Věřte tomu nebo ne, ale Spejbl, Hurvínek, Mánička, paní Kateřina a Žeryk také slaví Vánoce. A dokonce pro nás mají návod, jak si udělat ty správné tradiční vánoční svátky.
Spejbl a Hurvínek, Zdroj: wikimedia.org
Při výběru vánočního stromečku musíme postupovat velice pečlivě a obezřetně. Spejbl radí borovičku, která je podle něj lepší, protože déle vydrží, zatímco smrček hned opadá. Problém ovšem nastává, pokud někde chybí větvička a stromeček je šišatý.
I tak si Spejbl ví rady – stačí ho převrtat pomocí pilky, nože a vrtáku. Jen pozor na dřez, abyste jej neprovrtali spolu se stromečkem. No a taky pak nesmí přijít Hurvínek a klepnout s ním o podlahu.
Na stromeček s vrtačkou?
Stromeček vypadá nejlépe, když je ozdobený vatou. Ale pokud si nerozsednete vánoční ozdoby, můžete použít i je. Jinak si můžete podle příkladu našich předků navěšet na stromeček všechno, co doma najdete. Hurvínek radí kastrol, kolečkové brusle, nafukovací člun, avšak Spejbl upřesňuje, že by to měly být dary přírody, tedy oříšky (ne kokosové), sušené švestky, jablka a různé ozdoby ze slámy. Když nemáte stojan, pověste si stromek na lustr.
V případě kapra je třeba vybrat to správné jméno. Hurvínek doporučuje Pepíka nebo Frantu. Nejprekérnější situace ovšem nastává při výlovu kapra. Podle Hurvínka a Spejbla existují celkem tři způsoby, jak na to: nejprve číháme na jedné straně, až kapr vystrčí hlavu a pak chytáme, pokud to nezabere, chytáme jej síťkou na motýly, když ani to nevyjde, lovíme jej ve vaně na udici s vánočkou.
Při výlovu pozor na lustry, květináče a okna, abyste to všechno nerozbili jako tihle dva koumáci.
Ne všude se bude podávat kapřík Pepík, Zdroj: Topzine.cz
Až kapra (na rozdíl od Spejbla a Hurvínka) chytíme, klepneme ho, osolíme, obalíme v mouce, rozšlehaném vajíčku a ve strouhance, načež ho usmažíme v hlubším kastrolu, aby nevyskočil, kdyby se mu tam nelíbilo. Strouhanku vytvoříme z housek, co má váš Žeryk v boudě. Nakonec kapra podáváme s bramborovým salátem. Ale až tam se Hurvínek se Spejblem nikdy nedostanou, příprava ryby pro ně vždycky končí výlovem a následným skokem kapra z okna.
Vánoční zvyky
I Hurvínek s Máničkou dodržují vánoční zvyky. Tak třeba Mánička se snaží zjistit, kam se vdá:
Nesu, nesu vodu
o Vánočním hodu,
pod vrata na drníček,
na zelený trávníček,
vodo, vodičko studeničká,
nese se ti večeřička,
pověz ty mně pravdu,
co se tě ptát budu,
kam se dostanu,
na kterou stranu,
kde je můj milý dnes,
ozvi se mi pes!
Tuhle básničku stačí odříkat, pokropit při tom trávníček před vraty, dát vodu studánce, a pak už jen čekat, odkud se ozve štěkot psa. Asi není překvapení, že se v případě Máničky ozval Žeryk.
Zlaté prasátko v paneláku?
Hurvínek s Máničkou spolu také krájejí jablíčko, aby zjistili, jestli v něm není červíček… ehm, totiž hvězdička. A pokud v tom vašem jablíčku nebude (ani červíček, ani hvězdička), tak si alespoň upečte štrúdl. Hoši by po vzoru Hurvínka měli také chodit na koledu, na které Hurvínek stejně utržil jen křížaly, protože sousedům vyhrožoval medvědem. Kromě jiného pak Bábinka slibovala Hurvínkovi i Máničce zlaté prasátko, ale Hurvínek se obalamutit nedal, protože u nich v paneláku samozřejmě nikdy nikdo žádné prasátko neviděl.
Bude v něm hvězdička, nebo červíček?, Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz
Na Štědrý den se ale také hodně věštilo a hádalo. Mimo jiné se chodilo na poslechy, což si vyzkouší i Spejblovi s Máničkou a paní Kateřinou. Jako první to zkouší Mánička – pozorně poslouchá, jaký se ozve zvuk, a podle toho, co slyší, hádá, jaká budoucnost ji čeká. Jenže Mánička slyší rozbití skla. To sousedi házením pantofle přes rameno hádají, kdo půjde první z domu… první šel pantofel.
A co dárky?
Také se rozbalují dárky – Hurvínek najde pod stromečkem nově natřenou starou koloběžku, i když si přeje lego. Ale i to nakonec dostane. Peče se vánočka, zapalují prskavky, svíčky a františek, zpívají se koledy, jezdí se na saních a staví sněhulák. Hurvínek radí, abychom se nejprve naučili brzdit, než sedneme na saně. To abychom nedopadli jako on – na hlavu. A pak se mu zdála celá pohádka. Snad budou i naše Vánoce pohádkové.