Topení dřevem nás provází celá staletí – a rozhodně ani dnes nejde o přežitek. Ba spíše naopak – opomeneme-li jeho romantickou stránku a příjemné praskání dřeva za dlouhých zimních večerů, můžeme ho považovat za ekologickou i ještě stále relativně ekonomickou variantu. Nezaměnitelná atmosféra a plápolající ohýnek v krbu jsou tak následovány jistotou, že si zatopíte, kdykoliv vám bude zima. Možnosti vytápění dřevem jsou však poměrně rozmanité, a vybrat tak správná kamna na dřevo, aby odpovídala vašim požadavkům, může být trochu oříškem. Na následujících řádcích ho proto rozlouskneme a podíváme se, co je potřeba při výběru zohlednit.
Design, styl nebo funkčnost?
Před samotným výběrem kamen na dřevo je třeba zvážit, jaký účel mají vlastně splňovat.
- Potřebujete je pouze na vytápění dílny či malé místnosti, kde nehraje roli jejich vzhled, ale pouze funkčnost – tedy aby danou místnost řádně a hlavně rychle vytopila? Pak vám plně postačí tradiční, ale stále velmi oblíbený model kamen známý pod označením Petry.
- Jestliže chcete spojit několik funkcí v jednom a používat kamna nejen k vytápění místnosti, ale i k vaření, pak budete muset vybírat kuchyňská kamna, která jsou osazena pláty na vaření a mnohdy i troubou, ve které si můžete upéct nejen bábovku, ale třeba i svatomartinskou husu. Tento kuchyňský sporák na tuhá paliva tak využijete nejen na chatě či chalupě, ale i v rodinném domě.
- Máte-li interiér laděn do starého či selského stylu, kde vám záleží na celkovém souznění, neobejdete se pravděpodobně bez kachlových kamen – ideálně doplněných pecí. Pak nemusíte lézt za kamna jen v březnu, ale můžete tam být pokaždé, když se venku trochu ochladí.
- Univerzálním řešením do nejrůznějších typů interiérů, a to jako doplňkové, tak celoplošné topidlo, jsou krbová kamna, která zútulní opravdu každou domácnost. Navíc jsou dostupná v nejrůznějších velikostech, designech i výkonech, proto jsou nejvyhledávanějším řešením.
Topit můžete nejen dřevem
Dalším důležitým faktorem, který je třeba před pořízením kamen na dřevo zvážit, je to, čím chcete topit. Máte k dispozici dostatek suchého dřeva, nebo upřednostníte pelety? Obojí má své výhody i nevýhody a je tedy na vašem zvážení, zda dáte přednost pohodlí, nebo spíše nižší ceně.
Výhody – kamna na dřevo
- možno topit dřevem, peletami či dřevěnými briketami
- hodí se pro celoplošné i doplňkové vytápění
- možno provozovat bez elektřiny
- levnější než kamna na pelety vč. levnějšího paliva
- rozmanitější nabídka a výběr designů
- snadné napojení na komínový systém
Nevýhody:
– nutnost častého, ručního zatápění a přikládání
– větší množství popela a vyšší kouřivost oproti peletovým kamnům
– potřeba většího prostoru na skladování (a případně vysoušení) dřeva
– horší regulace tepla
Výhody – kamna na pelety:
- automatické zapálení i odběr pelet ze zásobníku (stačí doplňovat jednou za několik dní v závislosti na objemu zásobníku plus lze přidat dodatečný zásobník)
- snazší skladování pelet
- možnost nastavit automatický režim, chytré modely lze ovládat na dálku pomocí aplikace v mobilu
- automatické čištění výměníku
- snazší obsluha i údržba
- možnost čerpat dotace na pořízení kamen
Nevýhody:
– vyšší pořizovací cena i dražší palivo
– nelze používat bez elektřiny
– nutnost pravidelného servisu a revizí
– vyžadují precizní těsnost spalinové cesty, proto nemusí být vždy možné napojit do stávajícího komína (nutno řešit vložkou do komína)
Pokud po přečtení výše uvedených výhod a nevýhod tápete, jaká kamna by tedy byla ideální zrovna pro váš dům, chatu či chalupu, a nejste schopni se rozhodnout, pak existuje ještě jedno řešení – můžete si pořídit kombinovaná kamna, která zvládnou spalovat dřevo i pelety a kombinují výhody obou modelů. Můžete tedy přes den topit poleny a po jejich dohoření se kamna sama automaticky přepnou na režim pelet.
