Během horkých letních měsíců je využití terasy téměř denní záležitostí, v zimě už je to ale horší. Chladné a sychravé počasí zrovna nenahrává příjemnému pobytu, a tak se většina majitelů teras uchyluje k jejich zazimování. Není to ale škoda? Pokud toužíte po využití tohoto prostoru, díky kterému interiér nenásilně splývá se zahradou i v zimě, není nic jednoduššího než tomu terasu přizpůsobit. V tomto článku si povíme jak na to, a také jak zimní terasu vhodně zařídit.
Úkryt před nepřízní počasí
V první řadě je samozřejmě důležité, aby byla terasa chráněna před mrazem, deštěm i případným sněhem. Toho lze docílit použitím skleněných oken nebo posuvných dveří. Odborná firma terasu zasklí přímo na míru a vy si už jen můžete užívat výhledu do přírody i v zimním období. Další variantou může být instalace celoroční terasy s hliníkovým rámem. Její sestavení nezabere ani jeden den a zvládnete to i svépomocí.
V obou výše uvedených případech nezapomínejte na to, že budete prostor s největší pravděpodobností opět využívat v létě, a udělat z něj skleník nebude v parnu rozhodně nic příjemného. Vsaďte tak na posuvné dveře, které lze otevřít co nejvíce a terasu tak přes léto hezky provzdušnit. Důležité jsou stínící prvky na střeše, případně na bočních stranách terasy.
Vraťme se však zpátky k zimě – pro příjemný pobyt na terase musíme myslet i na její vytápění. Máte-li prostory úzce spojené se zbytkem domu, můžete využít podlahového vytápění. To se určitě vyplatí v případě, že terasu využíváte opravdu často. Pro občasné uspořádání oslavy si však vystačíte například s elektrickým přímotopem. Nejromantičtější variantou je samozřejmě krb, nicméně jeho vybudování na terase už si žádá poměrně velké zásahy.
Spojení terasy s interiérem občas vede ke ztrátě obezřetnosti, co se bezpečnosti týče. Můžete mít tendenci nezamykat zadní vhod, případně zavírat dveře tak, jako je to běžné uvnitř domu. Problém zde nastává, pokud není klika oboustranná, a hrozí tak zabouchnutí dveří. Na zabouchnuté dveře zavolejte zámečníka a nejlépe problému předcházejte volbou správných dveří s oboustrannou klikou, které jsou však opatřeny zámkem.
Moderní podlaha nebo koberec?
V létě je rozhodně praktičtější klasická podlaha, zejména pokud se jedná o údržbu. Jednoduše ji zametete, vytřete a je hotovo. Zvolit můžete klasickou keramickou nebo cihlovou dlažbu, dřevo, případně dnes velmi oblíbené WPC. V zimě ale od takových podlah může jít chlad. Opatřete je teplými kusovými koberci alespoň v místech, kde se nachází posezení.
Zdroj: westbrick
Posezení a odpočinek
Posezení budeme samozřejmě volit nejprve podle materiálu. Nabízí se zde plast, kov nebo dřevo. Každý materiál má své klady i zápory. Zatímco dřevo skvěle zapadne do přírodního rázu zahrady, je třeba jej pravidelně ošetřovat. Kovy jsou velmi odolné a plasty zase snadné na údržbu. Důležitý je i design, který zapadne do celkového konceptu terasy, zahrady, a v případě spojení s interiérem by měl ladit i s vybavením uvnitř.
Konkrétní modely už vybíráme zejména podle využití. Pokud je vaše terasa místem, kde se setkáváte s rodinou a přáteli u jídla či na oslavách, investujte do větší zahradní sestavy, která nabídne spoustu místa k sezení. Jestliže na terase raději odpočíváte, oceníte lehátko či měkkou pohovku.
Světla a doplňky
Světla jsou na zimní terase důležitá, nezapomeňte, že dny jsou poměrně krátké a tma bývá již v pozdní odpoledne. Zvolit můžete klasické nástěnné osvětlení, nebo například LED pásky zabudované do konstrukce terasy. Příjemnou atmosféru vykouzlí správná volba doplňků. Terasu si můžete vyšperkovat okrasnými polštářky, svíčkami, lucerničkami, teplými dekami a jinými dekoracemi.
Dostatek prostoru pro rostliny
Vášniví zahradníci a pěstitelé by měli myslet i na své rostliny. Taková zimní terasa je totiž ideálním místem k přezimování druhů, které nesnesou mráz, ale zároveň potřebují k odpočinku o něco nižší teplotu, než je ta pokojová. Velká okna pak zajistí rostlinám dostatek světla. Pro úsporu prostoru je skvělým řešením vyšší regál, do kterého květináče a truhlíky hezky naskládáte nad sebe.
Zdroj Westbrick.cz