Máte pocit, že je nákup koberců podezřele jednoduchý? Možná jste nevěděli, jak se od sebe mohou odlišovat. Koberce se nevyplatí nakupovat jen podle barvy nebo potisku. Důležitou roli hraje správná volba materiálu i použité technologie tkaní.
Materiál
Nebude žádným překvapením, že umělá vlákna jsou levnější než vlákna přírodní, kterými může být vlna nebo len. Materiál je důležitý nejen kvůli našemu pocitu, ale také kvůli údržbě. Ze syntetických materiálů se využívá polypropylen jako nejběžnější materiál ze všech. Tyto koberce snesou chemické čističe určené pro koberce a většinou se nemusíte bát zásadních chemických reakcí, které by jej poškodily. Vlákno netvoří žmolky, odolává proti oděru, avšak je citlivý vůči UV záření. Mezi PP materiály patří například akryl, polyamit a polyester.
Vlněné vlákno se do koberců často používá ve směsi se syntetikou. Čistě přírodní koberce skvěle absorbují vlhkost a jsou prodyšné, takže se podlaha pod nimi nezapaří a v místnosti se sníží výskyt plísní. Vlna je pružná a odolná, takže vlněné koberce slouží velice dlouho. Vlna je oproti PP hřejivější a působí luxusním dojmem. Ještě odolnějším materiálem je bavlna, která však nemá tak pružná vlákna, jako vlna (jejíž pružnosti napomáhá lanolin, který také odpuzuje vodu). Za správných podmínek (tedy v suchých prostorách) dlouho vydrží i hedvábný koberec, nicméně hedvábí patří k nejdražším materiálům.
Technologie tkaní
Nejdražší, avšak nejodolnější, jsou koberce tkané ručně. Strojně tkané koberce jsou levnější, ale neznamená, že jsou méně odolné, protože s rozvojem technologií jsou kvalitnější i strojně vyrobené předměty. Moderní technikou výroby koberců je tzv. tuftování, které probíhá vstřelováním vláken do látky. Jedná se o dražší metodu, ale takto vyrobené koberce bývají designově zajímavé. Většina současných koberců se vyrábí tzv. metodou všívání, kdy se vlákno vetkává do umělé mřížky. Jedná se o rozšířenou, levnou metodu.
Velikost koberce
Máte na výběr koberec kusový, nebo celoplošný. Kusové koberce pokrývají jen konkrétní část místnosti, obvykle je jí střed nebo místo, kde se často pohybujeme. Designové kusové koberce menších rozměrů s delším vlasem se pokládají před sedačky v obývacím pokoji, a to i v místnostech, kde je většina plochy bez koberce, protože při delším sezení vám může být zima na nohy, čemuž může koberec zabránit.
Plošné koberce pokládejte do místností, které jste si dobře přeměřili, ať jej nemusíte zpětně prořezávat. Výhodou celoplošného koberce je, že na něj můžete postavit jakýkoli nábytek, ať už jde o stoly, šatní skříně nebo komody, což je výhodnější během úklidu; nemusíte separátně vysávat a vytírat různé části pokoje, celá plocha se udržuje stejně.