Většina majitelů garáží, dílen a různých kutilských „kanceláří“ bude jistě souhlasit s tvrzením, že místa není nikdy dost. Nářadí, nástroje, materiál… to vše je potřeba někam uložit, ideálně pak takovým způsobem, aby bylo vše snadno dosažitelné a v mezích možností uspořádané. Někdy to bývá tvrdý oříšek, přesto existují určitá pravidla, s jejichž pomocí lze prostor uspořádat efektivněji.
Tři rozměry dílny
Základním předpokladem pro efektivní uspořádání celého prostoru je to, že se na dílnu nebo garáž budeme dívat na trojrozměrný prostor a uvědomíme si přitom, že zdaleka nejde jen o podlahovou plochu. Mnoho místa mohou poskytnout i stěny, které mají sami o sobě velkou plochu, kterou je velká škoda nevyužít.
Výše uvedeného je možné využít prostřednictvím háčků a držáků na nářadí. Ty umožní umístit na zeď celou řadu věcí, které by jinak zabíraly místo ve skříňkách s vysokými nároky na podlahovou plochu.
Není držák jako držák
Nářadí, nástrojů a dalších věcí je v dílně nepřeberné množství typů a druhů. Každý z nich má samozřejmě jiné nároky na zavěšení. Je zkrátka rozdíl v tom, jestli chcete pověsit momentový klíč, kladivo nebo třeba vrtačku.
Ale stejně jako existuje velké množství typů nářadí, tak naštěstí existuje velké množství různých držáků a háků. Ideální jsou např. nástěnné panely určené pro zavěšení celých sad včetně větších nástrojů.
Pozor na upevnění
Při upevňování háčků a držáků je nutné dbát na to, aby šlo o upevnění opravdu pevné a spolehlivé. Nářadí a nástroje bývají poměrně těžké a jakýkoliv jejich pád by mohl vést v lepším případě k jejich rozbití nebo poškození, v tom horším potom dokonce ke zranění osob, které se v dílně pohybují.
Je proto třeba pečlivě vybírat spojovací materiál a dát si záležet i na provedení upevnění. V tomto ohledu by měla být kvalita materiálu i práce vždy na prvním místě, záleží na ní jak funkčnost, tak bezpečnost uložení nářadí a nástrojů na zdi.