Kamna s výměníkem, nebo bez?
Ať už zvolíte klasická krbová nebo peletová kamna, můžete se ještě rozhodnout, zda je chcete s výměníkem, nebo bez něj. Co to znamená?
- Kamna bez výměníku vyhřívají pouze danou místnost, a to tak, že teplo vychází z jejich pláště. Můžeme je rozdělit na:
- jednoplášťová neboli sálavá kamna, která jsou vhodná pro rychlé, avšak nerovnoměrné vyzařování tepla (neohřejí primárně vzduch, ale lidi a předměty – tedy podlahy, stěny a strop a od nich se teprve ohřívá vzduch v místnosti – mají proto omezený dosah a nevyhřejí jiné, vzdálenější místnosti).
- dvouplášťová neboli teplovzdušná konvekční kamna, která od podlahy nasávají studený vzduch, ten proudí mezi plášti, kde je ohříván, a následně vychází ohřátý z otvorů v horní části kamen rovnoměrně do místnosti. Díky tomuto procesu zvládnou kamna vytopit i vzdálenější místnosti. U tohoto typu je však potřeba počítat s tím, že ohřívají místnost pomaleji a teplo z nich se drží spíše u stropu, takže od podlahy vás mohou zábst nohy.
- Kamna s výměníkem jsou pak řešením číslo jedna, pokud chcete pomocí kamen vytopit celý dům, případně prostřednictvím nich i ohřívat vodu, jelikož je můžete připojit na rozvody a radiátory. Výměník může být teplovzdušný, který rozvádí teplý vzduch ventilátory a zvládne prostor rychle vyhřát (a je i levnější), nebo teplovodní, který ohřívá vodu, jež je pak čerpadlem rozváděna do topných těles.
Výkon a výhřevnost – parametry, na kterých opravdu záleží
O tom, jak budete spokojeni s kvalitou tepla, rozhoduje jmenovitý výkon kamen. Ten se udává v kW, výrobce jednotlivých kamen jej uvádí na typovém štítku a najdete jej standardně i v popisu parametrů na e-shopu. Daná hodnota vypovídá, jaké maximální množství tepla jsou kamna schopna za určitý čas vyrobit, tedy jakou výhřevnost mají – je-li výkon nedostatečný, budete mít doma zimu, při nadměrném výkonu zase budete muset větrat. A jak tedy správný výkon určit?
Odpověď je jednoduchá – potřebujete znát velikost vytápěného prostoru v m3. Obecně platí, že 1 kW kamen vytopí asi 25–40 m3 prostoru, přičemž vždy závisí na tom, jak kvalitní máte zateplení daného objektu, zda je izolován, jaká máte okna atd. (u starší stavby bez zateplení počítejte, že 1 kW zvládne vytopit 25 m3, u novostaveb s dobrým zateplením se pak dostanete až na horní hranici). Vždy je proto lepší konzultovat potřebný výkon se specialistou.
Tepelné vlastnosti závisí na materiálu pláště
Jak už jsme naznačili výše, kamna na dřevo můžete pořídit v různých materiálových provedeních. Nejčastěji se jedná o následující typy:
- Ocelová, případně plechová kamna, jejichž výhodou je to, že se rychle nahřejí, ale zároveň také rychle chladnou. Jsou proto ideální na ta místa, kde potřebujete rychlý a krátkodobý zdroj tepla, rozhodně s nimi nepočítejte, že vás udrží v teple ve velkých prostorách a po celou noc.
- Litinová kamna – v porovnání s předchozím modelem jsou taktéž schopna rychle se nahřát, ale oproti oceli či plechu si zachovávají poměrně dlouhou dobu požadovanou teplotu, takže vydrží teplá i přes noc – omrzlin už se s nimi obávat nemusíte. A navíc mají i výrazně delší životnost. Oproti plechu je litina odolná proti propálení a topením se nemění její tvar.
