobně už nyní vypisuju objednávku.