Zlaté šperky se těší velké oblibě zejména pro svou kvalitu. Existují však také stříbrné a ocelové pozlacené šperky nebo bižuterie, která má pouze zlatou barvu. Jak tedy poznáme, zda se jedná o pravé nebo falešné zlato?
Co je to vlastně ryzost zlata?
Ryzost označuje podíl čistého zlata ve slitině. Nejčastěji se můžete setkat s ryzostí vyjádřenou v karátech. Čisté zlato, které neobsahuje žádnou příměs, má 24 karátů. Takové zlato se nepoužívá k výrobě šperků, protože je velmi měkké. Můžete se s ním setkat u investičního zlata nebo zlatých mincí. Pro výrobu šperků se zlato mísí s kovy, které mu dodávají pevnost. Pokud má slitina zlata 14 karátů, znamená to, že obsahuje 14 dílů čistého zlata a 10 dílů jiných kovů. To znamená, že v 1 kg zlata o ryzosti 14 karátů je 585 g čistého zlata a 415 g příměsí.
Jaká označení se pro zlato používají?
Na zlatých špercích můžeme najít tři druhy značek, díky kterým lze ověřit ryzost a pravost šperku.
Identifikační značka
Díky identifikační značce dokážete zjistit původ šperku. Musí jí být označeny všechny prodávané šperky. Firmy, které šperky přímo vyrábějí, jsou registrovány u Puncovního úřadu a mají přidělenu výrobní značku. Firmy, které šperky dovážejí a následně prodávají, musí být rovněž registrovány a úřad jim přidělí odpovědnostní značku.
Ryzostní značky
Ryzostní značka je kód, který slouží ke snadnému určení typu a ryzosti kovu. U zlatých šperků se můžete setkat se značeními:
Někdy může být před číslem ryzosti uvedeno také písmeno G (gold = zlato). Protože značka ryzosti je poměrně snadno viditelná pouhým okem, je její kontrola nejjednodušším způsobem, jak zjistit ryzost zlata.
Státní punc
Všechny zlaté šperky nad 0,5 g prodávané v České republice musí být kontrolovány Puncovním úřadem. Punc je zárukou, že se skutečně jedná o zlatý šperk. Jedná se o miniaturní značku vyraženou na méně viditelných místech šperku. Nejčastěji ji najdete na vnitřní straně prstenů, zadní části náušnic a přívěsků a na zapínání náhrdelníků nebo náramků.
Jaké puncovní značky známe?
Kromě toho jsou v České republice uznávány i puncovní značky dalších zemí, jako je například: Finsko, Litva, Maďarsko, Polsko, Slovinsko nebo Velká Británie.
V některých zemích světa se takové označování nepoužívá, takže pokud máte šperky ze zahraničí, může se stát, že navzdory své pravosti punc postrádají.
Nakupujte u ověřených obchodníků
Nejjednodušší způsob, jak si koupit šperk s takovou ryzostí, za jakou ji prodejce vydává, je nakupovat u ověřených prodejců. Každý z nich je povinně registrován u Puncovního úřadu a jistě má snadno dohledatelné recenze svých výrobků a služeb.
Na co si dát pozor?
Při nákupu pozorně čtěte nebo se ptejte personálu. Existují totiž šperky, které mohou na první pohled vypadat jako zlaté. Ve skutečnosti se může jednat o pozlacené stříbrné nebo ocelové šperky. Základem šperku je jiný kov, který je pouze povrchově upraven vrstvou zlata. Tato povrchová úprava však není trvalá a může se časem zničit.
V horším případě se můžete setkat i s falzifikátem, který se přímo vydává za zlato, ale není jím. Pokud máte při online nákupu zlatých šperků jakékoli pochybnosti, raději vyhledejte ověřený e-shop nebo navštivte kamennou prodejnu. Na falzifikátech zlatých šperků se často setkáte se zavádějícími značkami, jako je 14K nebo 18K, které mají představovat ryzostní značku. Nejedná se však o oficiální označení.
Jak to dělají profesionálové?
Nenašli jste na svých špercích výše zmíněné označení? Nejste si jisti ryzostí šperků ze zahraničí? Obraťte se na zkušené zlatníky nebo přímo na Puncovní úřad a nechte si spolehlivě určit pravost a ryzost svých šperků. K takové kontrole se používají moderní laboratorní metody založené na rentgenové fluorescenci a spektrografii. Používá se také kontrola elektrické vodivosti nebo určení hustoty materiálu.
V běžných zlatnictvích se můžete setkat s metodou testování pomocí směsi kyselin – lučavky královské. U hrubě pozlacených šperků však nemusí odhalit, že se nejedná o celozlatý šperk.