Plesová sezona, která se týká především maturantů, je v plném proudu! Obnáší to spoustu zařizování, příprav i peněz. Na čem se dá ušetřit, nač nezapomenout a jak si ples pořádně užít? Čtěte dál.
Dojetí a nervozita maturantů za večer klesne, FOTO: Karel Slabý, Topzine.cz
Pekelná otázka. Co na sebe? Nabídka salónů je obrovská, rozhodně se vyplatí obejít jich víc. Především budete mít lepší příležitost najít ty pravé šaty. Otázkou zůstává, zda si šaty koupit, nebo půjčit. Záleží na kondičce peněženky, vaší nebo vašich rodičů. Ceny šatů se pohybují převážně od 5 000 korun, horní hranice je velmi rozmanitá. Osobně považuji koupi šatů za zbytečnou, ale záleží na vašem úsudku.
Co se půjčovného týče, ve valné většině případů se pohybuje mezi dvěma a čtyřmi tisíci. Další možností je nechat si šaty ušít na míru, v tom případě patrně počítejte s větším obnosem než 5 000 korun. To samé platí i v případě pánů tvorstva a shánění padnoucího obleku.
Nezapomeňte na boty a doplňky, které se mnohdy dají zakoupit přímo v salónu, takže máte možnost vidět konečný výsledek.
Včas se také objednejte ke kadeřnici, případně ke kosmetičce. Uvědomte si, že v plesové sezóně se může klidně stát, že v kýžený den nebude ve vašem oblíbeném salónu volno.
Čistě organizační záležitosti
Škola pomáhá maturantům zajišťovat sál a vyřizovat ty nejpodstatnější organizační záležitosti. Někdy je část peněz na uhrazení pronájmu sálu třeba vybrat od studentů, někdy je kompletně placen školou. Škola musí získat od města povolení k pořádání plesu, je třeba také získat povolení od OSA (Ochranný svaz autorský) pro veřejné přehrávání autorských děl, to se týká samozřejmě hudby.
Studenstvo vybírá kapelu a DJ – jejich taxy za večer a zároveň jejich kvalita se velmi liší, proto je dobré nasbírat co nejvíc informací.
Co se moderátora týče – zástupci školy patrně osloví léty prověřeného, pokud se vám nezamlouvá, zkuste si vydupat jiného.
Samozřejmě je nutné pokud možno zavčas začít vybírat peníze na pokrytí různých nákladů, jak od maturantů, tak v ideálním případě i od sponzorů.
Určitě byste rádi na svém plese měli tombolu – i pro ni musíte mít povolení. Pak stačí už jen sbírat věci, které v tombole chcete mít, něco přinesou studenti, většinu obstarávají sponzoři. Nezapomeňte vyrobit lístky!
Aby byl večer něčím oživený, je dobré mít nějaký program, jednak to bývá předtančení, během plesu pak 3 až 4 vystoupení různého charakteru.
Fotografování a natáčení aneb řekněte sýr!
Fotografa a většinou i kameramana (obyčejně je to tentýž člověk) si platí studenti sami. Cena je opět individuální, obvykle to vychází kolem 10 000 korun na třídu (ovšem je to odvozeno od počtu studentů). Záleží na vás, zda budete chtít pouze video z maturitního plesu, nebo si přejete být natáčeni i přímo ve škole. Někdy bývá v sále také projektor, na kterém jsou promítány fotky z dětských let, školních výletů i školy samotné.
Skleničky, šerpy, květiny…
Recept na maturitní večer: budeme potřebovat jednu skleničku pro každého maturanta (nezapomeňte přihodit i jednu pro třídní/třídního), jednu šerpu (opět jednu pro naše drahé třídní), spoustu úsměvů a spoustu květin. Pak také nějaké dobré duše, které budou květiny rozdávat. Vše zamícháme. Hotovo.
Maturitní ples je příležitost jak vydělat na maturitní večírek, FOTO: Karel Slabý, Topzine.cz
Cena skleniček i šerp se pohybuje kolem sta až dvou set korun za osobu. Co se květin týče, měli byste mít květiny, které budete dostávat vy sami, pak květiny pro profesorský sbor (zejména pro ředitelstvo), květiny pro sponzory, pro starostu, opět pro tříďase… fůru kytek.
Zvolte si barvu a motto šerpy. Pokuste se při tom nezabít. Bude to těžké, přesto to zkuste.
Pozvánky, programy a lístky
Pokud možno v jednotném grafickém stylu. Počet lístků je samozřejmě dán velikostí sálu – na sezení i na stání. Zamluvte a kupte si své lístky včas, ať později nespláčete nad výdělkem a vaše rodina může sedět nějak rozumně pohromadě. Přátelům se obvykle pořizují lístky na stání. Nebojte, oni to zvládnou.
Nastupujeme, šerpujeme
Většina tříd si najímá na choreografii profesionála. Zdá se mi to jako zbytečné vyhazování peněz, už tak je maturiťák dost nákladná záležitost. Jsem přesvědčená, že většina osmnáctiletých lidí je schopná něco rozumného vymyslet sama. A pokud ne – obraťte se na profíka.
Zbývá vybrat nějakou tu píseň – opět se snažte při výběru neukousnout si hlavu navzájem. Nevypadali byste na plese dobře. Na šerpování má buď každý svou vlastní píseň (což se mi zdá ideální) nebo se vybírá sled ploužáků (méně ideální), ale upřímně – budete to vůbec vnímat? Někdy moderátor řekne k jménu šerpoveného něco. Něco co si sami vyberete. Třeba „a další šerpovanou je utajená loňská Miss Universe xxx“.
Po šerpování přichází předání daru třídnímu profesorovi nebo profesorce. A proslov. Ano, někdo se toho musí ujmout. Ano, budete říkat co stovky jiných před vámi. Ano, buďte slušní. Ale nějaký ten vtípek nezaškodí.
A opět peníze. Tentokrát do vaší kapsy
Sežeňte si co největší kus látky. A smetáček a lopatku. Snáší se na vás zlatý déšť, pochytejte co nejvíc peněz, později se budou hodit.
Afterpartyyy!
Po půlnočním překvapení (nedělejte si s tím bůhvíjaké starosti, má to být především zábava) je konec oficialitám a nastává oficiální volná zábava. Zamluvte si nějaký klub či hospůdku a vyražte do víru noci. Máte přece plné kapsy zlatého deště, no ne?
Přeju vám krásné prožití vašeho velkého večera a co nejméně stresu.