Nedostavila se u vás menstruace v řádném termínu? Pokud žijete aktivní sexuální život (a nezáleží na tom, jak častý je pohlavní styk), je dobré počítat i s možností těhotenství. Ovšem mnohdy se natolik spěcháme přesvědčit o opaku, že testy aplikujeme špatně a v nesprávném intervalu. Mohou tedy vyjít jako falešně negativní – a to bývá problém.
Na našem trhu existuje totiž více než jeden produkt a k mání jsou i různá časová rozmezí. Takže zatímco některý domácí těhotenský test (obvykle z kategorie těch dražších) bude fungovat už několik dní po vynechání cyklu, u jiných si budete muset ještě pár dní počkat.
Test vybírejte podle doby, která uplynula od termínu menstruace
Určitě sledujete svůj měsíční cyklus, takže dobře víte, ve který den se měla perioda objevit. Nespoléhejte se na rané příznaky těhotenství, mnohé ženy je na sobě zpozorují až na konci třetího trimestru.
Ptejte se tedy v lékárně na to, kdy si udělat těhotenský test.
- Pravděpodobně vám bude nabídnuto rozmezí 7-15 dní (počítáno od data předpokládané menstruace).
- Spolehlivé jsou pak tyto testy přibližně do konce prvního trimestru.
Poté hladina hormonu hCG- choriogonadotropinu ve vašem krevním oběhu nebo v moči klesá (právě ten totiž těhotenské testy zjišťují) a výsledky by nemusely být průkazné.
Jak používat těhotenský test
Produkty dostupné v lékárnách pracují s odběrem moči. Krevní testy (se spolehlivostí od 9. dne těhotenství) je možné poptat pouze u lékaře. S oblibou se tvrdí, že proužek stačí počůrat, ovšem správná manipulace s testem vyžaduje o něco více péče.
Pokud jste někdy v ruce držela ovulační test, bude vám celá procedura povědomá. Nejdříve odeberte trochu ranní moči v níž je hormon hCG- choriogonadotropin nejvíce koncentrován. Poté vybalte test podle návodu (nikdy se nedotýkejte jeho spodní části) a ponořte ho do moči. Nutnou dobu pobytu opět zjistěte v návodu.
Pak už jen stačí chvíli počkat a odečíst výsledky. Použitý těhotenský test následně hoďte do koše, určitě ho nesplachujte. Mohl by se ucpat odpad.
Jak poznat, zda je těhotenský test pozitivní
Jestliže od ponoření do nádobky s močí neuplynulo více než 5 minut, odečtěte výsledek. Nelekněte se, pokud na vás vyskočí jeden proužek. To je v pořádku – jde o kontrolní mechanismus značící, že test pracuje správně. Ovšem přítomnost druhého proužku znamená jasnou pozitivitu.
Těhotenský test duch
A nenechte se mýlit. Stačí i velmi slabá čárka – takový test je jednoznačně pozitivní. Ovšem objeví-li se tento signál až po uplynutí oněch pěti minut, test už neodečítejte. Půjde velmi pravděpodobně o falešnou pozitivu, zapříčiněnou nedodržením postupu.
Kdy těhotenský test opakovat
Jak jsme už psali v úvodu, ne vždy volíme pro provedení testu správný čas. Takže pokud od termínu menstruace uplynul méně než týden a váš test byl negativní, zopakujte ho. A to nejlépe za 2-3 dny. Pokud se pozitivní těhotenský test neobjeví po více než čtrnácti dnech od uplynutí tohoto termínu, není nutné testy dále opakovat. Těhotná totiž určitě nejste.
Na co by měla myslet nastávající matka
Mateřství je samozřejmě nejlepší plánovat. Je například prokázáno, že kyselina listová, která dokáže minimalizovat výskyt některých vývojových vad plodu, funguje nejlépe, je-li podávána minimálně tři měsíce před otěhotněním.
Ale i když toto rozpětí nestíháte, není ještě všechno ztraceno. Stačí vsadit na kvalitní doplňky stravy pro těhotné, které váš organismus zásobí všemi potřebnými látkami. Ve hře je nejenom kyselina listová, ale také vápník, jód, vitamíny skupiny B, dobře vstřebatelný vitamín D3 nebo vitamín E. Všechny pohromadě je najdete například v osvědčeném přípravku Femibion.