- Kachlová či keramická kamna – když opomineme fakt, že kachlová kamna vypadají v interiéru luxusně, tak luxusní je i jejich výhřevnost i životnost. Sice jim poměrně dlouho trvá, než se nahřejí, ale zato dokážou produkovat teplo i dlouhou dobu poté, co vyhasnou. Jsou tedy ideální do míst, kde potřebujete udržet teplo delší dobu, nebo kde topíte pravidelně – teplo navíc rozvedou rovnoměrně. A taky si můžete vybrat z celé řady barev a dekorů, což u oceli ani litiny nepřichází v úvahu.
- Kamna z kombinovaných materiálů – velmi často najdete kamna vyrobená z plechu, která jsou ale obložena keramikou či kamenem, jež zachovávají jejich akumulační schopnosti po delší dobu. Musíte se ale připravit na to, že oproti samotnému plechovému provedení jsou dražší, ale zase déle vydrží a lépe se udržují.
- Mastencová kamna – pokud byste si chtěli připlatit a vsadit na vysokou výhřevnost, pak jsou kamna obložená kamenem nesoucím název mastek ideální. Jsou velmi efektivní, mají dokonalé spalování a vydrží nahřátá ještě déle než kachle. (Kromě mastku se můžete setkat i s jinými kamennými obklady, jako je žula či pískovec, které mají také velmi dobrou akumulaci tepla.)
Šamotová vyzdívka pro dobrou výhřevnost
Pokud se pustíte do výběru kamen na dřevo, setkáte se také s pojmem šamot. Jedná se o materiál s vysokou žáruvzdorností, kterým je u kamen vyloženo topeniště, a který ochraňuje kamna před extrémně vysokým žárem. Šamot má zároveň akumulační funkci a vytápí prostor sálavým teplem. Při výběru kamen je vždy třeba upřednostňovat kvalitu, protože právě levná, nekvalitní kamna mívají často problém s tím, že šamot praská, a mnohdy vede až k nefunkčnosti kamen.
Další parametry ke zvážení
Výše uvedené vlastnosti a parametry jsou těmi nejdůležitějšími, které je třeba zvážit. Opomeneme-li nyní design, který si vyberete podle svého gusta a sladíte jej s interiérem, zaměřte se ještě také na následující:
- Pokud chcete sledovat plápolající oheň, zvolte kamna osazená žáruvzdornými prosklenými dvířky, skrz která si můžete užívat pohled do ohně namísto sledování televize.
- U kamen s výkonem nad 7 kW nebo v novostavbách nestačí pro provoz kamen primární vzduch v místnosti, a je proto třeba zajistit externí přívod vzduchu – trubka by však neměla přesahovat délku pěti metrů.
- Chcete-li zvýšit účinnost kamen, zainvestujte a pořiďte si kamna s terciálním spalováním, která dokážou zužitkovat plyny, jež vznikají při hoření, neprodukují tedy tolik emisí a navíc jsou velmi účinná (terciální spalování prodlužuje dobu mezi přikládáním).
- Důležitý je také průměr kouřovodu a tah komína – maximální průměr kouřovodu musí být stejný nebo menší než vnitřní průměr komína. Tah komínu, který je závislý na účinné délce a průměru komínu, vám zjistí kominík či jiný odborník, sami jej můžete změřit tahoměrem – nebude-li tah pro daná kamna dostatečný, budete se potýkat s tím, že z nich půjde kouř.
- Pro udržení pořádku v místnosti nebo pro přikládání větších polen do ohniště je vhodné zvolit kamna s bočním přikládáním – kromě předního přikládání můžete palivo doplňovat i z boku, což je pohodlnější a nevpouštíte do interiéru tolik kouře a sazí.
Rada na závěr pro správný výběr
Kamna na dřevo nejsou zrovna malou investicí a každý od nich očekává, že budou nejen hřát, ale také sloužit dlouhá léta. Proto je vždy vybírejte opravdu s rozmyslem, sázejte na kvalitu a zohledněte veškeré důležité parametry. Pokud si nejste výběrem jisti, poraďte se s odborníkem.
Zároveň také nezapomeňte vzít v úvahu to, zda pro ně máte doma dostatek prostoru – kamna by měla být umístěna minimálně 20 cm od stěny a 40 cm od hořlavých materiálů – nábytek, záclony a závěsy atd.; ze strany od dvířek se pak tato vzdálenost zdvojnásobuje. Počítejte také s tím, že kamna mohou vážit klidně i 200 kilo, proto musí mít podlaha dostatečnou nosnost a být žáruvzdorná.