Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Jak si vybrat vysokou školu? – 1. díl

Alena Nová

Alena Nová

19. 3. 2010

Kam na VŠ?Zatímco někteří mají o zaměření svého budoucího studia jasno už s nástupem na střední školu, jiní tápou takřka do poslední chvíle před podáním přihlášky. Je to zcela pochopitelné, vždyť každý jsme jiný, máme různě vyhraněné zájmy a trvá nám odlišně dlouhou dobu, než dovedeme najít sami sebe.

Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Výběru vysoké školy je přitom nutné věnovat velkou pozornost, neboť volba konkrétního oboru zajisté ovlivní další směřování vašeho života. Má-li být toto rozhodnutí šťastné, je třeba si nejprve ujasnit, jaká oblast vás zajímá na střední škole a dle toho se vydat například technickým, přírodovědným nebo humanitním směrem.

Inspirujte se svými schopnostmi a zájmy

Jste fascinováni poznáváním živých organismů, nejlépe se cítíte v přírodě a představa práce například ve finanční sféře je pro vás víc než děsivá? Zajímáte se o historii, výtvarné umění nebo literaturu? Máte pocit, že vám jdou jazyky skoro samy, ale při hodinách chemie a fyziky zažíváte pravidelná muka? Nebo jste naopak vyloženě technický typ a humanitní vědy nejsou vaším šálkem kávy?

Právě tyto a podobné impulsy mohou být dobrým vodítkem při volbě studijního zaměření. Zamyslete se nad tím, čemu byste se chtěli věnovat, a zkuste si představit, že studiem daného oboru strávíte v následujícím období tři, pět anebo šest let.

Zároveň můžete zavzpomínat, jakými zájmovými činnostmi, ať už na poli sportovním nebo třeba uměleckém, jste se kdy zabývali a byli v nich dobří. Pokud jste se do nějaké aktivity ponořili natolik, že uvažujete o tom, zda by se v budoucnu mohla stát vaší profesí, určitě se poohlédněte po možnostech studia blízkého oboru. Nezapomeňte, že i sen se může stát skutečností, budete-li vytrvalí a půjdete-li pevně za svým cílem.

Najít vhodný obor není otázkou chvíle, Zdroj: ymis.suqld.org.au

Najít vhodný obor není otázkou chvíle, Zdroj: ymis.suqld.org.au

Půjdu tam, kam mě vezmou

Při rozhodování o konkrétním oboru dejte pozor na ukvapené závěry typu „půjdu na chemii, tam mě vezmou bez přijímaček, vždyť já to tam pak nějak vydržím“. Představa, že se snadno dostanete na školu a nějak ji vystudujete, i když k oboru nemáte žádný vztah, je poněkud ošidná. Technické a chemicko-technologické fakulty sice často přijímají uchazeče bez přijímacích zkoušek, ale tyto školy nejsou vůbec snadné a o definitivním výběru studentů obvykle rozhoduje až první zkouškové období.

Navíc určitě nikdo nemá zapotřebí se několik let trápit s něčím, co mu nepřináší sebemenší radost. Snadný vstup na školu tedy určitě nepovažujte za hlavní kritérium volby svého dalšího směřování.

Technik vs. filozof aneb myslete na budoucí uplatnění

Velmi důležitou skutečností, kterou byste měli při výběru studijního oboru zvážit, je uplatnění absolventů na trhu práce. Určitě není od věci už ve fázi hledání vhodné školy prozkoumat, jaké nabídky se objevují na pracovních portálech nebo v jakých oborech shánějí organizace nové zaměstnance prostřednictvím úřadů práce.

Budoucí technici na ZČU v Plzni, Zdroj: Alena Nová, Topzine.cz

Budoucí technici na ZČU v Plzni, Zdroj: Alena Nová, Topzine.cz

Stále platí, že velká poptávka je zejména po IT specialistech a technicky zaměřených odbornících vůbec. Dobrou výchozí pozici mají rovněž absolventi právnických, ekonomických a lékařských fakult. Naopak hůře jsou na tom mladí lidé se zemědělsky, přírodovědně nebo humanitně zaměřeným vzděláním. Je tedy téměř zaručené, že snáze najde uplatnění technik než třeba absolvent humanistiky nebo filozofie.

Ale nenechte se tímto odradit od své vysněné školy. Stůjte si za tím, o čem jste přesvědčeni, že vás bude bavit. Vždyť právě fakt, zdali je vám zvolený obor blízký či nikoliv, může významnou měrou ovlivnit vaši úspěšnost při studiu.

Jestliže už jste získali alespoň rámcovou představu o svém dalším směřování, máte z poloviny vyhráno. Na co je třeba se zaměřit při výběru konkrétní vysoké školy, si povíme příště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si vybrat vysokou školu? – 1. díl