Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Jak si zařídit ergonomickou pracovnu?

V pracovně neboli domácí kanceláři mnoho lidí tráví i několik hodin denně, při práci z domova to klidně může být za celý den déle než obligátních 8 hodin. Sezení v pracovně pak obvykle znamená sezení u počítače a přestože se na první pohled může zdát, že je práce na počítači fyzicky nenáročná, opak je pravdou. Pochopitelně se jedná o jinou náročnost než třeba při práci na stavbě, ale mnohahodinové sezení bez pohybu není pro lidské tělo ideální, což často poměrně důrazně naznačuje, typicky bolestí zad, krku a hlavy. Chcete se těmto potížím vyhnout? Pořiďte si do pracovny ergonomické vybavení a pomůcky a dodržujte zásady správného sezení.

Ergonomická židle

Prvním kusem potřebného vybavení, který každého napadne v souvislosti se zdravějším (méně nezdravým) sezením, je ergonomická kancelářská židle. Kancelářská židle nesmí jako ergonomická pouze vypadat, ale musí jí skutečně být. Kromě bytelného zpracování nebo správného tvaru sedáku a opěradla musí také mít vhodné rozměry těchto částí a zároveň musí nabízet dostatečné možnosti nastavení v závislosti na vaší postavě.

Lidé s průměrnou postavou by problém s nastavením součástí židle mít neměli, ale pokud vyčníváte z průměru, řada kancelářských židlí vám nebude vyhovovat. Z toho důvodu se při výběru židle zaměřte na rozsah výškového nastavení sedáku a polohovacích područek, kterými by kvalitní ergonomická židle měla být vybavena. Správné podepření loktů uleví krku i zádům. Pokud už samotný tvar opěradla neposkytuje dostatečnou oporu bedrům, je na místě, aby k židli byla samostatná bederní opěrka pro podporu přirozeného zakřivení páteře. Dle provedení a výšky opěradla se může hodit ještě opěrka hlavy, rovněž ideálně s možností nastavení výšky a případně i sklonu.

Polohovací stůl

Druhou důležitou položkou, jež pomůže zajistit správné sezení, je kancelářský stůl. Ovšem ne jen tak ledajaký, nejlepší volbu bezpochyby představuje polohovací stůl. Výškově nastavitelné stoly mají hned dvě zásadní výhody. Zaprvé umožňují přesně si přizpůsobit výšku desky stolu tak, abyste seděli pohodlně a navíc mohli splnit všechny zásady správného sezení u počítače, a zadruhé se díky nim můžete postavit, aniž byste museli přerušit práci na rozdělaném úkolu. A pravidelné střídání práce vsedě a vestoje je vůbec to nejlepší, co můžete při celodenním pobytu v pracovně dělat. Protáhnete nohy a aktivujete svaly středu těla, čímž výrazně snížíte negativní vliv sezení na tělo.

Ergonomická pracovna

Zdroj: Liftor

Zbavte se bolesti zad pravidelným cvičením

Ani to nejergonomičtější kancelářské vybavení nemusí pro úplné odstranění bolesti zad stačit. Záda jsou zkrátka problémová partie a k jejich bolesti kromě dlouhého sezení u počítače přispívá třeba i nesprávné držení těla. Z toho důvodu se vyplatí pravidelně provádět cviky, které vám pomohou ještě více zmírnit nepříjemné problémy se zády.

Protahování zad se doporučuje věnovat každý den minimálně 15 minut. Zaměřit byste se přitom měli zejména na 5 nejlepších cviků na bolavá záda – polohu dítěte, kočičí hřbet, zvedání pánve při lehu na zádech, šipku a zvedání rukou a nohou křížem při klečení na všech čtyřech.

Ergonomie

Zdroj: Pexels

Brýle pro příjemnější práci a lepší spánek

Ergonomie se nezaměřuje pouze na fyzické aspekty práce, ale také na ty psychické. Na závěr se proto podíváme na způsob, jak můžete zlepšit svou práci v obou těchto aspektech najednou.

Celodenní soustředěné sledování monitoru je náročné pro oči, protože monitor, stejně jako řada dalších umělých zdrojů světla vyzařuje modré světlo. To je přirozenou složkou denního světla a má významný vliv na ovlivňování lidského biorytmu, když potlačuje produkci melatoninu, který je známý jako spánkový hormon. Modré světlo tedy v zásadě špatné není, je naopak velmi potřebné. Jeho nadměrná dávka, za kterou stojí umělé zdroje, jako je právě monitor počítače, však už škodí. Sledování monitoru (nebo třeba televize) ve večerních hodinách snižuje kvalitu spánku, což má další den za následek únavu, snížení pracovní produktivity a v důsledku toho i stres. V rámci celého dne pak může způsobovat suché oči a bolest hlavy.

Řešením, jak snížit negativní vliv nadměrné dávky modrého světla, je používat speciální brýle proti modrému světlu, které dokážou dané světelné spektrum blokovat. Dostupné jsou brýle s různou mírou blokace modrého světla – pro práci na počítači přes den ideálně noste brýle s nižší, například 30% mírou blokace, pro práci večer, v posledních 2–3 hodinách před spaním je vhodné nosit brýle blokující 100 % modrého světla.

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/notebook-kancelar-prace-sezeni-6964118/

 

https://drive.google.com/file/d/1EWXwQZcKsIDMYypeG1AopJYn3uPYqFfG/view

 

Zdroj: Liftor.cz

 

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-lide-zena-pracovni-stul-3790848/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si zařídit ergonomickou pracovnu?