Nízkým sebevědomím trpí většina mladých lidí. Několik z nich si tuto vadu nesou již z dětství, kdy si spolužáci šikanou vzájemně sráželi sebevědomí. Cítit se jistě a stát si za svým rozhodnutím umí jen málo z nás. Jak se držet svých zásad a nenechávat si srážet seběvědomí? Přečtěte si pár rad a dozvíte se jak na to.
Zvýšit sebevědomí lze různě, Zdroj: sxc.hu
Nízké sebehodnocení je zrádné. Často si ani nemusíte uvědomit, v čem u vás ve skutečnosti vězí. Žijete s pocitem narození na špatné planetě, takže jedinou správnou cestou je nikde se moc neukazovat. Navíc vám každá nová negativní zkušenost domněnku znovu potvrzuje.
Objektivní posudek
Začněte výběrem osoby, která vás dokáže posoudit objektivně, může to být i psycholog či blízký učitel. Zeptejte se ho, jak vaše pocity vnímá on. Názor každého člověka je subjektivní, lepší je tedy více nezávislých zdrojů. A vaši pečující maminku raději vynechte, pro ni budete vždycky tak úžasně roztomilí. Posouzením situace jinou osobou získáte pohled z druhé strany. Domníváte se například, že vás ostatní nemají rádi, a trápí vás, že s nikým nechodíte? A není to třeba tím, že se stydíte za akné, a tak raději s nikým moc nekomunikujete? Ve skutečnosti však působíte nepřístupně a chladně, takže se zájemci o seznámení bojí vašeho odmítnutí.
Nejhorší věcí, kterou můžete při nízkém sebevědomí udělat, je setrvat v nečinnosti a pasivitě. Užírat se a litovat. Nabízí se ještě aktivní řešení problému jako občasné zchlazení žáhy na mladším bráchovi, nebo lze vyzkoušet množství piercingů po celém těle. Jen pozor, ať se někde nezaháknete, to by pak bylo mimo jiné i dost bolestivé řešení. No a můžete se taky pořádně opít.
Jak se tedy k problému postavit jinak?
Uvědomte si svou cenu
Lidé se s nízkým sebevědomím nerodí. Sebevědomí je utvářeno společností kolem nás. Na pustém ostrově by vás také zajímalo, zda nemáte pro písek moc velký zadek? Příslušníci domorodých kmenů v Africe se nad fotkou štíhlé evropské modelky diví, jakou vážnou chorobou trpí.
Pokud nejste vyrovnaní sami se sebou, můžete donekonečna měnit svoje zájmy, povahu či vzhled, ale spadnete do mindráku znovu, pokud se dostanete do společnosti lidí, kteří mají jiná měřítka než skupina, pro kterou jste se měnili. Vždycky budete někomu vyhovovat a někomu ne. I vám někdo vyhovuje a někdo ne. Je to normální, bez toho by to byla nuda. Představte si, kdyby všichni byli baviči a scházeli se v hospodě. Bude z toho hromada vtipů a žádný posluchač.
Je-li navíc ve vaší blízkosti někdo, kdo vás přesvědčuje o vaší nedostatečnosti, zpozorněte. Proč někdo shazuje, kritizuje či pomlouvá ostatní? Aby se sám cítil lépe. Zakrývá tím vlastní závislost na hodnocení ostatních a nízké sebevědomí.
Vyřešte řešitelné
Sepište si na papír vše, z čeho máte nízké sebevědomí. Zamyslete se nad tím, jak spolu položky seznamu souvisí a zda by vyřešením jedné nedošlo k vymazání jiných. Tu si označte jako prioritní. Ke každé položce si dále napište, jakým způsobem by se dala řešit. Buďte kreativní a uveďte co nejvíce možností. Vybírejte však varianty, které jsou blízké vaší povaze. Pokud vás dané řešení nebude těšit, brzy s ním zkoncujete.
Nemá cenu například hubnout chozením na Zumbu, když se pravidelně ocitáte na pravé straně sálu, zatímco ostatní jsou již na levé. Procházky však pro vás mohou být to pravé. Jste nesmělí? Cvičte komunikaci s ostatními, začněte třeba s těmi, kterých se méně bojíte a pak laťku zvyšujte. Pořiďte si knížku o komunikaci. Najděte skupinu lidí, kteří mají stejné zájmy.
Zapsané možnosti pak zhodnoťte. Nemáte na některé dostatek financí? Najděte levnější alternativu, nebo se poohlédněte po brigádě. Bojíte se reakce okolí? Zkuste to nejprve sami nebo s blízkými přáteli, zvyknete si, a pak už se na okolí ohlížet nebudete.
A teď nejtěžší část. Začněte, nevzdávejte se a buďte trpěliví. Nezapomeňte. Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby.