Přemýšlíte o svém budoucím studiu a stále nemáte jasno, jakou akademickou půdu se nakonec pokusíte dobýt? Pro usnadnění vašeho pátrání jsme pro vás připravili několik tipů, na co je dobré se při rozhodování soustředit.
Kam po maturitě? Zvolte si obor, který je vám blízký. Foto: Alena Nová, Topzine.cz
Zatímco v první části našeho miniseriálu jsme se věnovali volbě studijního oboru, dnes se zaměříme na hlavní kritéria, která je třeba posoudit při výběru konkrétní vysoké školy.
Škola za humny, nebo daleko od domova?
Vysokoškolské studium nabízí lákavé možnosti. Po dlouhém období stráveném pod dohledem bystrého oka rodičů se najednou můžete z rodného města nebo obce rozletět klidně na opačný konec republiky a poznat tak život v kraji, který jste možná ještě nikdy nenavštívili. Představa je to jistě zajímavá, ale pojí se s ní jedno úskalí. Výdaje spojené s ubytováním a dopravou jsou totiž nejvýznamnější položkou ve studentském rozpočtu. Před definitivním rozhodnutím je tedy nutné zhodnotit, zdali několikaleté studium ve vzdáleném městě přichází z finančního hlediska vůbec v úvahu.
Při škole si samozřejmě můžete přivydělávat formou brigád nebo prací na částečný úvazek, ale mějte na paměti, že pro úspěšné zakončení prvního semestru (nebo celého prvního ročníku) obvykle platí poměrně přísná pravidla, která určují, kolik kreditů musíte získat (každý splněný předmět je ohodnocený určitým počtem kreditů), abyste mohli ve studiu pokračovat. Nevyplatí se proto hned se po hlavě vrhnout do víru pracovního světa, ale spíše s výdělečnou činností vyčkat až na dobu, kdy se vám vysokoškolský systém dobře zažije, naučíte se organizovat čas a překonáte první zkouškové období.
Zjistěte si, co vás čeká
O školách, na které se budete hlásit, se pokuste sehnat co nejvíce informací. Pomocníkem vám v tomto ohledu budou zejména internetové stránky příslušné školy. Abyste se vyhnuli pozdějšímu možnému rozčarování, vřele doporučuji vyhledat si studijní plány vámi vybraných oborů, kde uvidíte černé na bílém, jaké povinné předměty budete muset splnit, abyste se dobrali k vysněnému titulu. Poměrně snadno tak zjistíte, jestli je vám zaměření daného oboru blízké, nebo zda se přece jen ještě nerozhlédnete po něčem jiném.
Studijní plány jednotlivých oborů najdete na internetových stránkách školy. Foto: Alena Nová, Topzine.cz
Na stránkách školy se zároveň dozvíte, z čeho a jakou formou budete skládat přijímací zkoušky, popř. tam najdete i vzorové přijímací testy z minulých let. Velice užitečnou informací jsou i počty hlásících se a přijatých uchazečů v loňském roce, které vám napoví, jaká je šance, že vás na vámi zvolený obor přijmou.
Co prozradí den otevřených dveří?
Bude vám vyhovovat prostředí velkých fakult, kde v jednom ročníku studuje určitý obor na tři sta lidí, před vyučujícími takřka zcela schovaných v anonymitě? Nebo jste ze střední školy zvyklí spíše na osobní vztahy a v novém prostředí byste neradi byli jen kapkou v moři? Skutečnosti, které pouhým brouzdáním po internetu nezjistíte, si můžete ujasnit, když se vypravíte na den otevřených dveří. Školy jej pro zájemce o studium pořádají zpravidla v prosinci a lednu.
Návštěvou své potenciální alma mater se dozvíte mnohé. Jak na vás prostředí působí jako celek, jaké je vybavení školy? Do jaké míry je na fakultě zajištěna výuka cizích jazyků? Jaké možnosti studia, popř. praxe v zahraničí škola nabízí? Na dni otevřených dveří se nebojte zeptat ani na takové perličky, jako je povinná či nepovinná docházka na semináře a cvičení.
Tímto vás samozřejmě nechci nabádat k tomu, abyste si vybrali školu hlavně podle toho, že tam nebudete muset chodit. Takový přístup by se opravdu nemusel vyplatit. Ale koneckonců jsme dospělí lidé a docházka dle našeho vlastního uvážení může pomoci vytrénovat naši vůli a přispět k poznání, že jsme sami schopni vzít za sebe odpovědnost, aniž bychom nad sebou potřebovali bič v podobě vyplňované prezenční listiny. Případná nepovinná účast na výuce se navíc bude hodit zejména tehdy, pokud uvažujete, že studium postupem času částečně propojíte s prací.
Návštěva školy může pomoci při rozhodování. Foto: Alena Nová, Topzine.cz
Rozhoďte sítě
Máte už o svém dalším směřování jasno, ale ve vašem oboru je velký převis uchazečů nad skutečně přijatými? Pak pro jistotu počítejte s tím, že se úspěch nemusí dostavit, a mějte ještě několik dalších přihlášek v záloze. Zjistěte si, na které školy a obory odpovídající vašemu okruhu zájmů je snazší se dostat, a přihlášku podejte i tam. Vyhnete se tak nadměrnému stresu a případné nepřijetí na obor, kde uspěje třeba jen pouhá čtvrtina uchazečů, nebude tak bolestné.
Hlásíte-li se na více škol, je vhodné vaši volbu uvážit tak, abyste u každého oboru neměli zcela odlišně zaměřené přijímačky. Ušetříte si tím dost práce, neboť učení na zkoušky třeba z pěti různých předmětů není zrovna nejschůdnější varianta.
Na druhou stranu, celá řada škol zavedla namísto oborových testů tzv. testy obecných studijních předpokladů. V tomto případě je tedy úplně jedno, jestli si jednu přihlášku podáváte na češtinu a druhou např. na výpočetní techniku. O oboru, na který se hlásíte, nemusíte vědět v podstatě nic. Stačí jen maturita a dobré skóre u testů OSP.
Kompletní přehled veřejných, státních i soukromých vysokých škol v České republice s otevíranými obory a podmínkami přijímacího řízení na příslušný akademický rok vychází každoročně v polovině listopadu ve speciálním čísle Učitelských novin.
V elektronické podobě najdete seznam vysokých škol v ČR a zároveň odkazy na jejich webové stránky např. na portále MŠMT na adrese http://www.msmt.cz/vzdelavani/prehled-vysokych-skol.