Čistota půl zdraví. Pokud jde o kuchyň, platí toto přísloví dvojnásob. V kuchyňském dřezu se denně vystřídají různé potraviny, někdy i syrové. Na sporáku, digestoři a obkladech se vytváří mastný film, kterého se mnohdy nelze zbavit. Houbičky a látkové utěrky jsou zase živnou půdou pro bakterie. Aby byla kuchyň dokonale čistá, je při úklidu potřeba pamatovat na vše zmíněné.
V kuchyni trávíme mnoho času. Jedná se o prostor, který slouží k přípravě pokrmů i setkávání s přáteli a rodinnými příslušníky. Je proto důležité jej udržovat čistý a při úklidu brát v potaz i často opomíjená místa, na kterých se drží špína a bakterie. Máte-li ty správné úklidové prostředky, bude důkladné vygruntování kuchyně doslova hračka. Odměnou vám budiž nejen skvělý pocit z dobře odvedené práce, nýbrž i dokonale čisté a zdravotně nezávadné prostředí.
Zatočte s mastnotou na sporáku, obkladech a digestoři
S mastnotou v kuchyni se potýká prakticky každá domácnost. Usazuje se zejména na sporáku, obkladech a spodní straně digestoře. V kombinaci s prachem vytváří odolnou vrstvu, proto je nutné ji odstraňovat pravidelně, ideálně po každém vaření. Vezměte si na pomoc speciální odmašťovač na sporáky, kuchyňské obklady, digestoře a případně další povrchy. Nezapomeňte odmastit také méně exponovaná místa, jako jsou například úchytky, tlačítka, zásuvky, různé spáry a podobně.
Houbičky a textilní utěrky měňte pravidelně
Nikoho zřejmě nepřekvapí, že houbičky na nádobí jsou kvůli poréznímu materiálu a vlhkosti rájem pro bakterie. Doporučuje se proto jejich pravidelná výměna, a to alespoň jedenkrát týdně. Rovněž je vhodné houbičku na nádobí po každém použití vyprat v horké vodě a nechat uschnout. Podobně jsou na tom látkové utěrky, jimiž utíráme nádobí. I v nich se mohou množit a udržovat bakterie, které se navíc následně přenášejí na umyté nádobí. Textilní utěrky měňte zhruba po třech použitích a vždy je nechejte dobře usušit.
Dřez a jeho okolí vydezinfikujte
Ve dřezu omýváme zeleninu, syrové maso a nakonec i použité nádobí a kuchyňské náčiní. Na pohled se sice může zdát čistý, nicméně ve skutečnosti je ideálním prostředím pro nejrůznější mikroorganismy, jako jsou plísně a bakterie. S tímto problémem si však hravě poradí dezinfekce, která udrží kuchyňské povrchy dokonale čisté. V rámci údržby dřezu je nutné pamatovat také na odtok, ve kterém se drží zbytky jídla, baterii a těsnění. Po použití dezinfekce tato místa utřete dosucha.