Život od výplaty k výplatě dokáže člověka pořádně stresovat. Jakýkoli výdaj navíc způsobí ránu v rozpočtu. Přitom stačí naučit se z výplaty každý měsíc odložit alespoň pár stovek a za pár měsíců si vybudujete slušný finanční polštář. Ten vás podrží ve chvíli, kdy se nečekaně rozsvítí kontrolka v autě nebo se vám rozbije pračka.
Přečtěte si pár jednoduchých tipů, jak spořit a budovat si finanční rezervu i s menším příjmem.
Udělejte si pořádek v rozpočtu: Zbavte se zbytečných výdajů
Zrevidovat si rozpočet rozhodně není na škodu. Sednout si ke svým výdajům za poslední tři měsíce a zjistit si, za co nejvíc utrácíte, vám pomůže udělat si přehled o svých financích.
Zároveň vám to ukáže příležitosti, kde ušetřit. Možná ve svých platbách najdete předplatné služeb, které už tolik nevyužíváte.
Nebo zjistíte, že za jídlo v restauraci platíte zbytečně každý měsíc tisíce. Přitom si můžete připravit část jídel i doma.
Drobné částky se za měsíc pěkně nastřádají. A na konci měsíce jsou z nich třeba tisíce za zbytečnosti, na kterých jste mohli ušetřit.
A funguje to tak i při spoření. Proto nemusíte mít na účtech statisíce, abyste si mohli dovolit spořit. Začít tvořit finanční rezervu se dá i s pravidelně odloženou stovkou.
Jakmile se zbavíte zbytečných výdajů, ušetřené peníze si dejte stranou.
Založte si spořicí účet: Peníze nebudou tak na očích
Nechávat všechny peníze na běžném účtu nepatří mezi ideální strategie. Máte je totiž stále na očích a pořád jsou k dispozici.
Běžný účet je přímo spojený s platební kartou a platit kartou je snadné, rychlé a pohodlné. Navíc reálně nevidíte, jak od vás peníze odcházejí. To vás může svádět k většímu utrácení.
Založte si proto spořicí účet. Buď u vaší stávající banky, nebo se podívejte na nabídky výhodných spořicích účtů a vyberte si takový, který vám bude vyhovovat.
Výhody spořicího účtu
- Je zdarma.
- Nabízí výhodnější úrok než běžné účty.
- Peníze máte kdykoli k dispozici.
- Máte přehled o svých financích v mobilní aplikaci.
- Založíte si ho během chvilky online.
Banky často nabízí atraktivní úroky na spořicích účtech. To znamená, že své volné peníze alespoň částečně zhodnocujete. Když je necháte ležet na běžném účtu nebo si je schováte doma do obálky, budou neustále ztrácet svou hodnotu kvůli inflaci.
Začněte ihned: Nečekejte na zvýšení příjmů
Se spořením začněte hned. Nečekejte, až vám v práci přidají. Jakmile upravíte své výdaje a vyškrtáte z rozpočtu zbytečnosti, uvidíte, že se hned najde prostor na spoření.
Pokud například zvládnete každý den neutratit 50 Kč, za měsíc to bude ušetřených 1 500 Kč. Ročně si pak tímhle tempem nastřádáte 18 000 Kč. Pokud si peníze uložíte na spořicí účet, připočítají se vám také úroky a částka se bude postupně zvyšovat.
Kolik uspoříte si můžete snadno spočítat třeba v kalkulačce spořicího účtu.
Klíčem je pravidelnost: Každý měsíc odložte aspoň něco
Stejně jako u každého úkolu, začnete s malými cíli a postupně navyšujte. U spoření to platí úplně stejně. Nedávejte si hned nerealistické cíle. Důležité je naučit se opravdu každý měsíc odložit stranou alespoň část peněz z výplaty.
Ideální je převést si peníze na spořicí účet ještě na začátku měsíce. Poté, co vám přijde výplata a zaplatíte všechny nezbytné výdaje. Zkuste si dát stranou nejdřív menší částku, o které víte, že ji nebudete potřebovat. Každý měsíc můžete poslat tolik, kolik je ve vašich silách. Důležité je získat návyk a posílat si na „spořák“ peníze pravidelně.
Výhodou spořicího účtu je, že nemusíte mít žádný minimální zůstatek. Peníze si posíláte a převádíte zcela libovolně podle toho, jak zrovna potřebujete.
Případně si nastavte trvalý příkaz, který odešle k určitému datu zůstatek na běžném účtu na spořicí účet.
Během pár měsíců zjistíte, že si peníze odkládáte zcela automaticky. Postupem času si vytvoříte potřebnou finanční rezervu a nerozhodí vás nečekaný výdaj nebo třeba výpadek příjmů.